eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2018

Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2018

2018-06-12 11:23

Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2018

Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2018 © vchalup - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyniki VIII edycji badania Antal International „Najbardziej pożądani pracodawcy” pokazują, że specjaliści i menedżerowie wciąż jako najbardziej atrakcyjne wskazują zatrudnienie w dużych, cieszących się uznaniem firmach. Najlepsi pracodawcy to jednak nie tylko ci, którzy oferują najwyższe wynagrodzenia. Liczy się również stabilność zatrudnienia. Względem poprzedniego roku na znaczeniu straciły możliwość szkolenia i innowacyjność marki.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów 2016

W tym roku w badaniu wzięła rekordowa, licząca sobie 4102 osoby rzesza specjalistów i menedżerów z całego kraju. Respondenci wyłonili 67 laureatów reprezentujących 15 branż. Warto podkreślić, że badanie Antal nie proponuje możliwych odpowiedzi - ankietowani, pytani o najbardziej pożądanego pracodawcę, mogą wskazać dowolnie wybraną firmę. To oznacza, że najlepsi zostali wybrani spontanicznie i bez sugestii ze strony autorów badania.
- Dotychczas firmy nie funkcjonowały na rynku tak bardzo konkurencyjnym i zorientowanym na kandydata. W tym roku zaobserwowaliśmy jednak ciekawą zmianę - respondenci zapytani o źródła pozyskiwania wiedzy na temat pracodawców, coraz częściej zaznaczają odpowiedź: „pracuję w tej firmie”. To oznacza, że obecny pracodawca jest jednocześnie tym najbardziej pożądanym wśród pracowników – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Jakie cechy mają najlepsi pracodawcy ?


Badanie dowodzi, że kluczowe cechy najbardziej pożądanego pracodawcy to:
  1. wielkość i prestiż firmy,
  2. styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz
  3. wysokość wynagrodzenia.

Inaczej niż miało to miejsce w minionym roku, kwestie finansowe okazały się ważniejsze niż innowacyjność firmy. Tę zmianę można tłumaczyć rosnącą świadomością pracowników w kwestii wynagrodzeń oraz coraz większą presją płacową.
Na znaczeniu zyskały również oferowane benefity oraz work-life balance, które plasują się na niemal tym samym poziomie co możliwość awansu.
– Zmieniają się potrzeby kandydatów, ale nie powinna zmieniać się strategia firmy. Tylko konsekwentne działania i holistyczne podejście do pracownika pozwoli na zbudowanie modelu organizacji, która przyciągnie najlepszych specjalistów. Pracodawcy, którzy próbują budować swoją przewagę np. oferując niestandardowo wysokie zarobki, kosztem złej atmosfery w pracy lub braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nie będą w oczach pracowników atrakcyjni. I odwrotnie – doskonała opinia o firmie nie skusi pracowników, jeżeli renoma nie idzie w parze z godnymi warunkami pracy – wyjaśnia Małgorzata Pukropek, menedżer HR Consulting w Antal.

Najbardziej pożądani w swoich branżach


Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 15 kategoriach branżowych: bankowość, SSC/BPO, doradztwo, energetyka, paliwa, wydobycie, firmy farmaceutyczne, FMCG, handel detaliczny, Internet, nowe media e-commerce, IT i telekomunikacja, kancelarie prawne, motoryzacja, nieruchomości i branża budowlana, produkcja, transport, spedycja i logistyka, ubezpieczenia. Na 67 wyróżnionych marek, aż 41 to również ubiegłoroczni laureaci. Jednocześnie, tylko 7 firm utrzymało pozycję lidera, a 26 pracodawców debiutuje w zestawieniu lub do niego powraca.

fot. mat. prasowe

Jakie są najsilniejsze cechy pożądanych pracodawców?

Trzy najważniejsze cechy pożądanego pracodawcy, jakie wymienili respondenci to wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz wysokość wynagrodzenia.


- Laureatów badania należy postrzegać jako firmy, które sprostały trudnym wymaganiom rynku w kwestii nie tylko pozyskania, ale przede wszystkim stworzenia silnej więzi i zatrzymania kandydatów zatrudnianych na strategicznych stanowiskach. Pamiętajmy jednak, że każda z wyróżnionych organizacji musiała przejść długą drogę, by stać się pracodawcą pierwszego wyboru – podkreśla Artur Skiba.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej pożądanych pracodawców

Na 67 wyróżnionych marek, aż 41 to również ubiegłoroczni laureaci.


Informacje oo badaniu
Badanie Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów zostało przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie: grudzień 2017 – styczeń 2018. W anonimowym badaniu udział wzięło 4102 specjalistów i menedżerów z całego kraju. Badanie było anonimowe.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: