eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Automatyzacja w pracy? Polacy nie mają obaw!

Automatyzacja w pracy? Polacy nie mają obaw!

2018-04-15 00:44

Automatyzacja w pracy? Polacy nie mają obaw!

Polacy nie boją się automatyzacji w pracy © iaremenko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Automatyzacja stała się faktem. Eksperci nie są jednak zgodni co do skali tego zjawiska. Jedni spodziewają się, że już wkrótce zautomatyzowana zostanie niemal połowa globalnego czasu pracy (McKinsey Global), inni twierdzą (raport ONZ), że mówienie o rewolucji jest przedwczesne. Tak czy inaczej, samo pojawienie się robotów zmienia reguły gry w biznesie i na rynku pracy. Okazuje się, że Polacy do tych zmian podchodzą z otwartą przyłbicą - aż 76% polskich pracowników nie obawia się, że roboty wygryzą ich z pracy. To najwyższy poziom optymizmu w Europie, gdzie strach przed automatyzacją towarzyszy średnio co trzeciemu zatrudnionemu.
Przeprowadzone badania wskazują, że sytuacja w Polsce ma się nadspodziewanie dobrze. 46% polskich pracowników deklaruje, że ich pracodawcy dokładają starań, aby przygotować zespół do procesu automatyzacji. Dla porównania, w Europie odsetek takich wskazań sięga 37%. W perspektywie nadchodzących 6-10 lat automatyzacji najbardziej obawiają się pracownicy z Włoch (18%), Francji (14%), Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii (po 13%).

W Polsce automatyzacja spędza sen z powiek zaledwie co dziesiątemu pracownikowi. Największą nieufność wobec postępu technologicznego deklarują osoby w wieku 35 – 44 lata. Zwiększony niepokój widoczny jest również w niektórych branżach: w sektorze finansowym maszyn obawia się 19% pracowników, a w transportowym i budowlanym po 13%. Z drugiej jednak strony to pracownicy sektora transportowego uważają, że ich pracodawcy już teraz przygotowują ich do automatyzacji (56%), a co ciekawe zaraz za nimi pozytywnie swoich pracodawców ocenili pracownicy z działów sprzedaży, mediów i marketingu (50%).
– „Automatyzacja może wydawać się problemem dla przyszłych pokoleń, jednak wyniki naszego badania „Okiem europejskiej pracowników 2018” pokazują, że maszyny, boty i rozwiązania oparte na AI mogłyby zastąpić tysiące pracowników już w ciągu następnych pięciu lat. Sztuczna inteligencja i robotyka postępują w takim tempie, że już wkrótce maszyny będą mogły wykonywać prace będące dotychczas domeną ludzi w zakresie niektórych zawodów i branż. Pomimo korzystnego wpływu na wydajność i produktywność mogłoby to sprawić, że niektórzy będą musieli zmierzyć się z wizją zmiany jakościowej w swojej pracy. Więcej robotów w miejscu pracy nie będzie jednak jednoznaczne z tym, że człowiek stanie się zbędny; powstaną nowe zawody, a niektóre ulegną głębokim zmianom. Rozpoczynając doszkalanie i przekwalifikowywanie personelu teraz, pracodawcy mogą zapewnić sobie i swoim pracownikom gotowość do pracy ramię w ramię z maszynami” – mówi Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Automatyzacja

76% Polaków nie boi się automatyzacji w swoich miejscach pracy.


O badaniach
Raport „The Workforce View in Europe 2018” („Okiem europejskich pracowników 2018”) bada postawy pracowników wobec przyszłości pracy. Badanie dla ADP zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9 908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie: we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: