eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 10/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 10/2018

2018-03-11 22:40

  • Komisja Europejska o Polskiej gospodarce pisze w dokumencie European Semester: Country Report na 2018 r. W tym dokumencie korzystnie jest oceniana sytuacja społeczno-ekonomiczna i stan finansów publicznych naszego kraju. Wg KE "okoliczności sprzyjają podjęciu przez nasz kraj szeregu kolejnych wyzwań". Dotyczy do w pierwszej kolejności zagrożenia ubóstwem dużej części społeczeństwa. Pozytywnie oceniane są postępy reform strukturalnych, zapobieganie zakłóceniom równowagi makroekonomicznej oraz ich korygowanie. Gospodarka corocznie rośnie w szybkim tempie, a krótkoterminowe perspektywy gospodarcze są optymistyczne. KE ocenia ramy polityki fiskalnej jako mocne, a działania podjęte w celu zwiększenia dochodów podatkowych dają widoczne skutki. Niski poziom bezrobocia i sytuacja na rynku pracy jest najlepsza w ostatnich dekadach. KE wskazuje jednak na czekające nas wyzwania, w wśród nich zapewnienie środków na wydatki socjalne, problem wysokości przyszłych emerytur, ale też poprawa niskiej jakości wprowadzanych rozwiązań systemowych. KE zagrożenie widzi sferze praworządności. Komisja widzi też ryzyko naruszenia zasady praworządności, a także w systemie wymiaru sprawiedliwości. Jej zdaniem nie przynoszą jeszcze oczekiwanych skutków wysiłki na rzecz wzrostu innowacyjności. Polska gospodarka napotyka też na trudności w przechodzeniu na czystsze źródła energii.
  • Warto zwrócić uwagę na coraz ważniejszy problem losów naszych danych w sieci. Oto kilka spostrzeżeń i wniosków obserwatora dyskusji grona ekspertów... Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dane, które intencjonalnie lub nieintecjonalnie zostawiamy w sieci, funkcjonują globalnie i mogą uczestniczyć w ich obróbce praktycznie bez ograniczeń czasowych bez naszej zgody i pozwalają zidentyfikować w większym lub mniejszym stopniu każdego użytkownika. Są to olbrzymie zbiory jeśli przyjąć, że w sieci na wszystkich kontynentach funkcjonuje ok. 4. mld osób. Informacje o sobie zostawiamy gdy w sieci zawieramy transakcje czy też kiedy kupujemy różne rzeczy. Zostawiamy swój "ślad" nawigując po stronach WWW oglądając, wybierając i kupując rzeczy. Ten ślad pozostaje nawet gdy rezygnujemy z zakupów. W sieci pozostaje też historia po naszym poruszaniu się za pomocą komórki. Te wszystkie dane mogą inteligentnej firmie powiedzieć o nas bardzo dużo. Te miliardy danych sprawiają, że nasze zachowania mogą być katalogowane, kategoryzowane, magazynowane w sposób pozwalający na ich wykorzystanie w różnych celach, nie zawsze akceptowanych przez nas. Chcę też zwrócić uwagę jeszcze na inne sprawy, na które nie zwracamy uwagi. I tak sieć widzi gdzie jesteśmy i jak się przemieszczamy. Możemy uzyskać oferty usług wyższej jakości dzięki personalizacji i uwzględnieniu naszych osobistych preferencji i przyzwyczajeń.
  • Polskie zadłużenie. Według danych z Home Broker zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosi 10,5 tys. zł na osobę. Wskaźnik ten w ostatnich latach wzrasta, a łączne obciążenie hipotek polskich gospodarstw domowych przekracza już 22 proc. PKB (jest podobnie jak w Czechach, Włoszech, na Litwie i : Łotwie - piszą analitycy Home Broker. A w liczbach: na koniec 2017 r. zadłużenie polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosi 94,45 mld euro. To o 5,5 proc. więcej niż rok temu i o 189 proc. więcej niż 10 lat temu.
  • Niemiłe zaskoczenie w polskim systemie bankowym. Wcześniejsze prognozy przewidywały, że w ciągu najbliższych kwartałów stopy procentowe miały w Polsce wzrosnąć, a banki liczyły też na wzrost zyskowności. Jednak ostatnia wypowiedź prezesa NBP, że nie widzi uzasadnienia dla podwyżki stóp nawet do końca 2020 r. przekreśliła te nadzieje. Skutkiem tej wypowiedzi były spadki indeksu WIG w prawie całym sektorze bankowym (o 3,78 proc.). I tak : Alior Banku (spadek o ponad 7 proc.), Citi Handlowego (o 4,37 proc.), BZ WBK (o 3,62 proc.), PKO BP (o 5,2 proc.), Pekao (o 3,65 proc., Millennium (o 2,8 proc.), mBanku (o 1,67 proc.), ING BSK (o 0,72 proc). Wyjątkiem były wzrosty kursów Banku Ochrony Środowiska, Getin Noble Banku i Idea Banku.
  • Kilka miesięcy temu premier chwali l się sukcesem dot. wejścia JP Morgan do Polski. Nie powiedział jednak ile to kosztowało. Teraz już wiemy, że JP Morgan otrzyma rekordową rządową dotację w wysokości 20,2 mln zł co pozwoli na stworzenie od 3 do 5 tys. miejsc pracy w stolicy. W historii centrów usług wspólnych, więcej otrzymał tylko IBM - 31,5 mln zł w 2010 roku. Placówka JP Morgan w Warszawie powstanie w połowie 2018 r. Dla porządku przypominamy wysokość dotacji dla kilku znanych firm: w dziedzinie motoryzacji -Hutchinson Poland (8,7 mln zł), wrocławskie centrum n-b - Nokia Solutions and Networks (8,7 mln zł), Centrum usług wspólnych w Krakowie - ABB (4,9 mln zł).
  • Prognozy Deutsche Bank Polska dla naszej gospodarki: bezrobocie w 2018 będzie w dalszym ciągu spadać. Od końca 2017 roku widać znaczący wzrost inwestycji, a w IV kwartale było to nawet 16-18 proc. Sytuacja na rynku pracy będzie dalej wymuszać wzrost płac.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DLACZEGO MAŁO KOBIET ZASIADA W ZARZĄDACH? WPŁYW NA TO MA PONAD 40 CZYNNIKÓW.

Accenture, globalna firma świadcząca profesjonalne usługi i rozwiązania w obszarach: Strategy, Consulting, Digital, Technology i Operations, przeprowadziła badanie wśród 22 tysięcy aktywnych zawodowo kobiet i mężczyzn w 34 krajach świata na temat równych praw pracowników w firmach. Raport "Getting to Equal" jest ważnym głosem w dyskusji na temat równouprawnienia kobiet, wskazuje bowiem czynniki, które obecnie ten proces ograniczają.

Wyniki badania Accenture pokazują, że w skali globalnej jedynie 34 kobiet na 100 mężczyzn znajduje się w kadrze zarządzającej. W Polsce statystyki przedstawiają się lepiej – jest to 70 kobiet na 100 mężczyzn. Accenture szacuje jednak, że poprzez konkretne działania liczba kobiet zarządzających mogłaby wzrosnąć do 84/100 globalnie i aż do 91/100 w Polsce. Jaki przyniosłoby to skutek? Według ekspertów, na rynku polskim podwyższyłoby to wzrost płac generowanych przez kobiety o 88%. Co może być przyczyną sytuacji, w której wciąż tak niska liczba kobiet osiąga stanowiska kierownicze?

W naszym raporcie zidentyfikowaliśmy ponad 220 czynników, które mogą mieć potencjalny wpływ na kulturę równości w miejscu pracy. Dalsze prace pokazały, że tak naprawdę jest ich około 40 i można je przyporządkować do następujących kategorii: śmiałe i odważne przywództwo, kompleksowe i wszechstronne działania wokół równości w miejscu pracy oraz wspierające środowisko pracy.

Jakie kroki powinny podjąć firmy, aby stworzyć idealne warunki dla swoich pracowników?

Śmiałe przywództwo to przede wszystkim jasna deklaracja zarządów, skierowana do rynku pracy i kontrahentów, jakie są cele firmy, jeśli chodzi o równouprawnienie (w przypadku Accenture jest to 50/50 w 2025 roku) a także polityka, dotycząca równouprawnienia, priorytetowo komunikowana do wszystkich osób w organizacji. Kompleksowe działania firm oscylują wokół tych polityk i procedur.

Jak, według specjalistów, powinno wyglądać wspierające środowisko pracy?

Wspierające środowisko pracy to przede wszystkim takie, w którym pracownik czuje się dobrze, czuje się sobą. Jest to nienarzucanie np. dresscode’u, ale pozwolenie pracownikom na to, aby wyrażali przez swój ubiór to, kim tak naprawdę są, zachęcanie do kreatywności, innowacyjności i nagradzanie tych działań w miejscu pracy. Są to też elastyczne formy pracy, możliwość pracy z domu, korzystania z narzędzi wirtualnych i technologii. Może być to na przykład zamiana delegacji na np. telekonferencję, aby ten sam efekt biznesowy osiągnąć zdalnie. We wspierającym środowisku bardzo ważną rolę odgrywa możliwość ciągłego kształcenia poprzez szkolenia dostępne dla pracowników po to, żeby mogli podnosić swoją wagę, istotność i wartość dla rynku pracy.

W dyskusji na temat równouprawnienia często pojawia się stwierdzenie, że działa ono jedynie na korzyść kobiet, co negatywnie odbija się na sytuacji mężczyzn. Badania pokazują jednak, że jest to nieprawidłowe stwierdzenie. Według ekspertów z Accenture sprawiedliwe środowisko pracy działa również na rzecz mężczyzn, a co więcej, promuje ich rozwój.

Nasze badanie pokazało, że środowisko, które wspiera rozwój kobiet i ich udział w kadrze zarządzającej, w przypadku mężczyzn nawet o 23% zwiększa ich szanse promocji i rozwoju zawodowego.

Rozwiązaniem tego problemu są regulacje wprowadzane ze strony firm, ale wymaga to również zmiany świadomości kobiet, które powinny odważnie dążyć do swoich celów zawodowych.

Kobiety też muszą być odważne, podejmować się wyzwań, nie zakładając, iż nie są jeszcze na nie gotowe, bo nigdy nie jest się gotowym do następnego etapu w karierze. Więcej odwagi i chęci podejmowania ryzyka.

Edyta Gałaszewska – Bogusz, Dyrektor Accenture Operations Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.