eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie nastroje ma azjatycki sektor MŚP?

Jakie nastroje ma azjatycki sektor MŚP?

2018-04-03 12:18

Jakie nastroje ma azjatycki sektor MŚP?

Jakie nastroje ma azjatycki sektor MŚP? © fotofabrika - Fotolia.com

Sektor MŚP to pokaźna część gospodarki tak Hongkongu, jak i Singapuru. W marcu 2017 roku w Chińskiej Republice Ludowej zarejestrowanych było 320 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, a w Singapurze ich reprezentacja liczyła sobie 216 900 przedstawicieli. Duża liczba działalności mogłaby wskazywać na korzystne warunki do rozwoju biznesu, tymczasem zdania na ten temat są wśród azjatyckich przedsiębiorców raczej podzielone.

Sedno biznesu przedsiębiorców dalekiego wschodu


Jeżeli przyjrzeć się rodzajowi działalności, którą trudnią się przedstawiciele sektora MŚP z Hongkongu, to okaże się, że pokaźne ich grono zajmuje się importem, eksportem oraz handlem hurtowym. Za pokaźną część PKB i znaczną część zatrudnienia odpowiada również sektor usług profesjonalnych i biznesowych, który stanowi niemal połowę MŚP w Hongkongu
Jako jeden z wiodących na świecie międzynarodowych centrów finansowych, Hongkong stał się nowoczesną, dynamiczną i kosmopolityczną gospodarką usługową, stanowiącą fundamenty miasta jako centrum globalnego biznesu. Ekonomiczne atuty Hongkongu obejmują solidny system bankowy, mocny system prawny, rygorystyczne środki antykorupcyjne i ścisłe związki z Chinami kontynentalnymi, które wpływają na rozwój biznesu – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny firmy faktoringowej zajmującej się finansowaniem przedsiębiorstw z sektora MŚP Bibby Financial Services w Polsce.
Jak wynika z raportu Global Business Monitor 2017, w Singapurze znaczny wzrost popularności dotyczył ostatnio produkcji. To właśnie ten sektor, wraz z przemysłem elektronicznym i mechaniką precyzyjną, był głównym kołem zamachowym rozwoju Singapuru. Pokaźną część tego wzrostu wygenerował rosnący globalny popyt w eksporcie singapurskim, który dostrzegalny był przede wszystkim w branży transportowej i magazynowej.

fot. fotofabrika - Fotolia.com

Jakie nastroje ma azjatycki sektor MŚP?

Według badania Global Business Monitor nastroje panujące wśród przedsiębiorców z Hongkongu nie są optymistyczne.


Brak optymizmu wśród prowadzących biznes w Hongkongu


Według badania Global Business Monitor nastroje panujące wśród przedsiębiorców z Hongkongu nie są optymistyczne. Aż dwie piąte (40%) właścicieli firm w tym obszarze uważa, że lokalna gospodarka osiąga słabe wyniki, a ponad jedna czwarta (28%) spodziewa się, że jej stan pogorszy się w najbliższym czasie. Zdaniem prowadzących biznes w odniesieniu do globalnej gospodarki obawy prowadzących biznes dotyczą wojny, terroryzmu i konfliktów (17%), rosnących stóp procentowych (13%) i polityki USA (13%). Lokalnie trzy piąte przedsiębiorców (62%) twierdzi, że polityka rządu nie jest korzystna dla ich biznesu, a tylko jedna piąta twierdzi, że polityka biznesowa wspiera sektor MŚP w Hongkongu. Małe i średnie przedsiębiorstwa pesymistycznie oceniają wyniki swojej działalności, a mniej niż połowa (45%) odnotowała spadek sprzedaży w 2017 r. Patrząc w przyszłość, ponad jedna trzecia (35%) spodziewa się, że sprzedaż pozostanie bez zmian, ale taka sama proporcja (35%) uważa, że nastąpi spadek sprzedaży.
Według ponad połowy badanych (52%) w Global Business Monitor rosnące koszty ogólne stanowią największe wyzwanie dla ich działalności teraz i w ciągu najbliższych 12 miesięcy (50%). Oprócz rosnących kosztów pracy, surowców również wysokie ceny nieruchomości są uważane za poważny problem dla firm w Hongkongu – komentuje Jerzy Dąbrowski.

Atmosfera w Singapurskim biznesie


Wyniki badania Global Business Monitor przeprowadzonego wśród singapurskich przedsiębiorców z MŚP obrazują mniejsze zaufanie do globalnej gospodarki niż wśród przedstawicieli sektora z Europy i Ameryki Północnej. Zapytani o zagrożenia dla globalnego wzrostu gospodarczego w 2017 r., wskazywali politykę USA (31%), spowalniający wzrost w Chinach (19%) i spadek handlu międzynarodowego (15%). Prowadzący biznes w tym regionie, wykazują jednak optymizm oceniając rodzimą gospodarkę. Ponad jedna trzecia (34%) uważa, że lokalny rynek działa pozytywnie, a 40% spodziewa się dalszego wzrostu w najbliższym czasie.

Płynność finansowa w krajach dalekiego wschodu


Jeśli chodzi o zarządzanie przepływem gotówki w Hongkongu, dwie piąte przedsiębiorców (43%) twierdzi, że najbardziej problematyczne jest terminowe otrzymywanie płatności od klientów. Wyniki pokazują, że trzy piąte (63%) klientów MŚP potrzebuje 30 dni lub więcej, aby dokonać płatności. W porównaniu z innymi krajami uwzględnionymi w badaniu, małe i średnie przedsiębiorstwa w Hongkongu czekają najdłużej, aby otrzymać płatności od klientów (41 dni). Utrzymanie płynności finansowej z perspektywy przedsiębiorców z Singapuru również jest wyzwaniem. Zdecydowana większość prowadzących biznes w sektorze MŚP (79%) potrzebuje 30 dni lub więcej, aby dokonać płatności, a 18% - potrzebowałoby ponad 60 dni na zapłatę. Przedsiębiorcy w Singapurze czekają na płatności swoich faktur średnio 45 dni. Pomimo wyzwań związanych z przepływem gotówki i praktyką płatniczą, Singapur pozostaje kluczowym centrum finansowym świata, a prawie połowa firm (49%) uważa, że dostępność finansowania dla MŚP jest bardzo dobra.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Azja, Hong Kong, Singapur, gospodarki światowe, MŚP

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • boleklapski / 2018-04-04 12:50:04

    Singapur pokazuje jak można za pomocą korzystnych rozwiązań finansowych, zarówno stymulowanych przez rząd jak i sektor prywatny stać się silną gospodarką bez złóż. A u nas same bariery, tylko mi ostatnio faktor ratuje firmę odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: