eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co jest lepsze niż kolejny prezent komunijny?

Co jest lepsze niż kolejny prezent komunijny?

2018-05-15 13:40

Co jest lepsze niż kolejny prezent komunijny?

Komunia © AS Photo Project - Fotolia.com

Maj to tradycyjnie już okres uroczystości komunijnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy, najpopularniejszym prezentem komunijnym jest gotówka (39%), choć dzieciaki ciągle obdarowywane są również gadżetami elektronicznymi, biżuterią i sprzętem sportowym. Okazuje się również, że coraz bardziej popularne stają się upominki finansowe - już 2/3 badanych uważa, że dobrym pomysłem jest nie kolejny prezent, ale wpłata pieniędzy na przyszłość dziecka.

Prezent komunijny, czyli radość dzieci, kłopot dorosłych


Prezent komunijny to coś, co bardzo pobudza wyobraźnię dzieci. I wprawdzie dorośli na prezentowe zamieszanie patrzą o wiele racjonalniej, to jednak oczekiwania dzieci sprawiają, że wybór najlepszego upominku wcale nie należy do najłatwiejszych.

Z najnowszego badania Avivy wynika, że 8% Polaków poszukiwanie prezentu komunijnego sprawia nie lada problem, ponieważ najzwyczajniej nie wiedzą co kupić i ile wydać. Upominki rzeczowe ciężko wybrać, dlatego preferuje je tylko 1 na 5 badanych (20%), a dwa razy więcej Polaków woli postawić na łatwiejsze rozwiązanie, czyli gotówkę (39% wskazań). 9% Polaków uważa, że nie powinno dawać się drogich prezentów, a jedynie symboliczny upominek, np. książkę lub słodycze.

Niech pieniądze pracują na przyszłość dziecka


Wybierając prezenty dla dzieci, Polacy coraz częściej myślą o ich przyszłości. 11% ankietowanych odpowiedziało, że woli wpłacić pieniądze np. na przyszłą edukację dziecka niż kupić kolejny prezent. Zapytani wprost, czy to dobry pomysł, aby zamiast prezentu na komunię dawać upominek finansowy, aż 2/3 odpowiedziało pozytywnie.

fot. AS Photo Project - Fotolia.com

Komunia

Pieniądze na przyszłość dziecka są lepszym pomysłem zamiast kolejnego prezentu.


- Wielu z nas ma trudność w wyborze upominku komunijnego lub urodzinowego dla dziecka w rodzinie, więc daje pieniądze w przysłowiowej kopercie, pozostawiając decyzję o ich wykorzystaniu rodzicom lub samym dzieciom. Może to być efektem przesytu prezentami, a także braku akceptacji dla przesadnie drogich upominków komunijnych. Co dziesiąty ankietowany deklaruje, że zamiast kupowania upominku przekazałoby pieniądze na przyszłość dziecka, zwłaszcza na edukację. Zarazem 66% twierdzi, że to lepszy pomysł niż kolejny prezent. Społeczna akceptacja dla takich przyszłościowych prezentów dla dzieci będzie rosła i coraz częściej na komunię, urodziny czy dzień dziecka rodzina będzie zakładać odpowiednie ubezpieczenie lub fundusz. Ważna jest też forma przekazania takiego upominku, aby był on atrakcyjny dla dziecka – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, dyrektor działu rozwoju ubezpieczeń indywidualnych, Aviva.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ankiety zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 908 respondentów w dniach 9-13 kwietnia 2018 roku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: