eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Regionalny rynek biurowy - niezłe początki

Regionalny rynek biurowy - niezłe początki

2018-05-29 11:47

Regionalny rynek biurowy - niezłe początki

Biurowiec © Stephan Walochnik - Fotolia.com

Biurowiec za biurowcem. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować to, co dzieje się na regionalnych rynkach biurowych. Z danych udostępnionych przez Cushman & Wakefield wynika, że w I kwartale br. wzbogaciły się one o kolejne 129 tysięcy mkw. nowej powierzchni, co oznacza, że wzrost podaży osiągnął 92% r/r. U schyłku marca łączny zasób powierzchni biurowej w regionach osiągnął 4,5 mln mkw., co z kolei jest równoznaczne ze wzrostem 3% q/q. Największa aktywność deweloperów zaznacza się we Wrocławiu i w Krakowie.

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy 2023 z rekordowym popytem

  • Na głównych rynkach biurowych nie można narzekać na marazm. W I kwartale br. nowa podaż w regionach osiągnęła poziom 129 050 m kw., co w ujęciu rocznym jest równoznaczne ze wzrostem rzędu 92%.
  • Kraków i Wrocław gonią Warszawę. W tym roku we wspomnianych miastach zostanie oddane do użytkowanie tylko o 20% i 30% nowej powierzchni biurowej mniej niż na terenie stolicy.
  • W większości regionów wyraźnie zaznacza się trend konsolidacji najemców reprezentujących BPO/SSC pod jednym adresem, czego dobrym przykładem jest zrealizowana w Łodzi transakcja Clariant.
  • Trójmiejski wskaźnik pustostanów jest dziś na najniższym poziomie od 6 lat i to pomimo relatywnie wysokiej aktywności deweloperów.

Łącznie w pierwszym kwartale 2018 roku na regionalnych rynkach biurowych w Polsce do użytku zostało oddane siedem nowych inwestycji, co przełożyło się na wzrost dostępnej powierzchni o prawie 130 tys. m kw. Oznacza to, że wolumen powierzchni biurowej oferowanej w największych miastach regionalnych przekroczył już 4,5 mln mkw., a do końca roku ma zostać przekroczona granica 5 mln. Największym z nowych budynków jest gdańska Olivia Star wybudowana przez Olivia Business Center. Wieżowiec oferuje łącznie 45,6 tys. mkw. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio krakowski O3 Business Campus III (19 200 mkw.) oraz .KTW I w Katowicach (18 250 mkw.).

fot. Stephan Walochnik - Fotolia.com

Biurowiec

W pierwszym kwartale 2018 roku na regionalnych rynkach biurowych w Polsce do użytku zostało oddane siedem nowych inwestycji.


Obserwując poszczególne rynki widać, że najaktywniejsze są Kraków i Wrocław. To właśnie w tych dwóch miastach do końca roku na rynek ma być dostarczone najwięcej nowej powierzchni (ponad 180 tys. mkw. w Krakowie i blisko 166 tys. mkw. we Wrocławiu). Co więcej, we Wrocławiu i w Krakowie doszło do zawarcia dwóch największych transakcji w tym kwartale. Santander Consumer Bank wynajął 10 000 mkw. we wrocławskim Business Garden Wrocław I, natomiast w Krakowie umowę przednajmu na 8 960 m mkw. w budynku .BIG podpisała firma State Street.). Na trzecim miejscu znalazło się Trójmiasto, które ma w tym samym czasie wzbogacić się o blisko 105 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej. W pozostałych badanych miastach wolumen będzie zdecydowanie niższy: 53 tys. w przypadku Łodzi, 40 tys. w Lublinie i Katowicach.

Początek 2018 roku, po bardzo intensywnym zakończeniu 2017 r., przyniósł ostudzenie i charakteryzuje się dążeniem do stabilizacji. Łącznie sfinalizowano transakcje o sumarycznej powierzchni 127 100 mkw., czyli o prawie 30% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Temu zjawisku z kolei towarzyszy systematyczne zapełnianie się pustostanów – spadek o 0,6 pp. do 9,3%, z czego najkorzystniej pod tym względem wygląda rynek trójmiejski (7,7%), a najmniej korzystnie lubelski (17,1%). – Spadek wskaźnika pustostanów był spowodowany stosunkowo wysoką absorpcją, która w pierwszym kwartale 2018 roku wyniosła 101 200 mkw., dzięki oddaniu na rynek projektów, które w większości były już zabezpieczone umowami przednajmu – tłumaczy Jan Szulborski, konsultant w dziale Doradztwa i Badań Rynkowych, Cushman & Wakefield, autor raportu.

Ponadto zauważalna jest stabilizacja cen najmu (od 12 do 14,5 euro/mkw. miesięcznie), a nawet lekkie wzrosty w Poznaniu oraz Wrocławiu (wzrost o 0,5 euro), co jest spowodowane ograniczeniem dostępności najbardziej atrakcyjnych powierzchni w tych dwóch miastach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: