eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy z Ukrainy chcą wracać do Polski

Pracownicy z Ukrainy chcą wracać do Polski

2018-04-13 13:18

Pracownicy z Ukrainy chcą wracać do Polski

Rekrutacja © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Plany rekrutacyjne polskich pracodawców są obecnie zakrojone na dość szeroką skalę. Biorąc pod uwagę najniższą od wielu lat stopę bezrobocia w naszym kraju, na przeszkodzie mogą im stanąć niedobory kadrowe. Nic dziwnego, że coraz większe znaczenie na polskim rynku pracy zyskują pracownicy z Ukrainy. Czy zdołają oni zaspokoić zapotrzebowanie polskich firm? Wydaje się, że tak. Zwłaszcza że 2/3 Ukraińców, którzy pracowali już w Polsce, zamierza wrócić do naszego kraju w celach zarobkowych.
- Finanse są jednym z najważniejszych powodów emigracji zarobkowej. Wyższe zarobki czy możliwość rozwoju zawodowego przyciągają pracowników. Kiedy jednak wybieramy docelowe miejsce wyjazdu, dochodzą argumenty emocjonalne. Zostawiając swoją rodzinę i znajomych, zastanawiamy się m.in. nad tym, jak łatwo będzie nam do nich wrócić w razie potrzeby. Widać to wyraźnie w naszym badaniu. Pracownicy z Ukrainy decydują się na pracę w Polsce, bo mają do nas blisko. To właśnie na tym nasz kraj wygrywa z innymi rynkami w walce o pracowników ze Wschodu. Oczywiście zarobki też są ważne. W Polsce Ukrainiec zarobi nawet czterokrotność ukraińskiej pensji – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Dlaczego pracownicy z Ukrainy wybierają Polskę?


6 na 10 ankietowanych pracowników z Ukrainy (62%) deklaruje, że w najbliższym czasie ponownie zawita w naszym kraju, aby podjąć się pracy. To dowód, że Ukraińcy czują się w Polsce dość dobrze. Niewątpliwie pomaga im w tym bliskość geograficzna ojczyzny, na którą wskazuje 54% badanych. Istotna okazuje się również wysokość zarobków oferowanych przez polskich pracodawców (44%) oraz niewielka bariera językowa (34%). Ta ostatnia ma istotne znaczenie również z punktu widzenia zatrudniającego, ponieważ umożliwia szybki wdrożenie pracownika do obowiązków. Dla 30% badanych Ukraińców liczy się obecność w Polsce ich rodziny i znajomych, a co piąty docenia mnogość ofert pracy.

Ciągle niestabilna sytuacja na Ukrainie sprawia, że dla 7% osób ważna jest stabilność polityczno-gospodarcza naszego kraju. Warto też podkreślić, że jedynie co dwudziesty z respondentów wskazał, iż jego pojawienie się w Polsce miało związek z brakiem możliwości wyjazdu do innego kraju europejskiego.

fot. mat. prasowe

Z jakich powodów wybrałeś Polskę jako kraj emigracji zarobkowej?

Wybór Polski jako miejsca emigracji zarobkowej podyktowany jest przede wszystkim bliskością geograficzną obu państw.


Po pracę i pracownika do znajomych oraz rodziny


Dwóch na trzech Ukraińców poszukując pracy w Polsce wykorzystuje doświadczenie i kontakty swojej rodziny oraz znajomych z Ukrainy. Co piąty respondent zgłasza się do rodziny lub znajomych przebywających w Polsce. Jedynie 10% zainteresowanych pracą w naszym kraju korzysta z usług polskich agencji zatrudnienia działających na Ukrainie. Jeszcze mniej osób szuka pracy poprzez przeglądanie ogłoszeń polskich pracodawców oraz social mediów (odpowiednio 6% i 5%). Do urzędów pracy w Polsce i na Ukrainie zgłasza się w sumie tylko 0,4% osób.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Siatka Ukraińców pracujących w Polsce jest już na tyle rozległa, że chętnie wykorzystują ją pracodawcy. W celu znalezienia nowych kandydatów do pracy, 36% firm prosi o pomoc Ukraińców, którzy aktualnie są w Polsce. 35% przedsiębiorstw szuka pracowników przy pomocy agencji zatrudnienia, a odpowiednio 15% i 14% stara się znaleźć osoby do pracy przy pomocy ukraińskich serwisów internetowych i social mediów. Analogicznie jak w przypadku pracowników, najmniej pracodawców korzysta z usług urzędów pracy. 13% firm poszukuje kandydatów przy pomocy polskich urzędów pracy, a jedynie 5% ich ukraińskich odpowiedników.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: