eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 22/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 22/2018

2018-06-03 23:52

  • PKB Polski w I kwartale 2018 roku wzrósł o 5,2 proc. r/r i co z tego wynika. GUS szczegółowo analizuje obecną sytuację. W opinii jego ekspertów obecny etap to szczyt cyklu koniunkturalnego polskiej gospodarce. Oznacza to, że teraz należy spodziewać się powolnego hamowania. Konsumpcja prywatna wzrosła o 4,8 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 6,8 proc. r/r. Słabością naszej gospodarki są inwestycje. Po załamaniu w 2016 r. miały one w końcu wystrzelić. Z danych GUS wynika, że wzrosły one tylko o 8,1 proc. r/r, a wg PKO BP optymistyczne prognozy zakładały wzrost o 14 proc. Według analityków tego banku utrzymanie obecnego poziomu wzrostu PKB powyżej 5 proc. w dalszej części roku może być bardzo trudne.
  • W najnowszym raporcie Centrum im. Adama Smitha przedstawiono koszty wychowania dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Wydatki na dzieci wzrosły w wyniku programu "Rodzina 500 plus" . Szacuje się, że wynoszą one Od 190 do 210 tys., a koszt wychowania dwojga dzieci to 350-385 tys. zł, natomiast przy trojgu może przekroczyć pół miliona. Z danych przedstawionych w omawianym raporcie wynika, że odsetek rodzin zagrożonych skrajnym ubóstwem maleje. To pozytywna informacja.
  • NIK przeprowadził badania skutków wprowadzenie nowego podatku bankowego. Badania nie potwierdziły obaw, ze nowy podatek może negatywnie wpłynąć na stabilność instytucji finansowych. Raport NIK wykazał, że przy wprowadzaniu podatku przeszacowano dochody budżetu z tego tytułu (miały wynieść 6,5-7 mld zł). Raport informuje, że dochody z tego tytułu uzyskane w 2016 r. ( od marca do grudnia (od marca do grudnia) wyniosły nieco ponad 3,5 mld zł, w 2017 wyniosły już ponad 4,34 mld zł. Dochody z podatku bankowego wyniosła 100 proc.
  • Często cytujemy opinie gospodarcze Marcina Lipka, głównego analityka Cinkciarz.pl. Tym razem zdecydowałem się przedstawić w formie cytatów jego ostatnie opinie na temat naszego rynku pracy. I tak zdaniem M. Lipka: "Aktywność zawodowa Polaków spadła do najniższego poziomu od trzech lat, a zatrudnienie rośnie tylko w sektorze publicznym... następnie: "mamiąc danymi o malejącym bezrobociu, trwonimy okres dobrej koniunktury, nie wprowadzając reform strukturalnych".... w I kw br. bezrobocie w Polsce liczone wg unijnych reguł wynosiło tylko 4,2 proc. i jest to najniżej od ćwierć wieku.... z analiz wynika, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy ponad 200 tys. osób przestało szukać pracy, jednak jeśli ktoś nie szuka zatrudnienia, wcale nie oznacza, że je znalazł i pracuje... Wskaźnik aktywności zawodowej Polaków (czyli stosunek pracujących i szukających pracy do populacji w wieku powyżej 15 lat) obniżył się w I kw. do zaledwie 56 proc., i był najniższy od prawie 3 lat, a liczba aktywnych zawodowo to tylko minimalnie więcej niż 17 mln - najmniej od 8 lat.... jeszcze w pierwszym kwartale 2014 r. aktywnych zawodowo było o prawie 400 tys. osób więcej!... w ostatnim roku współczynnik zatrudnienia osób powyżej bieżącego wieku emerytalnego obniżył się z 8,2 proc. do 8,0 proc.... Rekomenduję śledzenie komentarzy tego eksperta...
  • Tesco redukuje swój potencjał w Polsce. Kierownictwo tego potentata handlowego podjęło decyzję o planach zamknięcia trzech sklepów: Wrocław Paprotna, Kalisz Wojska Polskiego i Warszawa Toruńska. Jako przyczynę podano straty ponoszone przez te placówki handlowe. W polityce rozwojowej Tesko widać nastawienie kierownictwa na maksymalizację zysku. W kwietniu Tesco opublikowało wyniki za rok finansowy 2017/18. Wynika z nich, że uległa podwojeniu zyskowność w regionie Europy Środkowej. Widać to w tworzeniu nowych placówek, ale też w decyzjach o ich zamykaniu. Warto dodać, że w lutym 2018 roku firma informowała o zamknięciu 18 sklepów.
  • Kolejna inwestycja Amazona w Polsce. W naszym kraju z usług Amazona korzysta 7200 firm, a swoje oddziału swoje centra pod Wrocławiem, Poznaniem i w Szczecinie-Kołbaskowie. Teraz powstaje centrum Amazona w Sosnowcu. Na powierzchni 130 tys. mkw będzie się mieściło ok. 16 mln produktów. Obecnie w centrum logistyki pracuje ponad 1000 osób, a firma rozpoczęła drugi etap rekrutacji. Według inwestora pracownicy otrzymują konkurencyjne wynagrodzenie, umowy bezpośrednie, dodatkowy bonus finansowy oraz bogaty pakiet benefitów, m.in. ubezpieczenie zdrowotne, prywatną opiekę medyczną czy bezpłatny dojazd do i z pracy. Zatrudniani są zarówno osoby zajmujące stanowiska poziomu początkowego, jak i specjaliści w branży IT, finansach, HR, logistyce czy inżynierii. Amazon działa w Polsce od 2014 r. Budowa sosnowieckiego centrum zakończyła się w sierpniu 2017 roku.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

MAJ MIESIĄCEM OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH.

25 maja weszło w życie Rozporządzenie UE dotyczące ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych. Nasze dane mają być chronione lepiej. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim wszystkie firmy czy instytucje, które dysponują danymi osobowymi, są zobowiązane je odpowiednio chronić. Kradzież danych, a następnie ich wykorzystanie, może nieść przykre skutki, typu kradzież czy wyłudzenia.

Na czym będą polegały zmiany?

Rodzaj zmian, jakie czekają przedsiębiorców, zależy od tego, jakiego typu dane osobowe przetwarzają i na jaką skalę. - W nowych przepisach pojawia się np. obowiązek powołania osoby do nadzorowania przestrzegania przepisów i procedur wewnętrznych, dotyczących danych osobowych. To inspektor ochrony danych tłumaczy Sylwia Templin-Świtała, inspektor ochrony danych osobowych. - Jej powołanie będzie obowiązkowe w firmach, których główna działalność polega na regularnym i systematycznym monitorowaniu osób lub przetwarzaniu danych wrażliwych, np. danych o stanie zdrowia, jeśli odbywa się to na dużą skalę dodaje ekspert.

Ponadto nowością będzie podejście opierające się na ryzyku. -RODO wymaga, aby każdy podmiot przetwarzający dane osobowe zidentyfikował zagrożenia, oszacował skutki, a także prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jest to typowa analiza ryzyka, która powinna być punktem wyjścia w dostosowaniu się do nowych wymogów - tłumaczy Templin-Świtała.

Kolejną zmianą będzie wprowadzenie obowiązku zgłaszania naruszenia danych do GIODO. Niektóre z obowiązków firm wobec RODO nie zmieniły się, a jedynie uległy modyfikacji, np. zamiast zgłaszania zbiorów do GIODO, niektórzy przedsiębiorcy będą musieli prowadzić podobny wykaz we własnym zakresie.

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Zasadniczym celem wprowadzanych zmian jest przyznanie większych praw i wolności osobom, których dane przetwarzamy. Nacisk jest położony na to, aby przedsiębiorcy analizowali ryzyko, jeszcze przed podjęciem się przetwarzania danych osobowych. Proces pracy nad ochroną danych osobowych musi być ciągły, przedsiębiorcy będą zobowiązani nie tylko do jednorazowego stworzenia zabezpieczeń, ale czuwania nad nimi i ulepszania w miarę rozwoju technologii.

A jakie kary grożą przedsiębiorcom, którzy nie dostosują się do zmiany przepisów? O tym oraz o innych aspektach RODO w wywiadzie dla Zielonej Linii opowiada ekspert w dziedzinie ochrony danych Sylwia Templin-Świtała. Cały wywiad jest dostępny w serwisie Zielonej Linii: www.zielonalinia.gov.pl.

Sylwia Templin-Świtała, inspektor ochrony danych osobowych

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: