eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 20/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 20/2018

2018-05-20 10:56

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 19/2018

  • Europa jest pod rosnącą, amerykańską presją w sprawie Iranu. Jak wiadomo jeszcze niedawno obowiązywała umowa z Iranem, na mocy której Iran zobowiązywał się do przerwania swojego programu nuklearnego, a partnerzy umowy rezygnowali z ówczesnych sankcji wobec Teheranu. Teraz Biały Dom zerwał tą umowę, czego nie uczyniły europejskie kraje. W tej sytuacji Biały Dom zagroził, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje na kraje prowadzące interesy z Iranem. Komisja Europejska po decyzji prezydenta USA zapowiedziała, że zrobi wszystko, by uchronić unijne firmy przed skutkami sankcji. W tym celu uruchomiła aktywację statusu blokującego w sprawie Iranu (Status blokujący to unijne rozporządzenie z 1996 r.), co zapewnia ochronę firmom oraz ich inwestycjom. Mimo to ze współpracy z Iranem wycofały się już firmy z Francji (TOTAL), Niemiec (Wintershall) i Polski (PGNiG).
  • Co o amerykańskiej polityce na rynku ropy i gazu mówią eksperci. Jak wiadomo USA uruchamiając złoża łupkowe stały się samowystarczalne energetycznie. Chcą teraz eksportować nadwyżki tych surowców do krajów unijnych, co ma też cel polityczny (!). Coraz głośniej słychać opinie, że amerykańska presja na Europę, by wycofała się z inwestycji w magistralę Nord Stream 2 oraz by zerwała współpracę w wydobycie ropy i gazu w Iranie mają jeden cel: w miejsce rosyjskiego gazu oraz amerykańskiej ropy Biały Dom chce zrobić miejsce dla amerykańskich surowców energetycznych.
  • Mark Zuckerberg, założyciel i prezes Facebooka (FB) będzie teraz tłumaczył się w Brukseli przed Parlamentem Europejskim. W ostatnich miesiącach obserwujemy walkę ekipy kierowniczej Fecebooka (FB) ze skutkami afery wiązanej z wykorzystywaniem przez Cambridge Analytica (CA) danych zgromadzonych w systemie FB. Jak wiadomo kryzys mocno nadwerężył wizerunek FB, a brytyjską firmę CA doprowadził do bankructwa. Walcząc o swoją firmę M. Zuckerberg musiał tłumaczyć się przed amerykańskim Kongresem. Teraz w tym samym celu został wezwany przez Parlament Europejski. M. Zuckerberg obiecał modyfikację systemową Facebooka, a jego firma zaczęła od szybkiego przebadania tysięcy aplikacji związanych z systemem FB i zawieszenia 200 z nich. Teraz cały system i związane z nim aplikacje będą dokładnie sprawdzane. Już wiadomo, że M. Zuckerberg w Brukseli podczas pobytu Parlamencie Europejskim wyjaśniał sprawy związane z wykorzystaniem danych osobowych przez firmę . W tym celu spotka się z przywódcami ugrupowań politycznych w PE, oraz z szefem i sprawozdawcą Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych
  • Dynamiczne zmiany w motoryzacji. W światowej motoryzacji przez wiele dekad XX wieku wprowadzano innowacyjne zmiany do silników spalinowych . Na przełomie wieków furorę zrobiły napędy hybrydowe wnosząc takie zalety jak niższe koszty eksploatacji samochodów oraz zmniejszenie emisji gazów spalinowych. Teraz furorę do tej branży wnoszą samochody z napędami elektrycznymi. Likwidują one spaliny, w znacznym stopniu przyczyniając się do zmniejszeniu smogu z miastach i znacznie obniżając koszty eksploatacyjne. Dziś jest to stały trend, liczba samochodów tego typu nieustannie wzrasta. Równocześnie spadają ceny tych aut i szybko rozwija się niezbędna infrastruktura. Przykładem jest tu Norwegia, w której są miesiące, kiedy sprzedaż samochodów elektrycznych przekraczała 50 proc. Uzasadnione jest pytanie: jaki będzie następny etap rozwoju motoryzacji? Odpowiedź spodziewać się można w najbliższym okresie. Toyota przekazała już 50 samochodów z napędem wodorowym, a na torach kolejowych w Niemczech pojawiają się już pociągi z tego typu napędem...
  • Co się dzieje w niemieckiej gospodarce? Od I kw. obserwujemy w niemieckiej gospodarce lekkie spowolnienie. Patrzymy na ten proces z niepokojem, bo Niemcy to nasz największy unijny partner handlowy. Ostatnio mogliśmy poznać marcowe wskaźniki z niemieckiej gospodarki. Oto kilka liczb: saldo niemieckiego bilansu handlowego w marcu wzrosło do 22,0 mld euro , wobec 19,4 mld euro w lutym; w marcu dynamika eksportu wyniosła 1,7 proc. m/m wobec (-3,1 proc. m/m) w lutym, a marcowa dynamika importu wyniosła (-0,9 proc. m/m) wobec (-1,4 proc. m/m) w lutym; w marcu wzrosła dynamika produkcji przemysłowej do 1 proc. m/m wobec (-1,7 proc. m/m) w lutym; w marcu zmniejszyła się dynamika zamówień w niemieckim przemyśle (-0,9 proc. m/m) wobec (-0,2 proc. m/m)w lutym). Podsumowując od stycznia tego roku można zauważyć lekkie pogorszenie koniunktury w niemieckiej gospodarce mające odzwierciedlenie w obniżeniu indeksu PMI dla niemieckiego przetwórstwa. Spadek widoczny jest także w przypadku składowych indeksu dotyczących nowych zamówień ogółem oraz nowych zamówień eksportowych (mają one charakter wyprzedzający względem tempa aktywności w przetwórstwie). Wg analityków spowolnienie w niemieckim przemyśle może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Może to mieć negatywny wpływ na zakładane w planach gospodarczych tempo wzrostu polskiego eksportu.
  • Co się dzieje we Włoszech i we włoskiej gospodarce. Sytuacja we Włoszech staje się coraz bardziej skomplikowana. Dotyczy to polityki wewnętrznej i zagranicznej (a także stosunek Włochy - UE). Sytuację we włoskiej gospodarce nie można nazywać jako skomplikowaną, bo już od dłuższego czasu ma ona kryzysowy charakter. Wg analityków coraz bardziej rośnie ryzyko, że przy większych turbulencjach rynkowych kondycja gospodarcza Italii zacznie się bardzo szybko pogarszać. Analitycy zwracają też uwagę na to, że wśród Włochów utrzymują się silne nastroje eurosceptyczne i populistyczne rządach co może stwarzać dodatkowe warunki dla powstania i rozwoju kolejnego kryzysu gospodarczego w tym kraju. Biorąc pod uwagę wielkość włoskiej gospodarki może to też wpłynąć na niestabilność w Unijnej gospodarce.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych
IBM ZAKAZUJE PRACOWNIKOM KORZYSTANIA Z DYSKÓW USB.

Z racji luki bezpieczeństwa w systemie Windows wykrytej ostatnio przez jednego z inżynierów firmy Bitdefender IBM zakazuje używania wszystkich wymiennych nośników danych w całej firmie w ramach nowej polityki, której celem jest uniknięcie szkód finansowych i utraty reputacji wynikających z niewłaściwie umieszczonego lub niewłaściwie używanego dysku USB.

Główny informatyk IBM, Shamla Naidoo, powiedział personelowi w wewnętrznej wiadomości e-mail, że firma "rozszerza praktykę zakazu przesyłania danych na wszystkie przenośne urządzenia pamięci przenośnej (np. USB, kartę SD, pamięć flash)."

Chociaż niektóre działy już stosowały tę politykę przez jakiś czas, "w ciągu następnych kilku tygodni postaramy się wdrożyć tę politykę na całym świecie, " powiedział Naidoo, jak informuje The Register.

W świecie pełnym naruszeń bezpieczeństwa danych wprowadzenie tego typu polityki jest dobrze uzasadnione, komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny w firmie Marken, która jest oficjalnym przedstawicielem marki Bitdefender w Polsce, przyczyna nowych zasad jest prosta, gdyż ewentualne szkody finansowe i reputacyjne wynikające z niewłaściwie umieszczonych, zagubionych lub niewłaściwie używanych przenośnych urządzeń do przechowywania danych mogą być ogromne

Warto pamiętać, że groźny robak internetowy Stuxnet został napisany w taki sposób, aby "przeskakując" z terminala na terminal poprzez napędy USB, powiększał skalę swojego ataku. Część sieci, do których kierowany był atak, miały szczelinę powietrzną, co oznacza, że nie miały bezpośredniego dostępu do świata zewnętrznego.

Dla tych, którzy obawiają się takiego wydarzenia w swoich sieciach rozwiązanie firma Bitdefender znalazła rozwiązanie - jest to USB Immunizer, który uniemożliwia szkodliwemu programowi uruchamianie się na dyskach USB.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło. Marken Systemy Antywirusowe oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: