eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy: portfel należności I kw. 2018

Polskie firmy: portfel należności I kw. 2018

2018-05-23 13:02

Polskie firmy: portfel należności I kw. 2018

Rosną zatory płatnicze © rh2010 - Fotolia.com

W pierwszym kwartale minionego roku czas oczekiwania na zapłatę należności wynikających z faktury sięgał średnio 3 miesięcy i 24 dni, okazując się tym samym sporo dłuższym niż w poprzednich miesiącach - podaje najnowszy „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Świadectwem pogorszenia jest również sam Indeks Należności Przedsiębiorstw, który pikował poniżej 90 punktów, co jest najgorszym rezultatem od 2,5 roku. Okazuje się zatem, że zatory płatnicze znowu przybierają na sile.

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności IV kw. 2017

I kwartał bieżącego roku przyniósł spadek Indeksu Należności Przedsiębiorstw. Wskaźnik, który informuje nas o poziomie zatorów płatniczych w gospodarce, pikował do 89,9 punktu, co w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami (92,1 punktu) jest dość znaczącą obniżką. Warto jednak podkreślić, że wynik uzyskany u schyłku minionego roku był najwyższym, jaki udało się uzyskać w całej, sięgającej już dekady historii wspólnego badania KRD i KPF.
- Im wyższa wartość INP, tym przedsiębiorcy mniej odczuwają problemy z odzyskaniem pieniędzy. Im niższa, tym gorsza jest sytuacja w tym zakresie. Choć po solidnym wzroście indeksu w ostatnim kwartale 2017 roku, lekkie pogorszenie nie byłoby niczym zaskakującym, to skala spadku może już martwić. INP pierwszy raz od 10 kwartałów znalazł się poniżej linii 90 punktów. Choć jest za wcześnie, aby zwiastować trwałe pogorszenie, to sygnał jest mocno niepokojący - uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Najnowszy „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” dowodzi również znacznego wydłużenia przeciętnego okresu oczekiwania na zapłatę. Dziś przedsiębiorcy muszą naprawdę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ - jak pokazuje badanie - aktualnie sięga on 3 miesięcy i 24 dni. Dla porównania, w ostatnim kwartale minionego roku były to trzy miesiące, a w najlepszym, trzecim kwartale 2016 roku - zaledwie 2 miesiące i 24 dni.

fot. rh2010 - Fotolia.com

Rosną zatory płatnicze

Firmy czekają na pieniądze o 3 tygodnie dłużej.


- To zły prognostyk dla całej gospodarki. Relacje między firmami są wielokrotnie złożone. Jeśli jedna firma nie płaci w terminie drugiej, ta może mieć problem z zapłaceniem kilku kolejnym, a one w konsekwencji mogą nie być w stanie uregulować swoich zobowiązań wobec partnerów, dostawców, czy pracowników. Firmy, z którymi często rozmawiamy o ich problemach, wielokrotnie podkreślały, że jednym z najpoważniejszych są zatory płatnicze. Niestety, wygląda na to, że w najbliższym czasie będą one przybierać na sile - uważa Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma, zrzeszającym około 50 tysięcy firm.

Z najnowszej edycji „Portfela należności polskich przedsiębiorstw” wynika, że prawie 30 procent polskich firm przez to, że klienci nie płacą im na czas, ma problemy z regulowaniem własnych zobowiązań. To wynik zbliżony do danych sprzed 3 miesięcy. Z kolei 28,9 procent badanych z tego samego powodu musi ograniczać własne inwestycje. W ostatnim kwartale 2017 roku odsetek ten wynosił 28,6 procent. Jednak zdecydowanie wyraźniejsze pogorszenie sytuacji można zaobserwować w innym obszarze.
- Odsetek firm, które deklarują, że opóźnienia w płatnościach zmusiły ich do redukowania zatrudnienia lub funduszu wynagrodzeń wzrósł z 8,3 do 10,4 procent. W obecnej, korzystnej dla pracowników, sytuacji na rynku pracy ograniczanie funduszu płac może oznaczać kłopoty z utrzymaniem zespołu, a nawet krótkoterminowa redukcja zatrudnienia może skończyć się późniejszymi problemami z jego odbudowaniem. Firmy dobrze o tym wiedzą, więc te decyzje potwierdzają, jak trudne jest ich położenie. To kolejny sygnał, że problem zatorów płatniczych może przybierać na sile - uważa Mirosław Sędłak.

W pierwszym kwartale 2018 roku wzrosły również wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom w płatnościach. Obecnie stanowią one przeciętnie 7,3 procent ogółu kosztów przedsiębiorstw. W poprzednim kwartale wynosiły natomiast 6,1 procent. Warto przypomnieć, że przed rokiem ten odsetek sięgał zaledwie 5,2 procent. Wydatki najbardziej obciążają finanse mikroprzedsiębiorstw. W gronie firm zatrudniających do 9 pracowników koszty związane z nieregularną obsługą zobowiązań lub jej brakiem sięgają obecnie aż 8,9 procent.

Problem nieterminowych płatności aktualnie dotyczy 85 procent przedsiębiorstw (poprzednio 85,5 procent), a przeciętny udział opóźnionych faktur w portfelach polskich firm - po wzroście o 0,4 punktu procentowego - sięga 22,7 procent. To najwyższy wynik od dwóch lat. Obecny wzrost tego wskaźnika jest w głównej mierze wynikiem wzrostu udziału firm, które mają w portfelach więcej niż 30 proc. przeterminowanych faktur i spadku odsetka firm, które zadeklarowały mniej niż 10 procent. opóźnionych faktur.

Informacje o badaniu
„Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to wspólny projekt Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie jest przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: