eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet

Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet

2018-04-04 11:20

Poszukiwanie pracy: w czwartki, niedziele i przez internet

Polacy szukają pracy najczęściej w internecie © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie ze względu na bardzo dobrą sytuację na rynku pracy ani bezrobocie ani poszukiwanie pracodawcy nie są dzisiaj tematami numer jeden, ale ciągle istnieje dość spora rzesza Polaków, która w perspektywie dwóch nachodzących lat rozważa zmianę zatrudnienia. Takiej odpowiedzi udzielił co piąty respondent badania zrealizowanego przez Work Service. Eksperci podkreślają, że pracodawcy, którym zależy na najlepszych kandydatach, muszą podążać ich śladami. Warto zatem, aby wiedzieli np., że Polacy CV wysyłają przeważnie w czwartki i niedziele, a pracy najczęściej poszukują przez internet.

Przeczytaj także: Rynek pracy zapomniał o pandemii. Na czym skupiają się firmy i pracownicy?

Ostatnia edycja opracowanego przez Work Service „Barometru Rynku Pracy IX” dowodzi, że na przestrzeni najbliższych dwóch lat zmianę pracy planuje 19,8% Polaków, z czego ponad 2/3 chce znaleźć nowe zatrudnienie jeszcze w tym roku. Nie jest zaskoczeniem, że najwyższa skłonność do rotacji cechuje pracowników pomiędzy 18 a 34 rokiem życia (27,6%). W grupie osób 55+ odsetek ten jest trzykrotnie mniejszy (9,2%).
Pula osób zainteresowanych aktywnym poszukiwaniem pracy w ostatnich latach praktycznie się nie zmienia. Na rynku pracy mamy ponad 78% pasywnych kandydatów, co przy rosnącym popycie na pracowników powoduje, że to firmy muszą aktywniej docierać z bezpośrednią informacją o ofertach zatrudnienia do wybranej grupy specjalistów. Wskazówką jak to robić mogą być nasze ostatnie analizy. Okazuje się, że 27,5% aplikacji na ogłoszenia o pracę dokonywanych jest w czwartki przed południem oraz w niedzielę po godzinie 20. Oznacza to, że w tych przedziałach czasowych kandydaci najczęściej przeglądają oferty pracy i na nie odpowiadają – mówi Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl i dodaje: Aby zwiększyć atrakcyjność ogłoszenia warto postawić na jawność widełek płacowych. Nasze dane potwierdzają, że takie rozwiązanie nawet o 70% zwiększa współczynnik wysyłanych aplikacji.

fot. mat. prasowe

Zmiana pracy

19,8% Polaków zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia.


Internet przed znajomymi


A jak wygląda poszukiwanie pracy po polsku? Okazuje się, że stawiamy na trzy główne i sprawdzone już sposoby. Na pierwszym miejscu plasują się oczywiście portale z ogłoszeniami o pracę (57,1%). W drugiej kolejności zwracamy się o pomoc do znajomych (53,5%). Na trzecim pozycji uplasowało się samodzielne poszukiwanie ofert w zakładkach „Kariera” (51,2%). Ta metoda najbardziej zyskuje na popularności i osiąga wynik o 8,4 p.p. wyższy niż na jesieni 2017 roku.

Na kolejnej pozycji znalazły się media społecznościowe (30,1%), z których najchętniej korzystają osoby dobrze wykształcone i młode do 34 roku życia. W Urzędach Pracy ofert zatrudnienia planuje szukać 25,4% badanych, głównie z wykształceniem podstawowym i w wieku 55+. Co piąty badany myśli o zwróceniu się do agencji zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Sposoby poszukiwania pracy

Pierwszym źródłem informacji są portale ogłoszeniowe (57,1%).


Pracodawcy chcąc dotrzeć do odpowiednich kandydatów powinni podążać ich ścieżkami. Wyraźnie widać, że kanały on-line są dziś najczęściej wykorzystywane do poszukiwania pracy. Szczególnie to widać w przypadku osób młodych i dobrze wykształconych, które obecnie aspirują lub zajmują stanowiska specjalistyczne. W tej grupie dominuje samodzielne poszukiwanie pracy lub korzystanie z mediów społecznościowych, co pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo świadomymi osobami, które oczekują otwartej komunikacji i szczegółowych informacji już na etapie ogłoszenia lub informacji o firmie – podsumowuje Piotr Adamczyk, Prezes serwisu Kariera.pl.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: