eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2018: wracają Turcja i Tunezja

Wakacje 2018: wracają Turcja i Tunezja

2018-04-26 10:09

Przeczytaj także: Wakacje 2018: "5" Morawieckiego turystyce nie pomoże


U północno-wschodnich sąsiadów turystyka rośnie (jeszcze) jak na drożdżach


U tych pierwszych świadczą o tym podane w ostatni poniedziałek przez notowanego na warszawskiej GPW litewskiego organizatora Novaturas bardzo aktualne dane o przyroście przychodów i liczby klientów za marzec tego roku. Są one dość reprezentatywne dla branży turystyki wyjazdowej w krajach nadbałtyckich, gdyż wymieniony organizator ma tam aż około 44 procent udziału w tamtejszym rynku, czyli sam stanowi bardzo istotną jego część i w znacznej mierze wyznacza dynamikę jego rozwoju.

Wzrost przychodów za marzec wyniósł 46 procent, a łącznie za cały pierwszy kwartał tego roku 49 procent. Dynamika wzrostu liczby klientów ukształtowała się na poziomach odpowiednio 50 i 51 procent, a w liczbach bezwzględnych było to odpowiednio 14,4 i 37,6 tysiąca osób. Warto też zauważyć, że zwłaszcza w marcu spadła średnia wartość imprezy (o około 8 procent), co najprawdopodobniej świadczy o dużym wzroście udziału Egiptu w ogólnej puli wyjazdów zimowych, czyli o podobnym trendzie jaki występuje również w Polsce.

Liczby te są nadal znacznie korzystniejsze niż w naszej branży, która notuje najprawdopodobniej wzrost liczby już zrealizowanych wycieczek zimowych na poziomie nieco powyżej 20 procent lecz jest też ku temu kilka przyczyn. Dynamika płac realnych była tam przez kilka kwartałów wyraźnie wyższa niż w Polsce, choć pozostaje w ostatnich miesiącach w wyraźnym trendzie malejącym, co nie pozostanie bez wpływu na dalsze perspektywy tamtejszej koniunktury turystycznej.

Struktura geograficzna wyjazdów bardziej niż u nas sprzyja dynamice wzrostu ich liczby (zwłaszcza w sezonie letnim), gdyż przeszło dwukrotnie wyższy niż u nas jest tam udział tanich i dotowanych obecnie kierunków takich jak Egipt i Turcja.

Odmienna jest też sytuacja w zakresie nastrojów konsumenckich. W Polsce są one generalnie lepsze, ale ostatnio nieco opadają, a w krajach nadbałtyckich są słabsze, ale z tendencją zwyżkową, co wnosi tam dodatnią kontrybucję do dynamiki wzrostu liczby sprzedawanych imprez turystycznych.

W sumie przewaga korzystnych czynników po stronie naszych północno –wschodnich sąsiadów jest znaczna, co w dużym stopniu tłumaczy obecny wyraźnie szybszy rozwój tamtejszej branży turystycznej.

Zachodni sąsiedzi nadal zadziwieni koniunkturą w turystyce


U naszych sąsiadów z zachodu liczby nie są bezwzględnie aż tak imponujące, ale w odniesieniu do danych historycznych w niemieckiej branży turystycznej robią duże wrażenie. Skumulowany wzrost sprzedaży wycieczek na sezon letni wyniósł na koniec marca 15 procent, a na koniec lutego i stycznia odpowiednio 16 i 18 procent. Dynamika sprzedaży skumulowanej nieco opada, gdyż słabnie trend sprzedaży bieżącej, co można w znacznej mierze wiązać ze stabilizacją nastrojów konsumenckich (ustanie dodatniej kontrybucji dla wzrostu dynamiki sprzedaży) i słabnącym wzrostem płac realnych, który w trzecim kwartale spadł już do zaledwie +0,5 procent, podczas gdy jeszcze przed pół rokiem wynosił około + 1,2 procent.

Korzystnie dla koniunktury w niemieckiej turystyce wyjazdowej zmienia się natomiast struktura geograficzna wyjazdów, w której tańsze Egipt i Turcja (i ewentualnie Grecja) wypierają kosztowne Hiszpanię i Włochy.

Przy tej okazji wypada też przypomnieć najbardziej aktualną i historyczną sytuację w zakresie rezerwacji w Niemczech na najważniejszych kierunkach turystycznych w ujęciach rocznym i dwuletnim, którą przedstawiają poniższe tabele.

fot. mat. prasowe

Dynamika sprzedaży wg kierunku - Niemcy

Wzrost sprzedaży Turcji wyniósł w pierwszym kwartale tego roku około 2/3, zaś Egiptu o połowę.


Podobnie jak w Polsce, gdzie w sezonie zimowym zawrotną karierę robi Egipt, a latem świetnie jak dotąd sprzedaje się Turcja, ostatnie styczniowe wyniki sprzedaży u naszych zachodnich sąsiadów również wskazują na bardzo wysoką dynamikę wzrostu tych kierunków. Wzrost sprzedaży Turcji wyniósł w pierwszym kwartale tego roku około 2/3, zaś Egiptu o połowę, a za to jednocześnie wyraźny kryzys wykazuje sprzedaż Majorki i Wysp Kanaryjskich, na których średnie spadki przekraczają już odpowiednio 19 i 17 procent.

Plusy i minusy tygodnia(i) dla turystyki
Plus: dość wysoki wzrost realnych wynagrodzeń


W ostatnia środę poznaliśmy dane GUS o dynamice wzrostu wynagrodzeń za marzec 2018 roku w segmencie przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób. Wyniosła ona ponad +6,7 procent, co w zestawieniu z inflacją za ten sam miesiąc w wysokości 1,3 procent daje w przybliżeniu realny wzrost płac brutto na poziomie +5,37 procent. Warto zauważyć, że w całym pierwszym kwartale tego roku w takich przedsiębiorstwach jak wyżej, dynamika realnych wynagrodzeń przekraczała 5,4 procent, czyli była zdecydowanie, bo o niemal 3 procent wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Wzrost ten jest też znacznie wyższy od oficjalnych założeń rządowych, projekcji Komisji Europejskiej, jak również wyższy od najnowszych prognoz NBP i RPP sprzed kilku tygodni, które szacują wzrost realnych płac w całym 2018 roku na 4,6 procent.

Trzeba też pamiętać, ze tegoroczną sytuację gospodarstw domowych wsparły dodatkowo nowe strumienie wypłat takie jak rekompensaty dla rodzin górniczych za utracone w latach ubiegłych deputaty węglowe (2,35 mld złotych), efekt równoległego łączenia pracy z emeryturą, jak również wcześniejszego nabycia praw do emerytur dla osób, które takich świadczeń jeszcze nie pobierały oraz przyspieszone wypłaty obligatoryjnych odpraw emerytalnych, a także inne mniej istotne efekty związane w wprowadzoną w październiku ubiegłego roku reformą emerytalną.

Do tematu wrócimy bardziej szczegółowo około połowy maja, gdy najprawdopodobniej KE przedstawi najnowsze prognozy gospodarcze dla krajów UE i kilku najważniejszych gospodarek światowych oraz ukażą się dane innych krajów regionu dotyczące wynagrodzeń. Wcześniej natomiast podejmiemy kwestie dodatkowego wpływu jaki na koniunkturę w turystyce może wywierać realizacja pięciu propozycji programowych zaproponowanych niedawno przez premiera Morawieckiego.

II. Istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych


1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek, które w naszej intencji mają pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji. Począwszy od 22 stycznia zestawienia obejmują jedynie sezon lato 2018, podczas gdy wcześniej były one sporządzane naprzemiennie dla zimy i lata.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz dziewiętnasty w tym sezonie i trzynasty w tym roku kalendarzowym porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2018 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (06.08-12.08 2018). Ceny zostały zebrane 19 kwietnia i porównane z cenami dla tego samego okresu zebranymi 13 kwietnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 kwietnia 2017.
Należy zaznaczyć, że przedstawione bieżące porównania i zestawienia są już dostatecznie reprezentatywne gdyż bierze w nich udział prawie 3560 hoteli (w pierwszym i drugim zestawieniu było to jedynie 2530 i 1480 hoteli) i występują w nich pełne oferty wszystkich kluczowych dla polskiego rynku touroperatorów.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 6 i 12 sierpnia, średnie ceny spadły o 5 złotych (poprzednio wzrosły o 4 i 75 złotych, wcześniej spadły o 1 i 31 złotych, a jeszcze wcześniej nie zmieniły się i wzrosły o 14, 30 i 6 złotych). Znaczące zniżki cen zanotowano w ostatnim tygodniu na Malcie i Cyprze – o średnio 90 i 80 złotych, a także na Tureckiej Riwierze - o 39 złotych. Największą zwyżki średnich cen odnotowano na kanaryjskich wyspach Gran Canarii, Teneryfie i Lanzarote, a wyniosły one odpowiednio 76, 33 i 32 złote. W tym samym czasie przed rokiem średnie ceny wzrosły o 4 złote, a przed dwoma laty spadły o 5 złotych. Niewielkie zmiany ogólnego poziomu cen są charakterystyczne dla drugiego i trzeciego tygodnia kwietnia i sprowadzają się do adjustacji podwyżek na poszczególnych kierunkach dokonywanych zwykle po zakończeniu pierwszego kwartału.

Zmiany średnich cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

W ujęciu tygodniowym najbardziej staniała Malta.


fot. mat. prasowe

Średnie ceny wycieczek z wylotami w pierwszym tyg. sierpnia

Szóste z rzędu, ale już niewielkie zwyżki cen (+9 złotych) miały też miejsce w cieszącej się w tym sezonie nawrotem popularności Tunezji.


Wykres obejmuje przebieg zmian cen na pięciu najważniejszych kierunkach w polskiej letniej turystyce wyjazdowej, które są też często przedstawiane w kontekstach sprzedażowych na wykresach bazujących na danych Wakacji.pl.

Miniony tydzień przyniósł, podobnie jak wcześniejszy, wzrosty cen niezbyt odległe do przeciętnej (- 5 złotych) na trzech z pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów polskich turystów, a z tej grupy ponownie wyłamały się Wyspy Kanaryjskie, na których średnie ceny wzrosły o 37 złotych oraz tym razem Turcja (poprzednio był to Egipt), gdzie ceny spadły o 33 złote. Trzeci z rzędu wzrost cen na Wyspach Kanaryjskich może być kolejnym etapem odreagowania silnego spadku (o blisko 200 złotych), który nastąpił w dwóch ostatnich tygodniach marca (patrz wykres cen bieżących).

Szóste z rzędu, ale już niewielkie zwyżki cen (+9 złotych) miały też miejsce w cieszącej się w tym sezonie nawrotem popularności Tunezji, ale należy też pamiętać, że po zakończeniu kwartału średnie ceny podniosły się tam jednorazowo aż o 116 złotych. Seria zwyżek zahamowała jednak wzrost udziału tego kierunku w rynku lata 2018, który po raz pierwszy od końca stycznia wyraźnie spadł z 4,72 do 4,54 procent.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • turcja tunezja

    KalinkaJan8 / 2018-05-03 09:32:28

    W Tunezji dawno nie byłam ale w zeszłym roku spędziłam z mężem dwa tygodnie w Turcji z net holiday. Naprawdę fajny wyjazd, oboje byliśmy bardzo zadowoleni. Nie dziwi mnie to, że ten kierunek wraca do łask - w końcu jest tam cudownie i bezpiecznie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: