eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Czy to już kres gorączki ransomware?

Czy to już kres gorączki ransomware?

2018-05-16 11:37

Czy to już kres gorączki ransomware?

Czy to już kres gorączki ransomware? © santiago silver - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ransomware zupełnie zasłużenie zyskał miano epidemii online. W ostatnich latach programowanie żądające okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zainfekowanego urządzenia lub danych okazało się bardzo poważnym utrapieniem użytkowników sieci. Z najnowszego raportu F-Secure wynika, że w minionym roku liczba ataków ransomware podskoczyła aż o 400%. Za tak duże wzrosty odpowiedzialne były przede wszystkim skumulowane, globalne ataki za którymi krył się WannaCry. Inne rodzaje ransomware wykorzystywane były sporadycznie, co może dowodzić, że cyberprzestępcy zmienili nieco taktykę wykorzystywania tego narzędzia.

Przeczytaj także: Ransomware nie odpuszcza, zabezpieczenia nie wystarczają

WannaCry to jednak nie wszystko. Raport The Changing State of Ransomware wskazuje, że w ostatnim czasie swoją obecność wyraźnie zaznaczały również Locky, Cryptolocker czy Cerber. W Polsce z kolei na przestrzeni maja i grudnia 2017 dawały o sobie znać Cerber (31%), Locky (30%) oraz WannaCry (25%).

Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa w F-Secure przekonuje, że zainteresowanie ransomware nieco osłabło, co widoczne jest przede wszystkim w kręgach początkujących hakerów.

fot. mat. prasowe

Wzrost liczby ataków ransomware

W 2017 roku liczba ataków ransomware wzrosła o ponad 400%.


– W ostatnich latach zadebiutowało wiele nowych rodzin ransomware. Jednak w ostatnich miesiącach 2017 roku zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszenie aktywności cyberprzestępców wykorzystujących ten rodzaj złośliwego oprogramowania. Wygląda na to, że gorączka złota dobiegła końca, ale zagrożenie nadal istnieje, ponieważ skala ataków WannaCry uświadomiła hakerom, jak bardzo podatne na zagrożenia są firmy – mówi Sean Sullivan.

Raport dowodzi, ze dziś ransomware może skupić się zwłaszcza gnębieniu korporacji, np. poprzez niezabezpieczone porty RDP. Znana z wykorzystania tego niedopatrzenia jest rodzina ransomware SamSam. Atak z jej wykorzystaniem zainfekował w tym roku wiele amerykańskich organizacji, a w zeszłym miesiącu ofiarą padły systemy IT należące do miasta Atlanta.

fot. mat. prasowe

Rodzaje ataków ransomware

W ostatnich latach największe żniwo zebrał WannaCry.


Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zmianę podejścia cyberprzestępców do ransomware.

– Prawdopodobnie największe znaczenie ma cena bitcoina, ponieważ dzięki niej kopanie kryptowalut stało się dla cyberprzestępców o wiele bardziej opłacalne i zapewne mniej ryzykowne. Powodem mogą być też spadające przychody, ponieważ świadomość zagrożeń zachęciła wielu użytkowników do regularnego tworzenia kopii zapasowych. Nie bez znaczenia jest także spadek „wiarygodności” hakerów, jeśli chodzi o spełnianie obietnic odszyfrowania danych. Należy jednak pamiętać, że cyberprzestępcy wykorzystają każdą możliwą okazję i znowu sięgną po ransomware, jeżeli tylko warunki będą dla nich odpowiednie – podsumowuje Sullivan.

fot. mat. prasowe

Nowe rodziny ransomware

W 2017 roku odkryto pokaźną liczbę nowych rodzin ransomware.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: