eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bycie „złym gliną” nie ochroni dziecka w sieci

Bycie „złym gliną” nie ochroni dziecka w sieci

2018-05-04 13:43

Bycie „złym gliną” nie ochroni dziecka w sieci

Dzieci w sieci © fot. mat. prasowe

O zagrożeniach czyhających na najmłodszych użytkowników w sieci powiedziano już bardzo wiele. Powodem do niepokoju jest jednak nie tylko samo niebezpieczeństwo, ale również czas, jaki dzieci przeznaczają na aktywność online. I wprawdzie rodzice robią, co mogą, aby ograniczyć dzieciom godziny spędzane w internecie, to ciągle jednak nie jest to najskuteczniejsza z metod ochrony dziecka w sieci.
Już co trzeci rodzic obawia się, aby jego dziecko nie uzależniło się od internetu. Okazuje się, że ten strach wcale nie jest bezpodstawny. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wynika, że przebywanie w sieci działa jak narkotyk na 12% populacji internautów poniżej 18 roku życia. Zmartwień ich rodzicom przysparzają również oglądane przez nich drastyczne treści (36%) oraz możliwość łatwego nawiązywania kontaktów z nieznajomymi (32%). Spora część dorosłych martwi się również, że najmłodsi nie potrafią się zdystansować względem świata online.

Biorąc pod uwagę, że już co drugi rodzic (51%) jest przekonany o nieustannym wręcz wzroście liczby zagrożeń, na jakie narażone jest dziecko w sieci, istotną kwestią staje się regulacja czasu spędzanego online. Już co trzeci z ankietowanych przyznaje, że stara się ten czas ograniczać.

Jednak warto sobie zdawać sprawę, że samo to ograniczenie niekoniecznie chroni dzieci przed zagrożeniami. W ciągu 12 miesięcy 44% dzieci zetknęło się z co najmniej jednym zagrożeniem online, natomiast jedno dziecko na dziesięć uzyskało dostęp do nieodpowiednich treści (12%) lub miało kontakt ze szkodliwym oprogramowaniem lub wirusami (10%).
Dlatego alternatywą dla rodziców mogłoby być skoncentrowanie się na innych sposobach wspierania swoich dzieci w sieci, np. poprzez edukację. Ponad jedna trzecia (37%) rodziców regularnie rozmawia ze swoimi dziećmi, aby zwiększyć ich świadomość na temat zagrożeń online, podczas gdy 31% próbuje je nadzorować, kiedy przebywają online. W ten sposób, jako uzupełnienie działań edukacyjnych, rodzice mogą zwrócić uwagę na wszelkie potencjalne zagrożenia.
Rodzice chcą chronić swoje dzieci, jednak ograniczenie dostępu do świata online niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno edukacja, jak i komunikacja odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu przez dzieci — powiedział Dmitrij Aleszin, zastępca dyrektora ds. marketingu produktu, Kaspersky Lab.

Równie ważne jest stosowanie oprogramowania w celu zwiększenia ochrony. Ograniczenie czasu spędzanego online jest kluczowym elementem procesu, ale nie odniesie skutku, jeśli będzie stosowane jako jedyna metoda. Technologia może pomóc zmniejszyć zagrożenia, pozwalając dzieciom bezpiecznie eksplorować wszystkie pozytywne aspekty internetu oraz rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, nie martwiąc się cyberzagrożeniami.

fot. mat. prasowe

Dzieci w sieci

Jedna trzecia (33%) rodziców martwi się o to, że ich dzieci mogą uzależnić się od internetu


Kaspersky Safe Kids pozwala rodzicom stosować skuteczniejsze podejście do zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom przed zagrożeniami, jakie czyhają online. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą albo zablokować dostęp do określonych aplikacji i stron internetowych, albo pomóc dzieciom samodzielnie zyskać większą świadomość zagrożeń poprzez ostrzeżenia o tym, że strony, na które zamierzają wejść, są ryzykowne i mogą zawierać niebezpieczne treści. Od nałożenia ograniczeń czasowych poprzez monitorowanie aktywności online, Safe Kids może zapewnić dodatkową warstwę opieki, jakiej potrzebują rodzice, aby w pełni chronić swoje dzieci przed zagrożeniami, które istnieją i nieustannie ewoluują online.

Narzędzie Kaspersky Safe Kids jest dostępne dla systemów Windows, macOS, Android oraz iOS i występuje w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz premium.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: