eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwane zawody? Połączenie humanizmu z naukami ścisłymi

Poszukiwane zawody? Połączenie humanizmu z naukami ścisłymi

2018-05-24 13:04

Poszukiwane zawody? Połączenie humanizmu z naukami ścisłymi

Jakie są poszukiwane zawody? © PhotoSG - Fotolia.com

Poszukiwane zawody? Rynek pracy pokazuje, że na brak ofert pracy nie powinni narzekać inżynierowie, programiści, analitycy baz danych, a także osoby wyspecjalizowane w zagadnieniach związanych z digital marketingiem. Coraz bardziej dostrzegalne staje się jednak zatarcie granic pomiędzy humanistami a umysłami ścisłymi. Pracodawcy będą ustawiać się w kolejce przede wszystkim po takich kandydatów, którzy umiejętnie łączyć będą umiejętności miękkie, wiedzę technologiczną i znajomość języków.
Współczesnym pracodawcom zależy m.in. na pozyskaniu inżynierów legitymujących się miękkimi kompetencjami jak np. umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji, znajomość języków, zdolności analityczne i interpersonalne, a także humanistów, dla których zagadki nie stanowią narzędzia statystyczne czy przetwarzanie dużych zbiorów danych. Niegdyś te dwa obszary funkcjonowały raczej obok siebie, dziś, w dobie gospodarki 4.0, zaczynają się w coraz większym stopniu przenikać.
- Coraz powszechniejsza jest wielozadaniowość pracowników. Rozwój technologii i powstawanie coraz bardziej złożonych produktów sprawia, że korzystamy z zaawansowanych narzędzi technologicznych. Humanistyka i nauki ścisłe przenikają się i uzupełniają.
Ścisły, bardziej matematyczny umysł łatwiej przetwarza i analizuje dane, z kolei humanista ma lepszą umiejętność syntezy tych danych. Pracodawcy często poszukują osób, które łączą analizę i syntezę, umysł ścisły z humanistycznym.
Przykładowo twórca aplikacji IT czy programista musi znać trendy rynkowe, przewidując oczekiwania i zachowania klientów, a jednocześnie analizować zbiory danych, tworzyć algorytmy. Wybieganie w przyszłość jest nieodłącznym elementem innowacji – mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu firmy doradztwa personalnego People.

KIERUNKI STUDIÓW


Coraz większą potrzebę połączenia nauk humanistycznych ze ścisłymi dostrzegają uczelnie, na których coraz częściej uruchamiane są kierunki spajające niejako nauki społeczne i informatyczne (np. marketing internetowy, informatyka społeczna). Ich zadaniem jest przygotowanie studentaów do nowych zawodów pojawiających się na rynku w wyniku rozwoju technologii, jednak najczęściej pokrywają niewielki procent zapotrzebowania na praktyczną wiedzę.
Uczelnie wciąż nie nadążają za rozwojem rynku pracy. Również nowo tworzone kierunki studiów nawiązujące do big data czy digital marketingu w rzeczywistości przekazują elementarną wiedzę, natomiast konkretne umiejętności pracownicy nabywają w pracy, często także z e-szkoleń czy tzw. tutoriali dostępnych np. na YouTube, które w przystępny sposób uczą stosowania różnych nowoczesnych narzędzi – mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu People.

fot. PhotoSG - Fotolia.com

Jakie są poszukiwane zawody?

Poszukiwane zawody łączą wiedzę ścisłą z humanistyczną.


ŁĄCZENIE UMIEJĘTNOŚCI


Solidna wiedza inżynieryjno-techniczna kandydata do pracy to atut, ale w cenie są również: zdolność analizy zjawisk i procesów, tworzenia strategii w szerszym aspekcie niż tylko techniczny, a także umiejętność szybkiego przystosowywania się do zmian rynkowych i rozwiązywania problemów.

Twórca produktu zdany jest na współpracę z działami sprzedaży i marketingu przy tworzeniu strategii sprzedażowo-komunikacyjnej. Inżynierowie biorą udział w spotkaniach biznesowo-handlowych, reprezentując swoje firmy. Kontakt z klientami wymaga nie tylko wiedzy z danej dziedziny, ale przede wszystkim licznych umiejętności miękkich, jak zdolności komunikacyjne czy inteligencja emocjonalna.
Humanista zatrudniony w dziale sprzedażowym czy w komórce zajmującej się komunikacją może wykorzystywać narzędzia oparte na psychologii czy antropologii, ale musi też korzystać z narzędzi statystycznych, orientować się w kwestiach technicznych dotyczących produktu, który sprzedaje bądź reklamuje, a czasem również mieć pewne rozeznanie w kwestiach księgowo-podatkowych. Natomiast wieloletnie przekonanie, że humaniści są niepotrzebni i nie mają szans na rynku pracy jest nieprawdą. Coraz większa liczba pracodawców wyznaje zasadę, że twórcze myślenie liczy się nie mniej niż wąska, techniczna specjalizacja. Z tego założenia wychodził Steve Jobs, który mówił, że Apple opiera się na mariażu technologii ze sztukami wyzwolonymi i humanistyką. Podobnie jest w przypadku twórcy Facebooka – mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu People.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: