eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 65% dzieci będzie pracować w zawodach przyszłości, których jeszcze nie ma

65% dzieci będzie pracować w zawodach przyszłości, których jeszcze nie ma

2018-07-08 00:50

65% dzieci będzie pracować w zawodach przyszłości, których jeszcze nie ma

Sztuczna inteligencja © vege - Fotolia.com

Zawody przyszłości to lista, która co rusz uzupełniana jest o nowe wpisy. Na zeszłorocznym World Economic Forum oszacowano, że 2/3 dzisiejszych dzieciaków w wieku szkolnym pracować będzie w profesjach, które jeszcze nie istnieją. Zdaniem ekspertów Personnel Service największy popyt będzie dotyczył zawodów, o których automatyzację jest dość trudno, a więc m.in. takich obszarów zawodowych, gdzie przede wszystkim liczy się kreatywność. Polska już dziś powinna myśleć o zmianie sposobów kształcenia na takie, które promować będą wolnomyślicielstwo i twórczość.

Przeczytaj także: Zawody poszukiwane na rynku pracy. To warto studiować

Zawody przyszłości, czyli lista, która ulega ciągłym przetasowaniom


Powodem nieustannego wręcz aktualizowania się listy zawodów przyszłości jest dynamiczny postęp technologiczny. To on w przeważającej mierze odpowiada za popyt na coraz to nowsze profesje. Jeszcze w 2006 roku szeroko otwieraliśmy oczy ze zdumienia na widok ofert pracy dla menadżerów social media, speców od cloud computingu, kierowców Ubera czy operatorów drona. Dziś, w czasach kiedy zgłaszany jest popyt na trenerów sztucznej inteligencji oraz UX designerów, nie dziwią one już chyba nikogo.

fot. vege - Fotolia.com

Sztuczna inteligencja

W kolejnych latach, ze względu na coraz większą adaptację sztucznej inteligencji na rynku pracy pojawi się zapotrzebowanie m.in. na trenerów sztucznej inteligencji.


- Rynek pracy zmienia się na naszych oczach od kilkunastu lat. Ludzie pracują w zawodach, o których 10 lat temu nikt nie słyszał. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. Powstaną stanowiska i specjalizacje, o których teraz możemy nawet nie mieć pojęcia. Jest jednak pewna uniwersalna wartość, w którą możemy wyposażyć nasze dzieci już teraz, żeby łatwiej adaptowały się do nowych warunków. Chodzi oczywiście o kreatywność. Na nią będą stawiały firmy, które proste zadania będą mogły zautomatyzować – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Kreatywność kontra automatyzacja pracy


Raport opublikowany przez Uniwersytet Oksfordzki oraz Yale nie pozostawia złudzeń - już za niespełna pół wieku roboty będą w stanie przejąć większość zadań wykonywanych dziś przez człowieka. I wprawdzie w wielu branżach robotyzacja jest nieunikniona, to jednak są też pewne wyjątki. I tak np. istnieje zaledwie 2% szans na automatyzację takich zawodów jak dyrektor artystyczny, producent, reżyser, fotograf czy projektant mody. Jeszcze mniej prawdopodobne jest to, żeby maszyna przejęła obowiązki kuratora wystawy. Spokojnie mogą czuć się również marketingowcy, których praca w dużej mierze opiera się na kreatywnym myśleniu.
- Rosnące znaczenie kreatywności to wyzwanie dla każdej gospodarki, która chce wygrać w wyścigu o wysoką pozycję w zrobotyzowanej rzeczywistości. W Polsce musimy głównie postawić na zmiany w systemie szkolnictwa, który jest nastawiony głównie na przekazywanie wiedzy, a to w tym momencie zdecydowanie za mało. Nie jest to jednak tylko problem w naszym kraju – mówi Krzysztof Inglot.

Ken Robinson, pisarz, mówca i doradca, lider w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich, w swoim wystąpieniu w ramach konferencji TED postawił tezę, że szkoła zabija kreatywność. Uzasadnił swoją opinię tym, że będąc dzieckiem próbujemy improwizacji i nie boimy się popełniać błędów. A kreatywność właśnie tego wymaga – bycia przygotowanym na pomyłkę. Bez tego nie można wymyślić nic oryginalnego. Natomiast szkoła jest tym miejscem, gdzie traci się swobodę popełniania błędów, bo są one na każdym kroku wytykane.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: