eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tylko co 10. pracownik z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe

Tylko co 10. pracownik z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe

2018-03-28 09:28

Tylko co 10. pracownik z Ukrainy chce zostać w Polsce na stałe

Ukraiński pracownik pracuje najczęściej w produkcji © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nadeszły czasy, w których pracodawcy musza stawić czoła coraz bardziej dającym się we znaki niedoborom kadrowym. Nieocenioną pomocą w uzupełnianiu wakatów okazują się pracownicy z Ukrainy. Widać to wyraźnie na przykładzie największych firm, spośród których 39% już zatrudnia Ukraińców, a 29% zamierza ich poszukiwać w przyszłości. Z opracowanego przez Personnel Service „Barometru Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” wynika jednak, że zaledwie 11% Ukraińców ma zamiar na stałe osiedlić się nad Wisłą. Nadzieją dla firm jest jednak rzesza 62% ukraińskich pracowników, którzy już u nas pracowali i planują po raz kolejny przyjechać do Polski w celach zarobkowych.

Przeczytaj także: Niemcy otwierają rynek pracy. Jak mamy konkurować o pracowników z Ukrainy?

- Kiedy Polacy zaczęli emigrować do Wielkiej Brytanii początkowo traktowali wyjazd jako szansę na krótkoterminowy zarobek. Dopiero później okazało się, że spora część zamieszkała tam na stałe. Istnieje duża szansa, że w przypadku Ukraińców będzie podobnie. Na razie tylko co dziesiąty pracownik ze Wschodu deklaruje, że mógłby się przenieść do Polski, ale myślę, że jak postawimy na odpowiedni system zachęt, w tym m.in. ułatwienia związane z dostępem do nieruchomości, edukacji czy opieki socjalnej, ten odsetek wzrośnie. To oczywiście oznaczałoby liczne korzyści dla polskiej gospodarki. Już teraz, gdyby nie nasi wschodni sąsiedzi, mielibyśmy nawet milion nieobsadzonych stanowisk pracy, ponad 5 miliardów złotych nie wchodziłoby do popytu detalicznego. Nie wspominając o wzroście PKB, który również jest stymulowany przez Ukraińców – mówi Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Ukraiński pracownik: pracuje w Polsce, żyje na Ukrainie


Temu, że pracownicy z Ukrainy upodobali sobie Polskę jako kierunek emigracji zarobkowej, nie ma się co dziwić. Opracowany przez Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018” wskazuje, że za wyborem naszego kraju przemawia przede wszystkim bliskość geograficzna, na którą wskazuje 53% Ukraińców. Nie bez znaczenia jest również poziom wynagrodzeń oferowanych przez polskich pracodawców (44%) oraz niewielka bariera językowa (34%). To właśnie te czynniki decydują, że 3 na 4 Ukraińców przyjeżdża do nas częściej niż jeden raz (na przestrzeni pięciu lat 34% odwiedziło Polskę 2-3 razy, a 18% - 4-5 razy). Dodatkowo, aż 62% zakłada powrót do Polski w najbliższym czasie.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Warto jednak zaznaczyć, że nasz kraj to dla Ukraińców raczej miejsce pracy niż życia na stałe. Chęć pozostania nad Wisłą deklaruje zaledwie 11% pracowników z Ukrainy, a 74% - przynajmniej na razie - mówi tej opcji zdecydowane "nie".
- Emigracja zarobkowa osób z Ukrainy do Polski ma głównie charakter ekonomiczny. Ludzie chcą w krótkim czasie więcej zarobić, żeby móc utrzymać swoją rodzinę, która zostaje na Ukrainie. Wybór Polski oczywiście nie jest przypadkowy. Ukraińcy łatwo integrują się z Polakami, są postrzegani jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy, co ułatwia im znalezienie pracy, nie mają też problemów z językiem polskim, którego łatwo się uczą – mówi Vasiliy Voskoboynik, Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia.

Duże firmy Ukraińcami stoją


Pracownicy z Ukrainy są obecnie zatrudnieni w co dziesiątej polskiej firmie (11%). Oczywiście im większe przedsiębiorstwo, tym większy udział pracowników z Ukrainy – zatrudnia ich 39% dużych firm, w porównaniu do 21% średnich i zaledwie 6% małych. Jeżeli chodzi o branże, najwięcej Ukraińców znajdziemy w produkcji (18%) oraz usługach (15%). W przyszłości, poszukiwanie kadry ze Wschodu deklaruje co siódma firma (14%), co oznacza lekki spadek w porównaniu z poprzednią edycją „Barometru Imigracji Zarobkowej” (IIH2017: 19%). Najwięcej Ukraińców będą poszukiwały duże firmy (29%) i to właśnie one będą starały się o dłuższe pozwolenia na pracę dla kadry ze Wschodu.

fot. mat. prasowe

Czy myślisz o pozostanie w Polsce na stałe?

Pozostanie w Polsce rozważa jedynie co dziesiąty Ukrainiec.


- To już czwarty rok, w którym mamy do czynienia ze zjawiskiem wzmożonej imigracji zarobkowej do Polski. Okres pionierski w zatrudnianiu cudzoziemców powoli dobiega końca. Zatrudnienie tymczasowe nie wystarcza już do tego, aby zapełnić wszystkie luki kadrowe, które coraz wyraźniej uwidaczniają się w rosnącej liczbie sektorów gospodarki. Sytuacja zmusza więc pracodawców do starania się o zezwolenie na pracę dla imigrantów zarobkowych bez względu na towarzyszące temu bariery i uciążliwości – podsumowuje Łukasz Kozłowski.

Z raportu Personnel Service wynika, że formalności administracyjne znajdują się na pierwszym miejscu trudności w rekrutacji obywateli Ukrainy – wskazuje je 37% przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Czy Państwa firma zamierza zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Planów zatrudnieniowych wobec Ukraińców nie ma 3/4 firm.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: