eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Wygrałeś bilety na mundial? Lepiej w to nie wierz

Wygrałeś bilety na mundial? Lepiej w to nie wierz

2018-06-14 08:26

Wygrałeś bilety na mundial? Lepiej w to nie wierz

Mundial w Rosji © viperagp - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nie od dzisiaj wiadomo, ze wszystkie największe imprezy sportowe to dla cyberprzestępców okazja do naciągania naiwnych. Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Rosji nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Analitycy ESET ostrzegają, że już pojawiły się pierwsze próby wyłudzeń. Wabikiem stosowanym przez cyberprzestępców są m.in. fałszywe loterie, w których wygraną są bilety na mundial.
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Kibice zacierają już ręce, a wraz z nimi to samo robią cyberprzestępcy, dla których święto futbolu to jedna z okazji na rozprzestrzenianie szkodliwych wiadomości spamowych i ataków phishingowych.

Eksperci z ESET informują o pojawieniu się sporej ilości spamu odnośnie mundialu. Ofiary mają zostać upolowane poprzez informacje o rzekomej wygranej w loterii, która ma zagwarantować wejściówkę na Mistrzostwa.

Gratulacje, (NIE) wygrałeś biletów na mundial!


Jak wskazuje Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET, jedna z wykrytych przez badaczy bezpieczeństwa kampanii spamowych bazuje na poinformowaniu ofiary o wygranej - nagrodą mają być bilety na mundial. Aby móc ubiegać się o wejście na trybuny, należy skontaktować się z organizatorem loterii, klikając w link lub otwierając spreparowany dokument w formacie .pdf lub .doc. Następnie podać swoje dane kontaktowe i uiścić stosowną opłatę, umożliwiającą odbiór nagrody. Kolejna fałszywa kampania spamowa imituje działania partnera FIFA World Cup – firmy VISA i jest skierowana do brazylijskich fanów piłki nożnej. W fałszywej wiadomości e-mail znajduje się informacja o sfinansowaniu podróży dla dwóch kibiców na Mistrzostwa. Aby odebrać rzekomy prezent, wystarczy zarejestrować się na fałszywej stronie i dokonać drobnego zakupu.

fot. mat. prasowe

Wygrałeś bilet na Mundial? Bądź ostrożny!

Eksperci z ESET informują o pojawieniu się sporej ilości spamu odnośnie mundialu.


Jak zauważa Miguel Ángel Mendoza, ekspert ds. bezpieczeństwa z ESET, pułapki zastawiane na kibiców dotyczą nie tylko loterii i niestandardowych promocji wykorzystujących branding oficjalnych partnerów, ale również sprzedaży fałszywych biletów na mundial, zawierających zainfekowane wiadomości lub linki kierujące do złośliwych stron. W rzeczywistości mogą być one bramą dla złośliwego oprogramowania lub innych zagrożeń, np. generujących przychody z wyświetlanych reklam.

Jak nie dać się nabrać?


Cyberprzestępcy, tworząc kampanie spamowe oraz phishingowe, zazwyczaj posługują się nazwami oficjalnych organizacji, wykorzystują ich logotypy oraz charakterystyczny branding. Znaczna część wysyłanych przez nich wiadomości ma wprowadzić odbiorców w stan euforii związanej z rzekomą wygraną lub otrzymaniem wyjątkowej nagrody. Jak radzi Kamil Sadkowski z ESET, aby uniknąć internetowych pułapek, należy zweryfikować adres e-mail nadawcy, sprawdzić wiadomość pod kątem poprawności językowej, nie klikać w nieznane linki oraz nie otwierać dołączonych załączników. Należy również zadbać o ochronę komputera w postaci zaktualizowanego do najnowszej wersji programu antywirusowego wyposażonego w funkcję anti-phishingu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: