eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Sieć mesh już dla każdego?

Sieć mesh już dla każdego?

2018-06-13 11:53

Sieć mesh już dla każdego?

Kostka mesh © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wiele wskazuje na to, ze już wkrótce pożegnamy się z tradycyjnymi routerami Wi-Fi. Ich miejsce zajmie sieć mesh, która daje nadzieję na rozwiązanie wielu problemów, jakie dostarcza nam codzienne korzystanie z bezprzewodowego dostępu do sieci. Czym są fikuśne kostki z Wi-Fi?

Internet w kostce


Poznajcie Anię. Ania mieszka w starym domu odziedziczonym po swoich dziadkach, dokładnie takim, jakie można spotkać na każdej polskiej wsi. Ania pochodzi z niezbyt dobrze usytuowanej rodziny, ale jej upór i konsekwencja pozwoliły jej zdobyć dobrą posadę w mieście. Praca w korporacji dała jej możliwości na adaptację kolejnego piętra domu. Wraz z tym Ania dołożyła kostkę i rozbudowała również swoje WiFi. Chwileczkę. Kostkę? Brzmi dość zaskakująco, więc o co chodzi?

Jak łączymy się z internetem?


Sam internet to jeszcze nic. Każdy wie, każdy korzysta. Rzecz w tym, za pomocą jakiego urządzenia z internetu korzystamy. Kiedyś były to głównie toporne komputery PC, później laptopy, a dzisiaj? Można wymieniać w nieskończoność. Internetu używamy w telewizorze, konsoli, lodówce, czasem nawet w żarówce. Do Internetu podłączamy prawie wszystko. Najczęściej bez kabli.

Korzystając z internetu w domu, robimy to najczęściej z kilku urządzeń na raz, np. oglądamy tv, przeglądając strony na smartphonie. Często chodzimy z naszymi urządzeniami po całym domu. Każdy z pewnością zna takie miejsca w nim, gdzie zasięgu Wi-Fi już nie ma, a być powinien. Wygląda to mniej więcej tak jak przykładanie telefonu komórkowego do okna bądź sufitu, licząc na lepszy zasięg GSM. Znacie to?

fot. mat. prasowe

Czy korzysta Pan/i z internetu przynajmniej raz w tygodniu?

Już 2/3 internautów korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu?


Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań tego problemu czyli wzmacniacze, ekspandery, powerline’y itd. Sprawdzają się oczywiście, jednak jest małe ale...

Ania miała kiedyś taki wzmacniacz. Cieszyła się, gdy dowiedziała się o tym rozwiązaniu, bo mogła mieć internet w najdalszych częściach domu. Jej radość przerodziła się jednak w konsternację, gdy za każdym razem musiała przełączać sieci, przechodząc z jednej części domu do innej. Ekscytacja super rozwiązaniem minęła, zaczęła szukać lepszej alternatywy. Dowiedziała się wtedy o sieci mesh i kostkach.

fot. mat. prasowe

Liczba internautów korzystających z poszczególnych urządzeń

Korzystając z internetu w domu, robimy to najczęściej z kilku urządzeń na raz


Sieci Mesh? Co to w ogóle jest Mesh?


Mesh Wi-Fi to system sieci bezprzewodowej składającej się z jednego, kilku lub nawet kilkudziesięciu elementów… Przejdźmy do rzeczy bez przynudzania.

Wyobraź sobie, że router który teraz wysyła internet do Twojego urządzenia w domu to piękna mała kostka, wykonana z białego tworzywa, idealnie pasująca do wnętrza oraz skrywająca w sobie zdumienie gości “co to robi?”. Ta kostka rozsyła internet po Twoim domu do pewnej granicy, ale w dalszej części domu masz drugą taką kostkę, która również wysyła "internet” po domu. Co najlepsze, one obie się lubią i sobie współpracują. Gdy masz większy dom, masz jeszcze trzecią kostkę, która robi dokładnie to samo co jej siostry. Wspaniałe, prawda?

Kluczową rzeczą w tej opowieści jest fakt, że wspólnie tworzą trójkąt mocy Twojego internetu domowego, dając Ci nieprzerwany zasięg o jednej nazwie, bez konieczności przełączania się, bo przecież Twoje urządzenie smart samo wyszukuje mocniejszy sygnał i z niego korzysta.

Każde urządzenie tworzące sieć mesh jest jak osobny router, przystosowany do współpracy z kolejnym takim urządzeniem i kolejnym… w zależności od powierzchni, którą chcemy pokryć.

Czy teraz jesteś w stanie wytłumaczyć nawet Twojej babci czym jest mesh? Zakładając, że babcia wie co to internet ;) A wracając do naszej bohaterki...

Ania ma w swoim domu dwie małe, białe kostki mesh polecone przez Artura, który sam korzysta z trzech. Ale porównując wielkość domu Ani i Artura, słusznie - on potrzebuje ich więcej. Praca w korpo, często również zdalnie z domu, to jednak sporo maili i spraw załatwianych przez internet, a dzięki sieci mesh robią to jeszcze szybciej i wygodniej.

fot. mat. prasowe

Tradycyjny router kontra sieć mesh

Użytkownik może dowolnie umieszczać jednostki mesh w swoim domu


Zalety mesh Wi-Fi


Jeśli zastanawiasz się, czy system mesh jest dla Ciebie i czy zastąpi kiedyś router, to poznaj zalety tego rozwiązania:
  1. Elastyczność. Użytkownik może dowolnie umieszczać jednostki mesh w swoim domu, tworząc idealną sieć według swoich wymagań.
  2. Szeroki zasięg. Sieć mesh doskonale sprawdza się w dużych domach i mieszkaniach, gdzie jeden tradycyjny router jest niewystarczający.
  3. Nieprzerwany dostęp do sieci. Wszystkie urządzenia pracują w tej samej sieci, możesz zatem przemieszczać się po całym domu bez przełączania między sieciami lub utraty połączenia.
  4. Prosta konfiguracja.
  5. Brak uciążliwego okablowania. Kabel z internetem podłączamy tylko do centralnego routera, z kolei pozostałe dodatkowe jednostki musimy podłączyć jedynie do zasilania.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: router, mesh, wi-fi, dostęp do internetu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: