eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 20/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 20/2018

2018-05-20 22:16

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 19/2018

  • Wysokie tempo wzrostu płac w Polsce niepokoi. To skutek sytuacji na polskim rynku pracy. Warto wiedzieć, że wynagrodzenie w kwietniu w ujęciu rocznym wzrosło o 7,8 proc., a zatrudnienie w kwietniu r/r wzrosło o 3,7 proc. Zaniepokojenie tą niebezpieczną tendencją wyraził ostatnio szef związku Pracodawców Polskich Jan Kaźmierczak zwracając uwagę, że polska gospodarka korzystając z europejskiej koniunktury sprzyja zwiększaniu zatrudnienia i ale wzrost płac nie nawiązuje do wzrostu wydajności i produktywności, a to w dłuższym okresie czasu jest niedobre dla gospodarki.
  • Polska gospodarka. W opinii analityków polska gospodarka w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. zaliczyła szczyt cyklicznej koniunktury. Według GUS polski PKB w tym czasie wzrósł o 5,1 proc. r/r wobec 4,9 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale. To zasługa branży budowlanej i prywatnej konsumpcji.
  • Powstanie infrastruktura dla samochodów z napędem elektrycznym. NG Bank Śląski i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny i będą wspólnie rozwijać wspólnie carsharing samochodów elektrycznych i współtworzyć infrastrukturę dla takich pojazdów (w tym stacje ładowania)
  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna nadal wynosi 1,5 proc. Stopa lombardowa wynosi 2,5 proc., stopa depozytowa - 0,5 proc., a stopa redyskonta weksli - 1,75 proc. Warto tu dodać, że wg prezesa NBP Adama Glapińskiego w perspektywie najbliższych dwóch lat nie będzie widać powodów do korekty obecnych stóp procentowych.
  • Powraca zielone światło dla energetyki wiatrowej. Obserwuje się powrót zainteresowanie rządu energetyką odnawialną (w tym elektrownią atomową, chociaż w tej sprawie ciągle brak decyzji). Rządzący chcą zdecydowanie zmniejszyć wykorzystywanie węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej. Siłą napędową będzie tu polenergia we współpracy z Equinor (dawnym Statoilem). Stworzą one na Bałtyku farmy wiatrowe.
  • Sytuacja na rynku paliw niepokoi kierowców. Zdaniem analityków rynku surowców energetycznych, cena benzyny długo nie spadnie poniżej 5 zł. Za tą sytuację odpowiada głównie ropa, która drożeje ze względu na sytuację międzynarodową. W mijającym tygodniu ceny benzyny i oleju napędowego podrożały średnio o 8 groszy na litrze. Według prognoz ceny mogą w przyszłym tygodniu podrożeć o 5 groszy na litrze. W czwartek pierwszy raz od 2014 r. baryłka ropy Brent kosztowała ponad 80 USD/baryłkę. Na razie nic nie zapowiada odwrócenia wzrostowego trendu.
  • Znowu w mediach odżywa temat zerwanego przez Polskę kontraktu na wojskowe śmigłowce Caracal. Airbus Helicopters wycofał sprawę z europejskiego arbitrażu firma, ale Francuzi poinformowali, że teraz będą dochodzić roszczeń przed sądami polskimi. Jak wiadomo zerwany kontrakt na Caracale opiewał na 13,4 mld zł. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy uznano za bezprzedmiotowe.
  • W najbliższych dniach wejdzie w życie RODO. RODO to nowe prawo, które dotyczy wszystkich - ludzi i firm. Przytaczamy oficjalne wyjaśnienie: "Od 25 nie tylko tzw. dane strukturalne, znajdujących się przeróżnych w bazach, ale również niestrukturalne, rozsiane po całej masie nośników – od poczty internetowej szeregowego pracownika, poprzez serwery, systemy pracy i obiegu dokumentów, po zewnętrzne dyski i urządzenia mobilne, na których odkładane są też dane osobowe - będą musiały być pod ścisłą kontrolą."

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY PRACOWNICY HANDLU ZMIENIĄ SIĘ W W BANKOWCÓW?...

Zakaz handlu spowoduje 5-procentowy spadek sprzedaży detalicznej, a zatrudnienie może stracić nawet 36 tys. pracowników z handlu i branży pośrednich – wyliczyli eksperci z Business Centre Club. Już teraz wiadomo, że znacznie zmieniły się warunki pracy – w soboty, a nawet w piątki sklepy czynne są o kilka godzin dłużej, a w poniedziałek rozpoczynają działalność wcześniej niż dotychczas. Nowe warunki pracy i widmo zwolnień mogą sprawić, że pracownicy sklepów przekwalifikują się do pracy w finansach.

- Zmiana warunków pracy w handlu, zwolnienia czy trudności w znalezieniu pracy mogą sprawić, że osoby zatrudnione dotychczas w tej branży będą szukały innych możliwości. Niewykluczone, że zdecydują się na rozpoczęcie kariery w finansach. Zdarza się bowiem, że w handlu pracują osoby, które mimo posiadanych kwalifikacji do sprzedaży ubezpieczeń czy kredytów, z różnych względów nie podejmują pracy w zawodzie. Wprowadzane zmiany mogą stać się impulsem dla pracowników do podjęcia nowych wyzwań – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

Zła sława branży finansowej powodem kłopotów kadrowych

Od pewnego czasu branża finansowa boryka się z problemem znalezienia i utrzymania pracowników. – Nie bez znaczenia jest zła sława pracy w finansach, która kojarzy nam się z presją wyników, czasem tak wyśrubowanych, że ich osiągnięcie jest po prostu niemożliwe. To zdecydowanie się zmienia. Są na polskim rynku firmy z branży finansowej, które podobnych praktyk nie stosują. Warto także zwrócić uwagę na to, że poszczególne segmenty różnią się od siebie – inaczej wygląda praca w firmach zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń, inaczej w pośrednictwie kredytowym, a jeszcze inaczej w doradztwie dla MSP. Jestem przekonany, że po przeanalizowaniu różnych aspektów pracy w tych dziedzinach, każdy znajdzie odpowiednią dla siebie pracę – tłumaczy Paweł Mazur.

Klient z MSP to klient wracający

Do największych zalet pracy przy sprzedaży produktów dla MSP jest ich zróżnicowane i bogata oferta do zaprezentowania klientowi. Przedsiębiorcy korzystają już nie tylko z kredytów inwestycyjnych, ale także z leasingu, faktoringu czy wynajmu długoterminowego. Jeżeli klient będzie zadowolony z obsługi, to z pewnością wróci po kolejne produkty lub poleci je innym właścicielom firm. Związek Banków Polskich podaje, że blisko połowa średnich firm i ponad jedna trzecia mikro i małych przedsiębiorstw korzysta obecnie z kredytów bankowych. Według danych Polskiego Związku Faktorów natomiast, w 2017 r. obroty firm faktoringowych wzrosły o 16,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Podobne wyniki zaprezentował Związek Polskiego Leasingu – dynamika branży leasingowej na koniec 2017r. wyniosła 15,7 proc. oraz Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów – wynajem długoterminowy aut urósł o 13,1 proc. w 2017 r. Jest to zatem dobry czas zarówno dla MSP, jak i dla osób zajmujących się sprzedażą produktów przeznaczonych dla małych i średnich firm. W jeszcze lepszej sytuacji są pośrednicy, którzy mają w swym portfelu wszystkie te usługi od czołowych firm.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: