eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 13/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 13/2018

2018-04-02 11:34

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2018

  • Robert Shiller, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii prognozuje. W pierwszej kolejności ostrzega, że "rosnące napięcia w relacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mogą doprowadzić do kolejnego kryzysu gospodarczego". Jego zdaniem coraz bardziej rozwijająca się wojna handlowa między największymi gospodarkami świata rodzi ryzyko zahamowania inwestycji, czego skutkiem może być spowolnienie gospodarcze.
  • Cyberatak na Boeinga. Ten światowy gigant poinformowali został zaatakowany przez użycie złośliwego oprogramowania WannaCry. Atak został skierowany na programy, związane z budową samolotów serii B777. Informując o tym wydarzeniu kierownictwo koncernu przedstawiło swoją opinię, że 'przyszłość nie musi należeć do wielkich odrzutowców. W ich opinii nadchodzi nowa generacja samolotów. Nie ujawniło zbyt wielu szczegółów na temat B737 MAX, ale też nie rozwinięto informacji o ataku hakerskim.
  • Rozwija się śledztwo w sprawie nielegalnego wykorzystania prywatnych danych z Facebooka przez firmę Cambridge Analytica. Kłopoty ma kierownictwo FB. Brytyjską firmę Cambridge Analytica łączy się z ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA oraz z referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu.
  • Arabia Saudyjska i SoftBank wspólnie zbudują park solarny. Ostatnio poinformowano, że obie firmy podpisały memorandum dot. budowy projektu wartego 200 mld USD. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to będzie wielokrotnie (100-krotnie) większy od jakiegokolwiek innego przedsięwzięcia tego typu na świecie ( w Australii o planowanej mocy 2 GW). W tym miejscu warto dodać, że Arabia Saudyjska planuje również budowę co najmniej 16 reaktorów jądrowych w ciągu najbliższych 25 lat.
  • Kolejny etap wyścigu w kosmosie. Będzie to wyprawa na Marsa, a w tej rywalizacji zamierzają wziąć udział Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja. Marsjańska misja bezzałogowa ma być przez Rosjan zorganizowana już w 2019 roku. Po niej Rosjanie chcą przeprowadzić misje załogowe. Rosjanie szykują też plan lotu na Księżyc. Rosjanie planują zbudować stałą bazę na Księżycu między 2040 a 2050 rokiem. Ma ona powstać w okolicy południowego bieguna Księżyca. Planują też w 2025 roku przeprowadzić misję badawczą w celu pozyskania próbek.
  • Dobra prognoza banku inwestycyjnego Morgan Stanley dla Microsoftu. Ten gigant może być pierwszą firmą, której kapitalizacja osiągnie 1 bln USD. Microsoft w tym wyścigu będzie konkurował z trzema innymi tech-gigantami: Apple, Google i Amazonem. Jeden z analityków Morgan Stanley podniósł cenę docelową dla Microsoftu w ciągu 12 miesięcy ze 110 USD za akcję do 130 USD. Dziś Microsoft jest na 1. miejscu rankingu Reutera liderów branży technologicznej, a jego kapitalizacja spółki to 772,1 mld USD. A rywale to: Apple z kapitalizacja 884,2 mld USD; Amazon z kapitalizacja 757,6 mld USD i Google (Alphabet) z kapitalizacją 733 mld USD.
  • Spadną na ziemię śmieci kosmiczne. Pierwsza chińska stacja kosmiczna kończy swoją służbę ( Tiangong-1, zwana też "Pałacem Niebiańskim"). Zaczęła swoją misję w 2011 roku. Po sześciu udanych misjach – z czego w trzech brała udział załoga – Chiny porzuciły stację kosmiczną. O tym, że Chińczycy stracili nad nią kontrolę, apekin poinformował ONZ w połowie 2017 roku.
  • Światowy wyścig w świecie odrzutowców pasażerskich. Od kilkudziesięciu już lat na globbalnym rynku rywalizują amerykański Boeing i europejski Airbus. Ostatnio Amerykanie zaprezentowali kolejną wersję z serii B737. Reklamowe hasło producenta mówi, że … gdzieś na świecie samolot tego typu startuje lub ląduje średnio co półtorej sekundy. Obecny model jest oznaczony jako B737 MAX, a poszczególne wykonania maja zasięg od 5,5 tys. km do 7 tys. km.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

HUAWEI PRZEWIDUJE, ŻE W 2018 ROKU POWSTANIE 100 SIECI NB-IOT

Zdaniem Huawei, technologie sieciowe Narrowband-IoT (NB-IoT) są już na tyle dojrzałe, że mają własny szybko rosnący ekosystem i oczywistą wartość biznesową. Tylko w 2017 roku powstało 39 komercyjnych sieci z 500 tys. stacji bazowych i 100 mln połączeń dla NB-IoT. Firma przewiduje, że do końca bieżącego roku powstanie kolejne 100 takich sieci z 1, 2 mln stacji bazowych oraz 150 mln połączeń.

Inteligentne rozwiązania oparte na technologii NB-IoT zapewniają bardziej efektywne zarządzanie środowiskiem miejskim, usługami publicznymi oraz pozwalają na płynniejsze modernizacje przemysłu. Dzięki nim konsumenci mogą cieszyć się bezpieczniejszym, wygodniejszym oraz lepszym środowiskiem do życia, co przybliża nas do osiągnięcia celu jakim są w pełni inteligentne miasta powiedział Edward Fan, wiceprezes ds. marketingu w Huawei Carrier Business Group.

Dotychczas zrealizowane projekty smart city z wykorzystaniem NB-IoT przyniosły wymierne rezultaty. Huawei podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie zaprezentował przypadki, w których dzięki zastosowanym rozwiązaniom operatorzy telekomunikacyjni odnotowują od 3 do 10 razy większy wzrost przychodów w porównaniu z poprzednimi technologiami. Potwierdza to tym samym wizję Huawei "Beyond Connectivity, IoT as a Service".

Warto wspomnieć, że dzięki współpracy z partnerami i pionami przemysłowymi Huawei zaangażował się w około 50 projektów smart cities. Wykorzystano w nich rozwiązania firmy pozwalające na unowocześnienie 40 obszarów związanych z funkcjonowaniem miasta m.in. liczniki wody i gazu, parkingi uliczne, oświetlenie uliczne, systemu rowerów miejskich, wykrywacze dymu, monitoring ruchu i hydrantów pożarowych oraz studzienek, zarządzanie systemem oczyszczania miasta i skrzynkami pocztowymi. Dla przykładu, w mieście Yingtan w chińskiej prowincji Jiangxi, inteligentne oświetlenie miejskie zwiększyło bezpieczeństwo ruchu. Ponadto zastosowane rozwiązania przyczyniły się do zmniejszenia liczby pożarów w miejscach publicznych, a także pozwoliły ograniczyć zużycie wody.

Huawei za swój innowacyjny wkład we wdrożenie technologii NB-IoT w kilkunastu projektach miejskich typu smart city został, podczas tegorocznych targów Mobile World Congress, wyróżniony w konkursie GSMA w kategorii "Najlepsza mobilna innowacja dla inteligentnych miast".

Edward Fan, wiceprezes ds. marketingu w Huawei Carrier Business Group

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: