eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa. Częściej Holandia niż Wielka Brytania

Emigracja zarobkowa. Częściej Holandia niż Wielka Brytania

2018-05-17 10:00

Emigracja zarobkowa. Częściej Holandia niż Wielka Brytania

Polacy lubią Euro, najchętniej z Niemiec i Holandii © Wellnhofer Designs - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii interesuje obecnie zaledwie 6% Polaków. To o 13 p.p. mniej niż jeszcze rok temu - wynika z najnowszej edycji badania Work Service „Migracje zarobkowe Polaków VIII”. Nie jest zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków emigracyjnych uplasowały się Niemcy. Na tę destynację wskazuje co trzeci z ankietowanych (31,4%). Za naszymi zachodnimi sąsiadami przemawia przede wszystkim bliskość geograficzna, ale również bardzo korzystna sytuacja na tamtejszym rynku pracy oraz 3-krotnie wyższa od polskiej płaca minimalna. Drugą destynacją, którą rozważają Polacy w kontekście wyjazdów za chlebem, jest Holandia.
Od uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, który zapoczątkował proces wychodzenia Wielkiej Brytanii ze strefy euro, plany emigracyjne Polaków wyraźnie się zmieniły. Jeszcze w marcu minionego roku, w czasie gdy Theresa May dopiero rozpoczęła procedurę wyjścia z UE, o wyjeździe na Wyspy myślał co piąty Polak rozważający emigrację (19%). Taki wynik plasował Wielką Brytanię na szczycie rankingu najczęściej rozważanych kierunków. Minął jednak rok i dziś widzimy, że preferencje emigrantów prezentują się inaczej - Wielką Brytanię jako kierunek wyjazdu rozpatruje dziś zaledwie 5,7% badanych.
Kierunek brytyjski wyraźnie traci na popularności i osiągnął najniższy wynik w naszych badaniach od 2014 roku. Jeszcze rok temu duża niepewność związana Brexitem spowodowała, że nasi rodacy chcieli skorzystać, jak się wtedy wydawało, z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii. Dziś paradoksalnie odnotowujemy uspokojenie nastrojów, które można łączyć z kolejnymi ustaleniami dotyczącymi warunków przeprowadzenia Brexitu, a także zapowiedziami brytyjskiego rządu mówiącymi o zachowaniu praw dla Polaków na Wyspach. W efekcie, uspokajające sygnały spowodowały, że Polacy przestali się śpieszyć, a przy tym łączyć swoje przyszłe plany zawodowe ze Zjednoczonym Królestwem. Taki sygnał może stanowić zapowiedź dużych problemów dla części brytyjskich sektorów gospodarki. Tym bardziej, że jak wynika z ostatniego raportu The Migration Advisory Committee, już dziś wiele firm spodziewa się, że po opuszczeniu struktur Unijnych, w Wielkiej Brytanii będą pojawić się wzmożone trudności ze znalezieniem pracowników do sektora budowlanego, przemysłu czy rolnictwa – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Zarobki w Euro


Obecnie najpopularniejszym kierunkiem emigracji pozostają Niemcy, z wynikiem 31,4% wskazań. Jest to podyktowane zarówno bliskością geograficzną, jak i bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w tym kraju sięga jedynie 3,4%, a jak podawała niedawno niemiecka Federacja Izb Handlu i Przemysłu, na całym tym rynku na obsadzenie czeka aż 1,6 mln miejsc pracy. Dodatkowo płaca minimalna w Niemczech wynosi 8,84 euro, czyli niemal 38 zł za godzinę, a więc jest niema 3-krotnie wyższa niż w Polsce. Co ciekawe, nowym numerem dwa w badaniu stał się kierunek holenderski (15%), który zyskuje na popularności o 6 p.p. względem poprzedniej edycji raportu.

fot. mat. prasowe

Do jakiego kraju rozważa Pan/Pani emigrację za pracą?

Wielka Brytania osiągnęła najniższy wynik od 2014 roku.


Z jednej strony wyraźnie widać, że nasi zachodni sąsiedzi są dziś postrzegani jako duży i chłonny rynek pracy z setkami tysięcy ofert zatrudnienia. Z drugiej zaś, prace sezonowe w Holandii od lat kuszą polskich pracowników i ten kierunek jest wybierany głównie przed nadejściem okresu wakacyjnego. Biorąc pod uwagę oba te trendy, a także wpływ Brexitu na decyzje migracyjne, to można powiedzieć, że dziś na emigracji Polacy zdecydowanie bardziej wolą zarabiać w Euro niż Funtach – dodaje Maciej Witucki.

Euro zamiast Złotego?


Z najnowszych badań Work Service wynika, że 36% Polaków uznaje, że przystąpienie Polski do strefy Euro ułatwi im wyjazd na emigrację. Przeciwnego zdania jest 22% badanych. Jednocześnie aż 42% respondentów nie potrafi zadeklarować jaki wpływ na ich plany dotyczące emigracji będzie miało przystąpienie Polski do strefy Euro.

fot. mat. prasowe

Przystąpienie Polski do strefy euro a plany emigracyjne

Co czwarty badany uważa, że wejście do strefy euro ułatwi wyjazd do pracy.


Zastąpienie Złotego wspólną europejską walutą może wpływać na wzrost zainteresowania wyjazdami do zagranicznej pracy. Brak różnic kursowych, a co za tym idzie łatwiejsze rozliczenia finansowe, mogą przy utrzymaniu się dysproporcji płacowych, dodatkowo zachęcać Polaków do wyjazdów zarobkowych. Faktem jest jednak, że obecnie trudno określić termin wejścia Polski do strefy Euro, stąd ponad 2/5 Polaków nie dostrzega wpływu tego czynnika na plany migracyjne – podsumowuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A.

Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach raportu Migracje Zarobkowe Polaków zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Kantar Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 20-29 marca 2018 r. Badanie zrealizowano na próbie N=708 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg. danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=708 to +/-3,75%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS .

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2018-05-17 19:22:50

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2018-05-17 19:23:29)

    Nie wiem jak sytuacja w Holandii ale żonie za 3 miesiące pracy w UK jako opiekunka starszych osób promedica zaproponowała 20 tysięcy, więc jak dla nas duża kwota. Jedzie bez dłuższego zastanawiania, przyda się żeby załatać domowy budżet. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: