eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co 3. Polka odczuwa stres w pracy

Co 3. Polka odczuwa stres w pracy

2018-07-10 13:43

Co 3. Polka odczuwa stres w pracy

Co trzecia Polka zestresowana w pracy © eric - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie w polskich firmach kobiety coraz częściej pracują na identycznych stanowiskach jak ich koledzy, to jednocześnie okazuje się, że obie płcie różnią się znacznie w ocenie swoich umiejętności oraz barier stających im na ścieżce rozwoju. Zrealizowane przez ADP badanie „Okiem europejskich pracowników 2018” dowodzi m.in., że panie częściej narzekają na stres w pracy, a ich problemem ciągle pozostaje dyskryminacja.

Z odwagą w przyszłość


Okazuje się, że Polki w mniejszym stopniu niż ich koledzy z pracy obawiają się, że na drodze ich kariery zawodowej stanie metryka. W badaniu „Workforce View in Europe 2018” wiek jako przeszkodę wskazało jedynie 13 proc. polskich respondentek (względem 18 proc. wskazań wśród ankietowanych mężczyzn w z Polski). Polkom nie jest również straszny brak kwalifikacji - o takiej barierze mówi zaledwie co 20. z nich (vs 8,3 proc. mężczyzn).

Kobiety częściej niż mężczyźni doceniają pracę na stanowiskach, które wymagają zróżnicowania kompetencji i dają możliwość dynamicznego awansu (8,3 proc. kobiet vs 6,6 proc. mężczyzn). Podobnie sprawy mają się w kontekście automatyzacji pracy. Robotów nie boi się aż 78,6 proc. kobiet i 72,90 proc. mężczyzn.
– Kobiety w Polsce są znakomicie wykwalifikowane, coraz lepiej odnajdują się w świecie nowych technologii i zyskują większą pewność siebie również na stanowiskach związanych z dużą odpowiedzialnością. Z badań ADP wynika, że to wciąż na kobietach spoczywa największy ciężar związany z opieką nad rodziną. Przywiązują one większą wagę do relacji, bardziej doceniają też swój czas wolny i możliwość realizacji swoich pasji – mówi Paweł Lazar, Country General Manager ADP Polska.

Motywacja i przeszkody w rozwoju zawodowym


Kobiety częściej motywuje uznanie i docenienie przez kierownictwo (17,3 proc. vs. 11,8 proc.), równowaga między życiem zawodowym i prywatnym (16,8 proc. vs 12 proc.) oraz relacje ze współpracownikami (16,8 proc. vs 12,7 proc.). Pod tym względem Polki wyrażają postawy bardziej zbliżone do innych państw Europy – tu relacje w miejscu pracy i równowaga między życiem zawodowym i prywatnym stoją o wiele wyżej w hierarchii wartości niż w Polsce (21 proc. i 22 proc.).

Zdecydowanie bardziej niż ich kolegom, kobietom w Polsce przeszkadza brak elastycznych godzin pracy i możliwości wykonywania jej z innego miejsca niż siedziba firmy (10,3 proc. vs 6,5 proc.). Poza troską o rodzinę czynnikiem wpływającym na taką postawę jest poziom stresu odczuwanego w miejscu pracy. Kobiety w Polsce częściej cierpią z powodu stresu – zarówno w porównaniu z mężczyznami jak i mieszkankami innych państw europejskich. Ponad 31 proc. Polek twierdzi, że codziennie odczuwa stres, w porównaniu do 19 proc. średniej kobiet ze wszystkich ośmiu badanych państw europejskich.

fot. mat. prasowe

Czynniki stojące na przeszkodzie rozwoju zawodowego

W porównaniu z mężczyznami, Polki mniej obawiają się, że w rozwoju zawodowym na przeszkodzie stanie im wiek.


Co ciekawe, z badania wynika również, że tylko 27,60 proc. kobiet w Polsce rozważa wyjazd za pracą za granicę w ciągu najbliższych 2 lat. Rezygnują z wyjazdów głównie ze względu na więź z rodziną i przyjaciółmi (34 proc.). Jeśli już wyjechałyby w celach zarobkowych, to skierowałyby się do Irlandii, Szwecji czy Hiszpanii.

O badaniu
Raport „The Workforce View in Europe 2018” bada postawy pracowników wobec przyszłości pracy. Badanie dla ADP zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9 908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie: we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Już nie musisz czytać CV

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: