eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 27/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 27/2018

2018-07-09 08:25

  • W ubiegłym roku PKB w Polsce zwiększył się realnie o 4,6 proc. To najlepszy wynik od 2011 r. Wolumen PKB po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej osiągnął poziom 70 proc. średniej unijnej. Głównym czynnikiem wzrostu PKB w Polsce był popyt krajowy. Korzystnie wzrastają inwestycje (wzrost o 3,4 proc. r/r), chociaż ich poziom jest poniżej oczekiwań. Rosną dochody państwa. W 2017 r. dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 315,3 mld zł i były wyższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej o 14,1 mld zł., przy czym, w porównaniu do 2016 r., wzrost dochodów podatkowych wyniósł 42,1 mld zł. Warto tu podkreślić, że na budżet duży wpływ miały działania uszczelniające system podatkowy.
  • Wieści z polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w Polsce systematycznie maleje. To dobra wiadomość. W ubiegłym miesiącu ten ważny wskaźnik spadł do 5,9 proc. (wobec 6,1 proc w maju). Liczba bezrobotnych spadła poniżej 1 miliona. Warto przypomnieć, że w 2003 r. liczba osób bez pracy wynosiła 3 miliony 340 tys. Bezrobocie w czerwcu maleje we wszystkich województwach. To druga ważna informacja.
  • Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS-ie. Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS-ie na koniec 2017 roku wynosiła 440 tys. Na koniec marca 2018 roku - 476 tys. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku przybyło ich 36 tysięcy. To przede wszystkim Ukraińcy, Białorusini i Wietnamczycy, ale na naszym rynku są też obywatele m.in. Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji. Oznacza to, że ich zatrudnienie jest zalegalizowane. Warto dodać, że do końca maja 2018 r. wydano ponad 152 tys. zezwoleń na pracę i ok. 570 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. To spore wzmocnienie wielu naszych firm, które nie mają obsadzonych miejsc pracy. Polski rząd ułatwia zatrudnianie cudzoziemców. Od 2018 r. obowiązują nowe zasady sezonowego ich zatrudniania, wprowadzono też uproszczone procedury dostępu do rynku pracy. Zgodnie z nowelizacją, obok zezwoleń na pracę, które mogą zostać wydane przez wojewodę na okres do trzech lat, wprowadzone zostało zezwolenie na pracę sezonową, wydawane przez starostę na dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym.
  • Czy uda się zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego? Sejm zajmuje się projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo obrotu, ale także ułatwić postępowanie restrukturyzacyjne firm. Ma też służyć jako dodatkowa presja na niezdyscyplinowanych dłużników alimentacyjnych. Ma sprzyjać identyfikacji potencjalnych partnerów biznesowych. Planowane jest wprowadzenie w życie tego dokumentu od 1 lipca 2019 r. W sferze realizacyjnej proponowane zmiany będą wykorzystywały technologię cyfrową w obrocie dokumentów.
  • Jaka jest prawda o GetBacku. Nie będę mówił o licznych aresztowaniach w grupie kierujących tym przedsięwzięciem... bo okazuje się, że zadłużenie GetBacku wynosi... 3,4 mld zł! W tej kwocie zawarte są zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków oraz innych instytucji finansowych, w wysokości 612,3 mln zł. Warto przypomnieć, że we wniosku o postępowanie układowe sprzed 2 miesięcy była mowa o długach wartych 2,8 mld zł (drobiazg, bo różnica to ok. 600 mln. zł). Ciekawe, jakie będą końcowe liczby w akcie oskarżenia i kto dopuścił do tego (mam tu na myśli nie tylko zarząd, ale także instytucje kontrolne). Przypominam, że w sprawie Amber Gold Sejm powołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić, co się stało ze środkami klientów w wysokości ponad 800 mln zł. Ciekawe, jakie będą teraz kroki władz, by wyjaśnić.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WYNIKI BADAŃ POZIOMU BEZPIECZEŃSTWA W POLSKIM INTERNECIE

Poziom zabezpieczeń stron WWW w polskim Internecie jest wciąż bardzo niski. Zaledwie 9% stron internetowych jest poprawnie zabezpieczonych za pomocą szyfrowania SSL, a tylko 1% zabezpieczono równocześnie za pomocą certyfikatu SSL i protokołu DNSSEC. Warto zaznaczyć że już pod koniec lipca użytkownicy popularnej przeglądarki Chrome będą informowani o tym, że strona jest niebezpieczna, jeżeli nie będzie używała szyfrowania SSL.

Zielona kłódka szyfrowania SSL to ciągle nowość

W wyniku przeprowadzonego na początku czerwca przez portal WHT.pl badania polskich stron internetowych, uzyskano szereg danych ukazujących obraz rynku w zakresie bezpieczeństwa. Analiza przeprowadzona na bazie informacji o 2,35 mln nazw domen wykazała, że poprawny certyfikat SSL – tj. rozpoznawalny przez popularne przeglądarki internetowe i zgodny z nazwą domeny, w której działa serwis – posiada tylko 9% domen, czyli zaledwie 210 tys. unikalnych stron w polskim Internecie. Najpopularniejszym wystawcą darmowych certyfikatów jest Let’s Encrypt, natomiast w kategorii wystawców komercyjnych pierwszą pozycję zajmuje polska firma Asseco Data Systems.

Przeprowadzone badanie wykazało, że na najwyższy stopień ochrony za pomocą certyfikatu SSL EV (ang. Extended Validation), wymagający weryfikacji właściciela certyfikatu, zdecydowało się zaledwie 1100 wydawców stron internetowych. Wśród nich znalazły się przede wszystkim banki, instytucje finansowe, strony rządowe oraz portale internetowe. Tak niski poziom zabezpieczenia jest zastanawiający z uwagi na fakt, że trzech przedstawicieli branży oferującej produkty dla e-commerce czyli: home.pl, IAI S.A. i Shoplo sp. z o.o. przytoczyło w niedawnym liście otwartym informację, że z ich platform technologicznych korzysta obecnie 20 tys. sklepów internetowych. Warto więc zadać pytanie czy dostawcom usług e-commerce i ich klientom nie powinno zależeć na najwyższym poziomie ochrony?

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: