eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberataki nie odpuszczają. Polska na końcu rankingu bezpieczeństwa

Cyberataki nie odpuszczają. Polska na końcu rankingu bezpieczeństwa

2018-06-20 12:18

Cyberataki nie odpuszczają. Polska na końcu rankingu bezpieczeństwa

Cyberatak ©  Artem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polska jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie? Tak. Przynajmniej jeżeli chodzi o podatność na cyberataki. Z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Check Point Software Technologies wynika wprawdzie, że hakerzy nieco spuścili z tonu, ale to i tak nie zmieniło faktu, że nasz indeks zagrożeń plasuje nas w ogonie stawki. W maju bardziej zagrożone niż nasz kraj okazały się jedynie Macedonia, Ukraina, Hiszpania, Bośnia i Hercegowina, Litwa oraz Białoruś.
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Check Point Software Technologies, w maju br. największy spokój od cyberataków miały Islandia (indeks 10), Irlandia (10,9) i Słowacja (12,6). Co istotne, ich indeks był aż trzykrotnie niższy niż miesiąc wcześniej, co stanowi wyraźny dowód na zmniejszenie aktywności cyberprzestępczej. Dalsze pozycje przypadły w udziale m.in. Czarnogórze, Chorwacji i Bułgarii. Polska zanotowała wprawdzie spadek liczby cyberataków, ale nie pozwoliło nam to na wiele - pod względem cyberbezpieczeństwa znaleźliśmy się w ogonie Europy, wyprzedzając jedyne Macedonię, Ukrainę, Hiszpanię, Bośnię i Hercegowinę, Litwę oraz Białoruś. Polsce najbardziej dawały się we znaki ataki z komputerów z singapurskim IP.

Maj okazał się piątym miesiącem z rzędu, w którym tzw. indeks najpopularniejszych programów typu malware został zdominowany przez tzw. cryptomining malware. Coinhive ponownie jest najpowszechniejszym typem złośliwego oprogramowania na świecie, z 50% wzrostem względem zeszłego miesiąca oraz udziałem na poziomie 23%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 26%! Drugim najpopularniejszym cryptominerem jest Cryptoloot, osiągający globalny zasięg na poziomie 11% (blisko 9% w Polsce). Podium zamyka kampania malvertisingowa Roughted ze światowym udziałem na poziomie blisko 8%.

fot. mat. prasowe

Top 3 najpopularniejszych typów malware

Coinhive to cryptominer przeznaczony do internetowego wykopywania kryptowaluty Monero.


Analiza firmy Check Point Software Technologies przedstawia ranking bezpieczeństwa, oparty o dane, zdobyte dzięki technologii ThreatCloud, badającej ponad 250 milionów adresów pod kątem wykrywania botów, ponad 11 milionów podpisów złośliwego oprogramowania oraz ponad 5,5 miliona zainfekowanych stron internetowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: