eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Najwyższa pora na ubezpieczenia cyber

Najwyższa pora na ubezpieczenia cyber

2018-07-09 10:50

Najwyższa pora na ubezpieczenia cyber

Najwyższa pora na ubezpieczenia cyber © putilov_denis - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Szacuje się, że każdego roku globalna gospodarka traci przez cyberprzestępczość niemal 500 mld dolarów. W dodatku w błędzie jest ten, komu wydaje się, że na ataki narażone są wyłącznie duże korporacje - w niebezpieczeństwie znajdują się również małe i średnie firmy. W walce z cyberprzestępcami nie jesteśmy jednak bezsilni.
12 maja 2017 roku światowe media poinformowały o zakrojonym na szeroką skalę ataku ransomware. WannaCry odbił się szerokim echem i nie ma w tym nic zaskakującego - zaatakował bowiem wiele istotnych elementów infrastruktury publicznej. Uderzył m.in. w rosyjskie MSW i brytyjskie szpitale, sparaliżował ruch kolejowy w Niemczech i zatrzymał produkcję we francuskich fabrykach samochodów. Szacunki wskazują, że szkody, które spowodował sięgnęły 1 miliarda euro. Warto jednak pamiętać, że WannaCry to tylko jeden z wielu podobnych sobie ataków. Jak podają analitycy, każdego roku cyberprzestępczość pozbawia globalne gospodarki niemal 500 miliardów dolarów.

400 000 złośliwych programów dziennie


Prognozy zakładają, że do 2020 roku podłączonych do globalnej sieci będzie już trylion urządzeń, z czego 50 miliardów będzie współdzielić dane. Jednocześnie Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) rejestruje codziennie, tylko na terenie Niemiec, prawie 400 tys. nowych, szkodliwych programów atakujących zarówno prywatnych użytkowników jak i firmy – zarówno małe przedsiębiorstwa jak i wielkie korporacje. Globalnie, liczba ta jest znacząco wyższa.
- Na szczęście coraz więcej firm jest świadomych tych zagrożeń. Ma to swoje odzwierciedlenie w Barometrze Ryzyk Allianz. 40 proc. managerów firm na całym świecie wskazało, że ataki hakerskie i cyberataki należą do trzech największych zagrożeń dla ich firm w 2018 roku. Managerowie zdają sobie sprawę, że następstwem takich ataków są zakłócenia w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, duże ryzyko biznesowe i straty finansowe – mówi Włodzimierz Pyszczek, menedżer wydziału ubezpieczeń ryzyk finansowych, Allianz Polska

fot. mat. prasowe

Branże najbardziej narażone na ataki

Lekkiego życia z cyberprzestępcami nie ma produkcja.


Czy polskie firmy są przygotowane?


Jak wynika z raportu PwC „Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście” tylko w 2017 roku, w wyniku cyberataków straty finansowe poniosło 44% polskich przedsiębiorstw, a 62% odnotowało zakłócenia i przestoje w funkcjonowaniu. Dlatego niezwykle istotne jest, aby osoby zarządzające zdawały sobie sprawę, że cyberzagrożenia to nie tylko problem działów IT, ale przede wszystkim duże ryzyko strat biznesowych. Jednak nie tylko cyberprzestępczość jest zagrożeniem dla firmy i jej sprzętu komputerowego. Często przyczyną szkód są błędy użytkownika.
– Firmy muszą pamiętać, że wraz z rozwojem nowych technologii, wzrasta nie tylko ryzyko wystąpienia ataku hakerskiego, ale też zdarzenia niepożądanego, które może być efektem działania pracowników. Wystarczy niewłaściwe naciśnięcie przycisku, aby utracić dane i narazić firmę na znaczne straty – dodaje Włodzimierz Pyszczek, Allianz Polska

Odpowiednie ubezpieczenie chroni sprzęt i dane firmy


Klasyczne ubezpieczenia korporacyjne nie pokrywają w wystarczającym stopniu szkód spowodowanych utratą danych lub ich manipulacją.
– Prosty przykład: jeśli złośliwe oprogramowanie wstrzyma kontrolę maszyny, a w rezultacie całą produkcję, jednak nie spowoduje żadnych uszkodzeń sprzętu, z punktu widzenia standardowego ubezpieczenia nie doszło do szkody. Dlatego w dzisiejszych czasach, niezwykle ważne jest rozszerzenie ochrony o dedykowane ubezpieczenia chroniące przed cyber atakami – komentuje Włodzimierz Pyszczek, Allianz Polska.

Ubezpieczenia cyber chronią firmy nie tylko przed przestojami w produkcji czy zakłóceniami w działalności, ale zabezpieczają także ewentualne roszczenia klientów, które mogą wystąpić po ataku hakerskim lub innym nieuprawnionym ujawnieniu danych, w szczególności danych osobowych. Ten element jest obecnie szczególnie istotny, gdyż w ostatnim okresie, zwłaszcza w kontekście wejścia w życie przepisów RODO, obserwujemy znaczne podniesienie świadomości społecznej, jeśli chodzi o wagę ochrony prywatnych danych. Każdy przypadek ujawnienia danych powodować będzie dla firmy realne koszty, w tym: wynagrodzenie informatyków śledczych, prawników, a także grzywny i kary nakładane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (kary za ich utratę mogą sięgać do 20 milionów euro lub do 4% globalnych przychodów firmy). Koszty te mogą zostać zrefundowane polisą ubezpieczenia Cyber.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze przyczyny incydentów

Najczęstszą przyczyną incydentów są ataki hakerskie.


Każdorazowo przed wyborem ubezpieczenia, firmy powinny dokładnie przeanalizować własne ryzyko i potencjalne szkody, aby dobrać taki produkt, który będzie odpowiadał na ich potrzeby. Polityka bezpieczeństwa danych wymaga odpowiedniego zarządzania – zaczynając od opracowania strategii dotyczącej zabezpieczenia sieci i urządzeń mobilnych, a kończąc na odpowiednim przeszkoleniu pracowników w zakresie bezpieczeństwa i ochrony danych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: