eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksporterzy odpuszczają sobie Wielką Brytanię?

Eksporterzy odpuszczają sobie Wielką Brytanię?

2018-05-18 10:07

Eksporterzy odpuszczają sobie Wielką Brytanię?

Eksport © BigNazik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ostatnie ze statystyk opublikowanych przez GUS dowiodły, że w I kwartale br. liczona w euro wartość polskiego eksportu podskoczyła o 3,7% r/r, a importu o 6,9% r/r. Okazuje się również, że swoje drugie miejsce na liście naszych głównych odbiorców umocniły Czechy (+4,1% r/r), które od wielu lat wymieniały się pod tym względem z Wielką Brytanią. Pozycja tej ostatniej nieco osłabła (-2,2% r/r), co może być dowodem obaw, jakie eksporterzy mają w związku z Brexitem - pisze AKCENTA.

Przeczytaj także: Jakie znaczenie ma dla Polski wymiana handlowa z Niemcami?

W I kwartale bieżącego roku w polskim handlu zagranicznym obyło się bez spektakularnych spadków i wzlotów. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, wartość eksportu osiągnęła 52,5 mld euro, a importu 53,4 mld euro. Analogicznie jak miało to miejsce przed rokiem, import rósł szybciej niż wysyłka towarów.

„Detronizacja” Wielkiej Brytanii


Większe zmiany widoczne są, jeżeli przyjrzeć się kierunkom eksportu. Przez wiele lat na drugim miejscu naszych głównych partnerów eksportowych na zmianę pojawiały się Czechy bądź Wielka Brytania. Wiele wskazuje jednak na to, że pozycja ta na dłuższy czas przypadnie w udziale naszym sąsiadom z południa. Z danych GUS wynika bowiem, że eksport towarów z Polski do Czech wzrósł 4,1% r/r, przy jednoczesnym spadku na kierunku brytyjskim(-2,2%).

fot. mat. prasowe

Porównanie wyników polskiego handlu zagranicznego

Wartość polskiego eksportu w I kw. 2018 r. (liczona w euro) wzrosła o 3,7% r/r


- Już w zeszłym roku prognozowaliśmy, że Czechy mogą przejąć na stałe drugą pozycję na liście odbiorców polskiego eksportu towarów i zdystansować w zestawieniu Wielką Brytanię. Rok 2017 rzeczywiście zakończyły na drugim miejscu, ale wciąż dystans miedzy tymi krajami był niewielki. W tym roku widzimy, że różnica między drugim i trzecim miejscem powiększa się i zaczyna być coraz trudniejsza do nadrobienia – zauważa Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału AKCENTY. Widmo Brexitu i zmian z zasadach handlu ze Zjednoczonym Królestwem może odstraszać przedsiębiorców przed inwestowaniem w rozwój na tym kierunku. Ekspert wskazuje również, że zarówno Czechy, jak i Wielka Brytania mają własne waluty. Przy czym kurs funta w ostatnich latach wykazywał dość duże wahania, które są sporym utrudnieniem dla biznesu eksportowego, szczególnie dla firm, które nie zabezpieczają swoich kontraktów przed ryzykiem kursowym, podkreśla ekspert AKCENTY.

fot. mat. prasowe

Miejsce na liście odbiorców polskiego eksportu

Czechy to drugi odbiorca polskiego eksportu.


Eksport do USA i Rosji wciąż rozpędzony


W I kw. 2018 r. nadal niezwykle popularne są kierunki pozaunijne, takie jak USA i Rosja. Po bardzo dużych wzrostach sprzedaży do Stanów Zjednoczonych w 2017 r., eksport do tego kraju wciąż dynamicznie rośnie. Wartość towarów wysłanych do USA w pierwszych trzech miesiącach br. była wyższa o 15,9% w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. To największy przyrost odnotowany wśród pierwszej dziesiątki naszych odbiorców. Wysoką dynamikę utrzymuje także polski eksport na kierunku rosyjskim (+11,9% r/r).
- W 2017 r. eksporterzy żywiołowo powrócili na rynki wschodnie, osiągając wyjątkowo wysoką dynamikę wzrostu sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że kryzys w regionie oraz rosyjskie embargo mocno obniżyło nasze obroty z Rosją i Ukrainą. Szybkość wzrostów wynika więc poniekąd z niskiej bazy i tego, że tak naprawdę dopiero odbudowujemy, to co straciliśmy. Jednakże i tak takie wyniki to sukces, bo wiele ograniczeń wciąż funkcjonuje i część branż nie może się rozwijać na tych rynkach. Trudno więc nie zastanawiać się jak dużo polski eksport mógłby osiągnąć gdyby tych barier nie było, podobnie gdyby nie wybuchł kryzys – rozważa Radosław Jarema.

fot. mat. prasowe

Porównanie wyników polskiego handlu zagranicznego

Wartość polskiego eksportu w I kw. 2018 r. (liczona w euro) wzrosła o 3,7% r/r


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: eksport, eksporterzy, handel zagraniczny

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: