eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm II 2018

Upadłości firm II 2018

2018-03-20 10:38

Upadłości firm II 2018

Upadłości firm II 2018 © artstudio_pro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszej analizy Euler Hermes, której podstawą tradycyjnie już są dane pochodzące z Monitora Sądowego i Gospodarczego, wynika, że w lutym bieżącego roku bankructwo ogłosiło 76 przedsiębiorstw, a więc niemal tyle samo, ile przed rokiem (77). Największe problemy dotknęły firmy usługowe i produkcyjne (łącznie 50 bankructw). Na przestrzeni dwóch pierwszych miesięcy br. największy wzrost upadłości dotyczył Mazowsza oraz Wielkopolski.

Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2018

Jak wynika z najświeższych danych, w lutym bieżącego roku publikacji doczekało się 76 informacji na temat upadłości, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 77. Analizowane przez Euler Hermes niewypłacalności odnoszą się do braku zdolności do regulowania zobowiązań wobec dostawców, których następstwem jest upadłość albo też któraś z form postępowania restrukturyzacyjnego.

Kluczowe wnioski:

  • W przypadku budownictwa widoczne jest zmniejszenie liczby niewypłacalności firm wykonawczych, równocześnie jednak aż 7 z 11 przypadków upadłości odnosi się do firm związanych z wznoszeniem budynków. Jeśli dodać do tego prace wykończeniowe przy nich, to dostrzegamy, że kłopoty imają się przedsiębiorstw zaangażowanych w budownictwo mieszkaniowe. Lekki kryzys czy też – innymi słowy – płytki rynek w „zimowym okienku” dotyczy mniejszych miejscowości, ponieważ to właśnie na takim terenie działali niewypłacalni przedsiębiorcy.
  • W sektorze produkcyjnym, poza zaopatrzeniem budownictwa (konstrukcje i wyroby metalowe, drewno), upadłości (4 przypadki) dotknęły firm z sektora upraw rolnych i leśnictwa; w branży spożywczej 60% niewypłacalności miało bezpośredni lub pośredni związek z branżą mięsną.
  • Usługi – najwięcej niewypłacalności to firmy z sektora obsługi nieruchomości i inwestycji, reklamy, placówki lecznicze.
  • Handel hurtowy: dominują problemy związane z zaopatrzeniem budownictwa, ale największa upadłość miała miejsce w handlu elektroniką.
  • Liczba niewypłacalności wzrosła po lutym r/r w woj. mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim i lubelskim. Mimo obiektywnie dużej liczby niewypłacalności w lutym na tle reszty kraju w woj. śląskim (9) i dolnośląskim (6), dynamika niewypłacalności jest w nich ujemna.

fot. mat. prasowe

Liczba niewypłacalności w lutym w poszczególnych sektorach

Po 25 firm upadło w produkcji i usługach.


„Na cenzurowanym jest mimo wszystko budownictwo. Sam sektor notuje obecnie niezłe wyniki, ale… O realiach w budownictwie nie świadczy jedynie wzrost wartości prac budowlanych, ale także stojący za tym (lub taki, który powinien się z tym wiązać) przepływ środków w branży. Poprawy nie odczuwają specjalnie dostawcy – więc zaopatrujące budownictwo firmy to wciąż największa grupa firm mających ostatnio kłopoty z płynnością zarówno w sektorze produkcyjnym (10 z 25 niewypłacalności), jak i hurtowym (3 niewypłacalności z 6). Jeśli budownictwo liczylibyśmy jako całość firm zaangażowanych – wykonawcy prac jak i dostawcy materiałów, to stanowi ono 1/3 wszystkich niewypłacalności, a przecież jeszcze dodatkowo w sektorze usług mieliśmy do czynienia z problemami firm obsługujących procesy inwestycyjne. Tempo spłaty zobowiązań jest bowiem tylko marginalnie lesze w budownictwie niż w bardzo złym pod tym względem zeszłym roku, mimo tego, że do branży wpłynęły już spore środki z nowej perspektywy. Otwarte pozostaje pytanie, jak w przyszłości na płynność mniejszych podmiotów, w tym wyspecjalizowanych podwykonawców dużych inwestycji, wpłyną nie tylko rosnące koszty pracy, ale też ustawowe zmiany (po odwróconym VAT – w tym roku JPK) – ocenia Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby niewypłacalnych firm

W hurcie upadłości podskoczyły o 60%.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: