eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Poznań - idealne miejsce dla biznesu?

Poznań - idealne miejsce dla biznesu?

2018-06-13 13:06

Poznań - idealne miejsce dla biznesu?

Biurowiec © Grzegorz Polak - Fotolia.com

Rynek biurowy w Polsce ma się nadzwyczaj dobrze i - co ważne - na pochwałę zasługuje tu nie tylko Warszawa, ale również mniejsze miasta, w tym Poznań. W minionym roku popyt na powierzchnie biurowe ulokowane w stolicy Wielkopolski osiągnął rekordowy poziom 78 000 mkw. Prognozy na przyszłość również są obiecujące.
Poznań to nie tylko uznany ośrodek akademicki, ale również miasto oferujące wysoką jakość życia, dogodną infrastrukturę transportową, rozwinięty rynek pracy oraz coraz to pokaźniejsze zaplecze nowoczesnych biur. To ostatnie to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez inwestorów - w stolicy Wielkopolski co rusz pojawiają się nowe firmy, a te, które już tam działają, rozszerzają swoją działalność.

Poznański rynek biurowy na plusie


Poznań to dziś szóste miasto na liście największych rynków biurowych w naszym kraju. Oferowana przez niego podaż nowoczesnych biur sięga 455 000 mkw. i na tym oczywiście nie koniec, ponieważ rynek rozwija się w dynamicznym tempie, a prognozy na przyszłość są optymistyczne. W przyszłym roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w mieście osiągną pół miliona mkw.
„W ubiegłym roku Poznań odnotował rekordowy poziom popytu na biura, który przekroczył 78 000 mkw. Właśnie w tym mieście zawarto też największą w 2017 r. transakcję najmu – 25 500 mkw. w kompleksie Nowy Rynek. Bardzo dobre wyniki poznańskiego rynku biurowego to rezultat mocnej pozycji inwestycyjnej miasta, będącego jedną z ważnych lokalizacji dla firm z link http://www.egospodarka.pl/146439,Uslugi-dla-biznesu-Perspektywy-i-wyzwania,1,39,1.html sektora nowoczesnych usług dla biznesu>. Perspektywy dalszego rozwoju są optymistyczne - aktywność biznesowa w Poznaniu stale rośnie, zarówno ze strony firm już tutaj obecnych, jak i nowych inwestorów. To z kolei będzie napędzać dalszą aktywność budowlaną”, komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

fot. Grzegorz Polak - Fotolia.com

Biurowiec

W ubiegłym roku Poznań odnotował rekordowy poziom popytu na biura, który przekroczył 78 000 mkw.


Wysokie zainteresowanie poznańskimi biurami zaowocowało stałym spadkiem wskaźnika pustostanów, który obecnie oscyluje poniżej 9% - to jeden z najniższych wyników w Polsce. Obecne pozytywne warunki inwestycyjne, połączone z ograniczoną dostępnością produktu, znajdują też efekt we wzroście stawek czynszowych. Aktualnie najwyższe czynsze transakcyjne wynoszą 13,6-14,5 euro / mkw. / miesiąc.
„Poznań to miasto idealne dla biznesu - znaleźliśmy się w TOP 3 rankingu średniej wielkości miast europejskich przyjaznych biznesowi, prowadzonym przez FDI Magazine. Najlepszą rekomendacją dla doskonałych warunków inwestycyjnych naszego miasta są jednak firmy, które Poznań wybrały. Franklin Templeton Investments, GSK Services, MAN Accounting Center, Rockwool, Carlsberg czy Sii - to zaledwie kilku uznanych inwestorów, którzy z powodzeniem prowadzą tutaj swój biznes, oferując także możliwości rozwoju zawodowego. Dodatkowo, cały czas pracujemy między innymi nad rozwojem infrastruktury czy pakietu zachęt inwestycyjnych, dzięki czemu jesteśmy na tzw. short liście kolejnych globalnych firm”, mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Poznań rekrutuje


W ostatnich latach Poznań zbudował swoją reputację centrum przedsiębiorczości i innowacji. Magnesem przyciągającym do tego miasta jest wysoka jakość życia, dogodna lokalizacja na mapie Polski i pozytywna ocena warunków inwestycyjnych.
„Poznań to jeden z istotnych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce, co w praktyce oznacza, że miasto oferuje bardzo szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. To, w połączeniu z poprawą wynagrodzeń, które obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawia, że miasto przyciąga coraz więcej pracowników nie tylko z Polski, ale i całego świata. A według najnowszych danych z raportu Randstad Employer Brand Research pracownicy w pierwszej kolejności przy wyborze pracodawcy zwracają uwagę na atrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie i przyjazną atmosferę w firmie” – dodaje Edyta Janas, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Randstad Sourceright EMEA.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: