eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Galerie handlowe do liftingu

Galerie handlowe do liftingu

2018-04-27 12:25

Galerie handlowe do liftingu

Budowa galerii handlowej © Carolyn Franks - Fotolia.com

Galerie handlowe w naszym kraju powoli osiągają dojrzałość. To już zatem najwyższa pora, aby pomyśleć o zmianach. Widać, że właściciele centrów do tego wyzwania podchodzą z należytą powagą. Jak dotąd rozbudowy doczekało się już co czwarte centrum handlowe. Innymi sposobami na zaspokojenie apetytów konsumentów i zatrzymanie procesu starzenia się nieruchomości jest ich modernizacja lub przebudowa.
Zasób centrów handlowych w naszym kraju to już 411 obiektów których łączna powierzchnia sięga 9,86 mln mkw.
Pierwsze z nich, jak chociażby stołeczna Panorama, HIT (obecnie Tesco) przy ul. Górczewskiej w Warszawie i ETC (obecnie Zaspa) w Gdańsku, pojawiły się u nas w pierwszej połowie lat 90-tych. W sumie otworzono wtedy 74 galerie handlowe, spośród których 28 zostało do dziś rozbudowanych. To naturalna kolej rzeczy, wynikająca z cyklu życia obiektu handlowego. I dynamicznie zmieniającego się otoczenia konkurencyjnego”, informuje Joanna Tomczyk, Analityk Rynku, JLL.

4 fazy życia obiektu handlowego


Literatura z zakresu organizacji i zarządzania dzieli życie każdej organizacji na cztery podstawowe etapy funkcjonowania: start, rozwój, dojrzałość i schyłek. Identyczny podział wprowadza JLL w odniesieniu do życia centrum handlowego.

fot. Carolyn Franks - Fotolia.com

Budowa galerii handlowej

Według analiz JLL minimum jedną rozbudowę przeszło co czwarte centrum handlowe w Polsce.


Każda faza funkcjonowania obiektu handlowego jest uwarunkowana wieloma czynnikami rynkowymi, m.in. wzrostem konkurencji, starzeniem się nieruchomości, zmieniającymi się potrzebami i oczekiwaniami klienta, czy w końcu - rozwojem nowych technologii, w tym rosnącej roli e-commerce. Wszystkie te elementy motywują właścicieli i inwestorów do poszukiwania nowych możliwości wzmocnienia pozycji rynkowej, jak i wydłużania rozwojowego okresu życia galerii handlowych, zwłaszcza tych starszych. Należą do nich, oprócz rekomercjalizacji, modernizacja, rozbudowa i przebudowa. Trudno jest jednak wskazać konkretny moment, w którym każdy właściciel powinien podjąć jedno z tych działań. Kluczem jest wnikliwa obserwacja tak zachowań klientów, jak i kondycji najemców” komentuje Edyta Potera, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

25% centrów handlowych w Polsce urosło


Według analiz JLL minimum jedną rozbudowę przeszło co czwarte centrum handlowe w Polsce, a jednym z ostatnich przykładów jest Galaxy w Szczecinie (+17 000 mkw.). Aktualnie rozbudowy obejmują ok. 56 000 mkw. i są realizowane w ramach takich projektów jak Atrium Promenada, Atrium Targówek, Atrium Reduta, Galeria Solaris w Opolu, Platan Zabrze, czy Centrum Janki. Średnio centrum handlowe w Polsce rozbudowuje się o ponad 8 000 mkw.
W miarę jak rynek dojrzewa, a oczekiwania klientów ewoluują, niektóre centra handlowe stawiają na rozbudowę, wprowadzenie nowych marek lub zwiększanie powierzchni swoim dotychczasowym głównym najemcom. Inne z kolei idą w stronę rozszerzania oferty gastronomicznej i rozrywkowej, pozycjonując się jako miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu - według naszych danych już co czwarte centrum to obiekt handlowo – rozrywkowy. Każda z tych strategii jest dobra, pod warunkiem, że wynika z wnikliwej analizy potrzeb grupy docelowej centrum. Przykładem zmian z sukcesem wcielonych w życie jest m.in. repozycjonowanie galerii Klif, rekomercjalizacja i rozszerzenie funkcji w Blue City w Warszawie, czy rozbudowa Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy, podsumowuje Edyta Potera.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: