eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 28/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 28/2018

2018-07-15 10:59

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 27/2018

  • Turystyka kosmiczna. Wg nieoficjalnych informacji już wkrótce firma Jeffa Bezosa zaoferuje turystyczne loty w kosmos w cenie co najmniej 200 tys. USD. Lot będzie się odbywał w kapsule statku New Shepard firmy Blue Origin. Statek suborbitalny New Shepard składa się z rakiety wielokrotnego użytku i odczepianej kapsuły, w której będą podróżowali pasażerowie. Bilety na lot będą już do nabycia w 2019 roku. Jak wiadomo w kwietnia firma przeprowadziła drugi testowy lot z manekinem na pokładzie (a ósmy w ogóle). Pierwsze testy z załogą mają odbyć się w ciągu najbliższych tygodni. Już wiadomo, że są planowane próbne loty z pasażerami na pokładzie.
  • Wyniki wymiany handlowej Chin szczególnie z USA. Pekin opublikował bilans wymiany handlowej z zagranicą Chin za miesiąc czerwiec. Cała nadwyżka Chin w handlu zamknęła się w liczbie 41,6 mld USD. Wśród danych zwraca uwagę rekordowa miesięczna nadwyżka handlowa z USA o wartości 28,97 mld USD (wobec 24,58 mld USD w maju). Ten wynik jest korzystny z biznesowego punktu widzenia, ale politycznie wzmacnia argumentacje D. Trumpa i z pewnością będzie wpływał na temperaturę konfliktu handlowego. Według Chin wartość eksportu wyrażona w dolarach w czerwcu wzrosła o 11,3 proc., a import wzrósł o 14,1 proc. dużo mniej niż oczekiwał rynek - 20,8 proc.). Wolniejszy import w prawie wszystkich kategoriach świadczy o spowolnieniu produkcji w Chinach i mniejszym popycie krajowym.
  • W opinii światowych ekspertów USA nie były tak blisko recesji od czasu wielkiego kryzysu finansowego. W opinii ekspertów gospodarkę amerykańską czeka potężne spowolnienie, właśnie pojawiły się kolejne sygnały recesji i najgorsze dopiero przed nami. Ich zdaniem recesja w Europie zacznie się w 2021 r, rok po amerykańskiej. Zaczyna "na czerwono świecić się wskaźnik, który poprzedzał wszystkie recesje w USA od lat 50. W piątek różnica między 2- a 10-letnimi amerykańskimi obligacjami spadła na nowe minima w obecnym cyklu, przebijając poziom 28,30 pb". To poziomy nienotowane od 2007 r., czyli 11 lat.
  • Sytuacja na globalnym rynku ropy. Rosja i OPEC (Arabia Saudyjska) dogadały się w sprawie wzrostu podaży ropy o 0,5 mln bbl/d. Dzięki temu Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje w wyniku mniejszej wrażliwości na jakiekolwiek geopolityczne ograniczenia podaży ropy naftowej. Wg MAE popyt na ropę z OPEC w III kwartale ukształtuje się na poziomie 33,34 mln bbl/d, natomiast w IV wzrośnie do 33,58 mln bbl/d (w czerwcu było to 32,3 mln bbl/d). Należy też spodziewać się systematycznego zwiększenia wydobycia przez producentów ropy z OPEC i poza OPEC do 1 mln bbl/d. Duże znaczenie dla sytuacji na rynku ropy będzie miał rozwój sytuacji gospodarczej w Chinach (to drugi największy na świecie konsument ropy naftowej i największy jej importer. W czerwcu wg Głównego Urzędu Ceł import ropy spadł o 4,9 proc. w skali roku do 8,39 mln bbl/d (34,35 mln ton) i był najniższy od 6 miesięcy.
  • US News and World Report opublikował coroczny ranking czołówki krajów świata. W rankingu najlepszych krajów na świecie (Best Countries) w tym roku zwyciężyła Szwajcaria. Doceniono ją m.in. za świetne warunki do życia (to jedno z najzdrowszych państw świata), neutralną pozycję, jaką zazwyczaj przyjmuje wobec światowych konfliktów, niskie bezrobocie, jeden z najwyższych PKB. Jeśli chodzi o potęgę ("Power"), czyli o to, które kraje dominują w międzynarodowej polityce, globalnej gospodarce oraz nie schodzą z pierwszych stron gazet, niezmiennie zwyciężają Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. W oddzielnym zestawieniu przedstawiono 25 najpotężniejszych narodów ("Most powerful nations"). Na pierwszym miejscu od lat są Stany Zjednoczone.
  • Nie sprawdziły się złe prognozy dla FB i Marka Zuckerberga. Przewidywane kłopoty miały być konsekwencją udziału tego koncernu w aferze wypływu danych. Wg najnowszej aktualizacji Bloomberg Billionaires Index Mark Zuckerberg wyprzedził Warrena Buffetta i został trzecią najbogatszą osobą na świecie. Stało się tak, bo akcje jego serwisu wzrosły w piątek o 2,4 procent. Obecnie szefa Facebooka w cytowanym zestawieniu Bloomberga wyprzedza tylko Jeff Bezos (142 mld dol. majątku) oraz Bill Gates (94,2 mld dol.). Majątek Zuckerberga obecnie szacowany jest na 81,6 mld dolarów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RANKING NARODOWOŚCI MAREK AUT UŻYWANYCH. NIEMCY, JAPONIA I FRANCJA TO KRAJE, Z KTÓRYCH POCHODZĄ MARKI SAMOCHODÓW UŻYWANYCH NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE PRZEZ POLAKÓW.

Marki samochodowe zmieniają właścicieli i są przejmowane przez koncerny motoryzacyjne, ale Polacy nie zmieniają swoich preferencji i najczęściej wybierają auta używane, których marki pochodzą z Niemiec, Japonii oraz Francji. To wniosek ekspertów AAA AUTO, którzy przeanalizowali sprzedaż aut używanych w polskich salonach firmy pod kątem narodowości marek.

„Producenci samochodów lokują swoje fabryki jak najbliżej klientów, w różnych krajach i na różnych kontynentach, przejmują marki oraz wspólnie projektują modele, stąd coraz częściej kierowcy mają wątpliwości dotyczące narodowości marek aut używanych. Z naszego rankingu wynika, że Polacy najchętniej wybierają w naszej sieci samochody marek dwóch krajów europejskich, tj. Niemiec i Francji, na trzecim miejscu znalazły się natomiast marki z Japonii. Co ciekawe tuż za podium znalazły się marki pochodzące z Korei Południowej, co świadczy o rosnącym przekonaniu kierowców do jakości aut koreańskich“ – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings

Ranking narodowości marek samochodów używanych najczęściej wybieranych przez Polaków w sieci AAA AUTO:

1. Niemcy – Opel, Volkswagen, BMW, Audi

2. Japonia – Toyota, Nissan, Suzuki, Mitsubishi, Honda, Mazda, Subaru

3. Francja – Renault, Peugeot, Citroen

4. Korea Południowa – KIA, Hyundai

5. USA – Ford, Chevrolet, Chrysler, Jeep, Dodge

6. Republika Czeska – Skoda

7. Włochy – Fiat, Alfa Romeo, Lancia

8. Hiszpania – Seat

9. Szwecja – Volvo, Saab

10. Wielka Brytania – Land Rover, Jaguar

Dla kupujących samochody używane ważna jest narodowość marki – dlatego też niektóre marki kierowcy postrzegają jako mniej godne zaufania, a innym ufają prawie bezgranicznie. Istotne są także cena, wygląd, a także jakość auta używanego w aspekcie prawnym i technicznym.

Grupa AAA Auto (W Polsce funkcjonuje jako Autocentrum AAA AUTO Sp. z o.o)

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: