eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Czy chińskie smartfony można serwisować?

Czy chińskie smartfony można serwisować?

2018-03-31 00:42

Czy chińskie smartfony można serwisować?

Czy chińskie smartfony można serwisować? © Jevanto Productions - Fotolia.com

Smartfony z napisem "made in China" zyskują całkiem pokaźną rzeszę zagorzałych zwolenników. Dowodem na to są różnego rodzaju rankingi, na szczycie których triumfy święci już nie tylko Xiaomi, ale też OnePlus czy Elephone. Polacy cenią sobie w nich przede wszystkim stosunek jakości i możliwości do oferowanych cen. Pozostaje jednak dość ważne pytanie: co z gwarancją takich telefonów?
Zakup smartfona bezpośrednio od chińskiego przedsiębiorcy nie tylko przestał być czymś egzotycznym, ale stał się wręcz najbardziej racjonalnym wyborem. Możliwość płatności w polskiej walucie, dobre zabezpieczenia przed oszustami, sprawna wysyłka i przede wszystkim cena o niebo bardziej atrakcyjna od tej, którą proponują rodzime sklepy, sprawiły że Polaków nie trzeba już zachęcać do ofert zagranicznych sklepów z elektroniką.

O ile jednak zakup chińskiego smartfona jest niewątpliwie atrakcyjny cenowo, o tyle już większych wątpliwości przysparza możliwość jego naprawy. Co z gwarancją i serwisowaniem urządzenia w Polsce? Doświadczenie pokazuje, że znakomita część kupujących nie bierze tego pod uwagę. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy urządzenie przestaje działać. Lokalne serwisy smartfonów często nie podejmują się naprawy tego typu urządzeń – powodem jest nieznajomość ich konstrukcji lub całkowity brak części zamiennych.

Gwarancja gwarancji nierówna


W przypadku zakupu urządzenia w Chinach istnieje kilka rodzajów gwarancji. Najpopularniejsze sklepy z elektroniką – jak na przykład Aliexpress, Banggood, Gearbest czy Ibuygou oferują klientom z Polski możliwość darmowej, najczęściej rocznej naprawy smartfona w ramach gwarancji. Konieczne jest jednak odesłanie uszkodzonego urządzenia do sprzedawcy, co wydłuża cały proces do kilku lub kilkunastu tygodni i może generować dodatkowe koszty, np. wysyłki.

Co ciekawe, w przypadku niektórych sklepów możliwe jest płatne przedłużenie gwarancji do dwóch lat lub nawet wykupienie za dodatkową opłatą gwarancji, która będzie zapewniała możliwość naprawy urządzenia w Polsce. Warto przy tym wrócić szczególną uwagę na zjawisko tzw. dropshippingu – jest to sytuacja, kiedy sprzedawca w serwisie aukcyjnym zamawia telefon z chińskiego sklepu na adres kupującego w Polsce. Naprawa gwarancyjna tak kupionego urządzenia jest praktycznie niemożliwe.

fot. Jevanto Productions - Fotolia.com

Czy chińskie smartfony można serwisować?

Najpopularniejsze sklepy z elektroniką – jak na przykład Aliexpress, Banggood, Gearbest czy Ibuygou oferują klientom z Polski możliwość darmowej, najczęściej rocznej naprawy smartfona w ramach gwarancji.


A co z naprawami pogwarancyjnymi?


Niestety gwarancja – zarówno ta realizowana w Polsce jak i w Chinach, nie obejmuje usterek mechanicznych. A te zdarzają się użytkownikom smartfonów statystycznie najczęściej. Dlatego uszkodzony ekran, rozbitą szybkę lub pękniętą obudowę trzeba w takim przypadku naprawić na własną rękę w serwisie pogwarancyjnym. Wtedy często okazuje się, że koszt takiej usługi znacznie przekracza wartość nowego urządzenia. Dlaczego tak jest?
„Naprawa mało popularnych i egzotycznych urządzeń nie zawsze jest możliwa i opłacalna, a klienci nie zdają sobie z tego sprawy” – powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl. „Wbrew pozorom problemem nie jest skomplikowana budowa ani brak dokumentacji technicznej. Główną przyczyną, uniemożliwiającą naprawę niektórych smartfonów jest utrudniony dostęp lub wysoka cena części zamiennych” – dodał.

Chcę kupić smartfona w Chinach – co zrobić?


Podsumowując – zakup smartfona bezpośrednio z Chin warto wcześniej dobrze przemyśleć. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko politykę gwarancyjną danego sklepu, ale też ocenić możliwość naprawy danego urządzenia w Polsce. Pomocny będzie w tym przypadku szybki rzut oka na rodzime serwisy aukcyjne. Jeśli części do wybranego modelu są tam dostępne, to z naprawą pogwarancyjną w dowolnym serwisie w kraju nie powinno być problemu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Smartfon ARCHOS Saphir 50X

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: