eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 15/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 15/2018

2018-04-14 21:22

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 14/2018

  • Zadłużenie to kula u nogi współczesnej, globalnej gospodarki. Na koniec 2017 r. globalny dług wzrósł do rekordowego poziomu 237 bln USD. W ciągu ostatniej dekady to zadłużenie wzrosło o ok. 70 bln USD. To bardzo niepokoi mimo, że światowa gospodarka rozwija się szybciej, niż wzrastają długi. Oznacza to, że dług w stosunku do PKB spada już piąty kwartał z rzędu. Jednak warto zauważyć, że na każdego człowieka żyjącego na ziemi przypada dług w wysokości ok. 30 tys. dol., czyli ok. 100 tys. zł. Wg Bloomberga zadłużenie gospodarstw domowych w stosunku do PKB jest najwyższe w historii w Belgii, Kanadzie, Francji, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii.
  • Co USA zrobiły w ramach sankcji wobec Rosji. Amerykańskie władze objęły nowymi sankcjami 7 rosyjskich oligarchów, 12 przedsiębiorstw, których są ich właścicielami, oraz kolejnych 17 przedstawicieli rządu. W ramach tych sankcji zostają zamrożone "wszystkie aktywa podlegające amerykańskiej jurysdykcji wyznaczonych osób i podmiotów oraz wszelkie inne podmioty zablokowane przez prawo w wyniku ich własności przez stronę objętą sankcjami są zamrożone".
  • Ważna zmiana w świecie finansów... Deutsche Bank wybrał nowego prezesa. To istotny element programu, który ma wyprowadzić bank z zastoju i wprowadzić go na ścieżkę rozwojową. Nowym szefem został Niemiec Christian Sewing, który zastąpił Brytyjczyka Johna Cryana, który dotąd pełnił funkcję CEO Deutsche Banku od 2015 roku. Dotąd Sewing pełnił funkcję jednego z wiceprezesów banku. Ma doświadczenie w bankowości detalicznej i audycie. Zadaniem nowego prezesa będzie przede wszystkim umocnienie pozycji banku w kraju. Bank jest w trudnej sytuacji po trzech latach strat. Nowy prezes będzie musiał dokonać dalszych cięć kosztów, intensyfikacji działań zwiększających konkurencyjność banku w kraju i za granicą.
  • Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji. Konsekwencją kryzysu wokół zamachu na byłego rosyjskiego szpiega w Londynie są także amerykańskie sankcje wobec rosyjskiego rządu, rosyjskich firm i ludzi biznesu z bliskiego otoczenia Kremla. Uzupełniły one wymuszoną redukcję personelu dyplomatycznego w stolicach obu krajów. W pierwszych godzinach po zastosowaniu sankcji obserwowaliśmy panikę inwestorów, rubel w ciągu jednego dnia stracił 10 proc. a spadki na rosyjskiej giełdzie były jeszcze większe. Pojawiły się też obawy, że ten konflikt może przenieść się z wymiaru rynkowego na inne obszary, w tym na lokalne konflikty wojskowe (Ukraina, Bliski Wschód...). Żeby uświadomić czytelników w jakiej sytuacji się to dzieje uważam za celowe przypomnieć, że: ostatnie kwartały były pozytywne dla gospodarki Rosji, pozycja rubla stabilizowała się, inflacja spadła w okolice dwóch procent, rosła cena ropy naftowej, a agencje ratingowe podwyższały wiarygodność kredytową Federacji Rosyjskiej. Moim zdaniem nie można rozumieć tego, co się obecnie dzieje w polityce bez wiedzy o rosyjskiej gospodarce, więc radzę z uwagą obserwować sytuację w niej...
  • Turcja pod rządami Recepa Erdogana. Większość polityków z uwagą obserwowała wydarzenia w tym kraju w pierwszym etapie po nieudanym zamachu stanu. Dziś widzimy jakie są jego skutki. Z politycznego punktu widzenia Turcja to ważny kraj: członek NATO, z najbardziej liczną armią, z największą liczbą obywateli. Jest to zbyt duży i militarnie zbyt silny kraj, by zdecydowanie przeciwdziałać wprowadzonym zmianom politycznym, a przynajmniej, by zdecydowanie krytykować go za system, który w znacznym stopniu odbiega od systemu w krajach demokratycznego świata. Nie ukrywajmy, R. Erdogan wprowadził w Turcji klasyczny system autorytarny. Jednak system kierowania tak dużym krajem i jego gospodarką natrafił na poważne trudności. Turecka waluta jest ostatnio pod silną presją, w ciągu ostatnich trzech miesięcy straciła w stosunku do USD ok. 9 proc. To zmiana, która na rynkach walutowych jest określana jako załamanie. W tym kraju polityka banku centralnego jest całkowicie uzależniona od rządu Erdogana. Przy rocznej inflacji (ponad 10 proc.) nie widzimy aktywnych działań banku centralnego (np. wzrost stóp procentowych). Przeciwnie, prezydent chce stopy procentowe obniżać, bo jego zdaniem im niższe stopy, tym większy boom gospodarczy, a inflacja dla niego nie jest ważna. Trzeba przyznać, że jest tego skutek, bo wzrost PKB w 2017 r. wyniósł ponad 7 proc.... Koszty takiej polityki są znaczne. Eksperci zwracają uwagę, że dziś turecka gospodarka jest coraz bardziej rozstrojona, źle zbalansowana. Kraj ma duży deficyt na rachunku obrotów bieżących i grozi problem z wypłacalnością firm.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Motoryzacja: VOLKSWAGEN PO RAZ KOLEJNY NOTUJE WZROST SPRZEDAŻY W POLSCE- najczęściej rejestrowane modele to Golf, Passat i Tiguan.

Liczba rejestracji nowych Volkswagenów wzrosła w pierwszym kwartale roku o blisko 7 procent, do 13.929 egzemplarzy. Rejestracje przez firmy zwiększyły się o ponad 14 procent.

Po bardzo dobrym 2017 roku, Volkswagen nie zwalnia tempa, przez pierwsze 3 miesiące 2018 roku zarejestrowano w Polsce o 906 egzemplarzy nowych osobowych Volkswagenów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to wzrost liczby rejestracji o 6,96 procenta. Wzrost liczby rejestracji przez firmy był w tym okresie dwukrotnie wyższy (+14,08 procenta).

Ponad połowę rejestrowanych nowych aut stanowią trzy modele – Golf (4.088 egzemplarzy), Passat (2.065 sztuk) i Tiguan (1.557 aut). Bardzo dobrze przez klientów został przyjęty T-Roc. W styczniu zarejestrowano 108 sztuk, w lutym już 170 (wzrost o 57 procent), a w marcu – aż 386 (wzrost o 127 procent w porównaniu do wyniku w lutym).

„Wzrost liczby rejestracji nowych Volkswagenów wynika z kilku czynników. Po pierwsze, dysponujemy szeroką gamą doskonałych modeli, którą stale poszerzamy. Po drugie, samochody Volkswagena są wyposażone w najnowsze systemy asystujące, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Po trzecie, nasze auta są najbardziej multimedialne i najlepiej skomunikowane z Internetem, co dla wielu nabywców ma coraz większe znaczenie. Bardzo atrakcyjna oferta finansowania zakupu nowego samochodu, opracowana przez Volkswagen Financial Services sprawia, że nowe Volkswageny są dostępne jak nigdy wcześniej. Ogromny wpływ na rosnącą popularność nowych samochodów naszej marki mają również niskie i przewidywalne koszty ich eksploatacji, gwarantowane przez pakiety przeglądów i przedłużoną opiekę pogwarancyjną” – powiedział Łukasz Zadworny, dyrektor marki Volkswagen.

Łukasz Zadworny, dyrektor marki Volkswagen

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: