eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2018: "5" Morawieckiego turystyce nie pomoże

Wakacje 2018: "5" Morawieckiego turystyce nie pomoże

2018-04-20 11:39

Przeczytaj także: Wakacje 2018: a co z Turcją i Tunezją?


Plusy i minusy tygodnia(i) dla turystyki
Potencjalny plus: rezultaty wyborów na Węgrzech


Wybory parlamentarne, które odbyły się 8 kwietnia na Węgrzech przyniosły nieco emocji zwłaszcza w niektórych mediach. Były one zapewne wywołane widokiem wielotysięcznych kolejek, które ustawiały się do punktów wyborczych w tradycyjnie lewicowym Budapeszcie. Wywołały one wśród słabo zorientowanych w węgierskich realiach dziennikarzy wrażenie czegoś w rodzaju budapesztańskiej wiosny i nadzieje na słaby wynik rządzącej tam koalicji Fidesz-KDNP. Tymczasem chodziło o coś zupełnie innego, a mianowicie o uratowanie lewicy przed nieprzekroczeniem progu wyborczego, który dla koalicji wynosi tam 10 procent.
Lewica przed wyborami wyraźnie zyskiwała, a średnia z 10 ostatnich sondaży (w okresie 1 marzec -3 kwiecień) dawała jej 13,9 procent, a z ostatnich pięciu nawet 15 procent, w dniu wyborczym około południa niewiele przekraczała 10 procent.

Ostatecznie po wielkiej mobilizacji ludności stolicy uzyskała jedynie 11,9 procent będąc partią o największych stratach wobec sondaży i mediany przedwyborczych przewidywań.
Wynik taki jest korzystnym sygnałem dla turystyki, gdyż ujawnił, że współczesnych obywateli w bardzo wysokim stopniu interesują konkretne obietnice materialne, a nie konkurencja na ideologie. Lewica w końcowej części kampanii jakby trochę o tym zapomniała i całkiem możliwe, że mogło to zniechęcić część mniej zdecydowanych obywateli.

To samo wydaje się też potwierdzać fakt, że relatywnie najbardziej poprawił wynik prawicowo-centrowy Jobbik, którego rezultat jako jedynej znaczącej partii był lepszy od średniej z 10 ostatnich sondaży (19,1 wobec 17,7 procent) być może właśnie dlatego, że konsekwentnie do końca silnie akcentowano sprawy niesprawiedliwie niskich wynagrodzeń Węgrów.

Koalicja rządząca zdobyła dokładnie tyle głosów ile dawała jej średnia z 10 sondaży, czyli 49,3 procent głosów, co jednak oznacza wynik o 4,4 procent lepszy niż przed czterema laty mimo, że poszła do wyborów zupełnie bez programu zapewniając jedynie o kontynuacji restrykcyjnej polityki imigracyjnej.

Węgrzy głosując na Fidesz-KDNP kierowali się w dużej mierze korzystną sytuacją gospodarczą, bardzo niskim bezrobociem i bardzo silnie rosnącymi płacami. Dość powiedzieć, że kraj ten jest światowym (sic!) liderem wzrostu realnych wynagrodzeń, a płace minimalne wzrosły w okresie ostatnich dwóch lat o 40 procent (nominalnie). CIT wynosi tam również 9 procent (ale dla wszystkich firm), PIT dla rodziny w trójką dzieci średnio w granicach zera, a rząd zapewnia środki na dotacje (ok. 130 tysięcy złotych) na budowę domu dla rodzin deklarujących posiadanie trójki dzieci. Dzietność młodych tam bardzo szybko rośnie (z 1,23 w roku 2011 do 1,49 pięć lat później).

Sukces rządowej koalicji to kolejne potwierdzenie, że współcześni obywatele nagradzają przede wszystkim tych, którzy rządza na tyle skutecznie, że są w stanie w sposób wiarygodny zapewnić koniunkturę gospodarczą i szybką, niezagrożoną poprawę bytu materialnego większości grup społecznych.

Czy przywódcy innych krajów regionu lub opozycja zainspirują naszego premiera?


Dla naszych rządzących i premiera jest to kolejny sygnał (również po kompletnie zaskakujących wyborach w Rumunii), że bez inspirujących obietnic i wiarygodności obiecującego nie da się w obecnych wyborach wiele osiągnąć. Pod tym względem na razie Polska nie imponuje (wzrost płac realnych ponad 2-3 krotnie niższy niż u liderów naszego regionu), a przedstawiony dwa dni temu przez premiera program tzw. „Piątka Morawieckiego” mówiąc delikatnie nie powala, chyba, że jest to po prostu wstęp do czegoś większego, co poznamy dopiero po samorządowej kampanii wyborczej.

„Piątka” przy takiej strukturze alokacji środków w proponowanych programach i przy takiej skali adresowanego do obywateli wsparcia jest dla turystyki co najwyżej mało użyteczna. Szczególnie rażąca jest też łatwo widoczna dysproporcja pomiędzy obecnymi i prawdopodobnymi możliwościami budżetu państwa, a propozycjami przedstawionymi na konwencji.

W tej sytuacji turystyce pozostaje jedynie nadzieja, że obserwacja bardziej energicznych działań innych rządów w naszym regionie, albo gorący oddech programów rodzimej opozycji (jeśli takie powstaną) zmobilizuje naszego nieco zbyt ostatnio rozpolitykowanego premiera do głębszych refleksji i przedstawienia bardziej ofensywnych projektów mogących znaleźć pozytywne i bardziej trwałe przełożenie na koniunkturę w gospodarce, a co za tym idzie koniunkturę w turystyce.

Do analizy potencjalnego wpływu nowych programów rządu powrócimy, gdy poznamy więcej zawartych w nich szczegółów.

II. Istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych


1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek, które w naszej intencji mają one pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji. Począwszy od 22 stycznia zestawienia obejmują jedynie sezon lato 2018, podczas gdy wcześniej były one sporządzane naprzemiennie dla zimy i lata.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz osiemnasty w tym sezonie i dwunasty w tym roku kalendarzowym porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2018 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (06.08-12.08 2018). Ceny zostały zebrane 13 kwietnia i porównane z cenami dla tego samego okresu zebranymi 5 kwietnia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 13 kwietnia 2017.

Należy zaznaczyć, że przedstawione bieżące porównania i zestawienia są już dostatecznie reprezentatywne gdyż bierze w nich udział prawie 3560 hoteli (w pierwszym i drugim zestawieniu było to jedynie 2530 i 1480 hoteli) i występują w nich pełne oferty wszystkich kluczowych dla polskiego rynku touroperatorów.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 6 i 12 sierpnia, średnie ceny wzrosły o 4 złote (poprzednio wzrosły o 75 złotych, wcześniej spadły o 1 i 31 złotych, a jeszcze wcześniej nie zmieniły się i wzrosły o 14, 30 i 6 złotych). Znaczące zwyżki cen zanotowano w ostatnim tygodniu na Fuerteventurze i Lanzarote (drugi raz z rzędu) – o średnio 221 i 190 złotych, a także na greckiej Rodos - o 105 złotych. Największą zniżkę średnich cen odnotowano w Portugalii – o 170 złotych oraz na Synaju i Gran Canarii – o 66 i 56 złotych. W tym samym czasie przed rokiem średnie ceny nie uległy zmianie, a przed dwoma spadły o 2 złote. Niewielkie zmiany ogólnego poziomu cen są charakterystyczne dla drugiego tygodnia kwietnia i sprowadzają się do adjustacji podwyżek na poszczególnych kierunkach dokonywanych zwykle po zakończeniu pierwszego kwartału.

Zmiany średnich cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

W ujęciu tygodniowym najbardziej staniała Portugalia.


fot. mat. prasowe

Średnie ceny wycieczek z wylotami w pierwszym tyg. sierpnia

Ostatni tydzień przyniósł wzrosty cen niezbyt odległe do przeciętnej (+ 4 złote) na trzech z pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów polskich turystów.


Wykres obejmuje przebieg zmian cen na pięciu najważniejszych kierunkach w polskiej letniej turystyce wyjazdowej, które są też często przedstawiane w kontekstach sprzedażowych na wykresach bazujących na danych Wakacji.pl, na których jest uwzględniana także Albania nabierająca coraz większego znaczenia w wypoczynkowych wyjazdach polskich turystów.

Ostatni tydzień przyniósł wzrosty cen niezbyt odległe do przeciętnej (+ 4 złote) na trzech z pięciu najważniejszych kierunków wyjazdów polskich turystów, a z grupy tej wyłamały się Wyspy Kanaryjskie, na których średnie ceny wzrosły o 76 złotych oraz Egipt, gdzie ceny spadły o 17 złotych. Sporo większy niż średni wzrost cen na Wyspach Kanaryjskich może być kolejnym etapem odreagowania silnego spadku (o blisko 200 złotych), który nastąpił w dwóch ostatnich tygodniach marca (patrz wykres cen bieżących).

Kolejne, ale już niewielkie zwyżki cen (+12 złotych) miały też miejsce w cieszącej się ostatnio nawrotem popularności Tunezji, ale należy też pamiętać, że przed tygodniem średnie ceny podniosły się tam aż o 116 złotych. Seria pięciu zwyżek zahamowała jednak wzrost udziału tego kierunku w rynku lata 2018, który po raz pierwszy od końca stycznia utknął w miejscu i drugi tydzień z rzędu wyniósł 4,72 procent.

2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2018 pokazuje, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 44 złote (poprzednio ceny były niższe o 27, 47, 55, 3, 10, 15 i 1 złoty, wcześniej przejściowo wyższe o 14 i 42 złote, a jeszcze wcześniej niższe o 7, 34, 32, 39, 71, 9, 18, 49 i 28 złotych). Przed rokiem, czyli w pierwszym tygodniu kwietnia 2017, średnia cena w porównaniach rok do roku wzrastała o 247 złotych.

Nadal w kierunku obniżania cen wycieczek działają w tym sezonie czynniki o charakterze kosztotwórczym. Cena paliwa lotniczego jest wprawdzie wyraźnie niż przed rokiem (2,55 wobec 2,37 zł/litr, czyli o 7,6 procent), ale nadal większy jest wpływ silniejszego złotego, który w skali 12 miesięcy umocnił się dla rozliczeń turystycznych o średnio ponad 5 procent. W rezultacie nadal mamy wspólny wpływ zmian cen paliwa i kursów złotego w kierunku obniżania średniego poziomu kosztów wycieczek w przybliżeniu o 60-70 złotych (poprzednio było to około 35-45 złotych, a wcześniej około 30-40, 50-60, 85-95, 90-95, 105-115 i 110-115 złotych).

Warto zauważyć, że zmiana średnich cen wycieczek zaczęła w przybliżeniu odzwierciedlać teoretyczny wpływ wymienionych czynników, co można w jakiejś mierze tłumaczyć lepszą równowagą pomiędzy bieżącym popytem na imprezy turystyczne, a oczekiwaniami wiodących organizatorów w tej kwestii.

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian cen rok do roku na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczone poniżej zestawienie.

fot. mat. prasowe

Ceny na lato 2018 (sierpień) vs ceny na lato 2017 (sierpień)

Względem minionego roku najbardziej (251 złotych) zdrożała Malta.


fot. mat. prasowe

Zmiany cen wobec ubiegłego roku

Na wykresie widoczne jest umocnienie się Turcji na pozycji lidera wzrostów cen wycieczek rok do roku.


Na wykresie widoczne jest umocnienie się Turcji na pozycji lidera wzrostów cen wycieczek rok do roku i jest to w tej chwili jedyny z wiodących kierunków, który jest bardziej kosztowny niż przed rokiem. Utrzymanie się takiej sytuacji nie powinno jednak być dłuższe niż kilka tygodni, o ile dość liczne wypowiedzi przedstawicieli organizatorów o działaniach zmierzających do zwiększenia skali programów czarterowych na kierunkach tureckich przełożą się na rzeczywistość w dostatecznie istotnej skali. Pozostałe wiodące kierunki są obecnie mniej kosztowne niż przed rokiem. W szczególności dotyczy to kierunków egipskich i kanaryjskich, z których te ostatnie powróciły w minionym tygodniu na pozycję wyraźnego lidera zniżek cen rok do roku.

Z mniejszych kierunków nadal znacznie wyższe ceny rok do roku notowano na Malcie i Cyprze - o średnio 251 i 236 złotych, a w mniejszej skali wzrosły ceny na Majorce – o 15 złotych. Niewielki spadek średnich cen rok do roku zanotowano w Maroku – o 29 złotych, a znaczące zniżki średnich cen dotyczyły Portugalii, Albanii i Tunezji gdzie średnie ceny są obecnie niższe o 255,168 i 163 złote niż przed rokiem.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • biuro podróży

    nikolet89 / 2018-04-28 19:37:11

    My mamy już od dawna zarezerwowany wyjazd na Maltę z biurem Soltur. Wydaje mi się że bardziej opłaca się kupowanie first minute bo jest większy wybór i ceny są bardzo dobre. My się trzymamy jednego biura podróży bo jest sprawdzone i wiem, że są solidni odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: