eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawa gwiazdą UE? W czym prześcignął ją tylko Paryż?

Warszawa gwiazdą UE? W czym prześcignął ją tylko Paryż?

2018-03-14 10:48

Warszawa gwiazdą UE? W czym prześcignął ją tylko Paryż?

Warszawa © FilipWarulik - Fotolia.com

Powiedzieć, że polski rynek biurowy jest chłonny, to mało. Wystarczyło 12 miesięcy, aby działające w naszym kraju firmy rozgościły się na kolejnych 800 000 mkw. powierzchni. Można założyć, że jest to odpowiednik stworzenia 80 000 nowych miejsc pracy w nowoczesnych biurowcach. Świetnymi rezultatami może pochwalić się Warszawa.
Rekordowa chłonność to przykład warszawskiego rynku biurowego - u schyłku minionego roku firmy zajmowały o 360 000 mkw. nowoczesnych biur więcej niż rok wcześniej. Taki wyniki uplasował nas na drugiej pozycji w Europie, a wyprzedzić Warszawa dała się tylko Paryżowi (440 000 mkw.).
„ Warto jednak zauważyć, że Paryż ma około 10-krotnie większą ilość całkowitej powierzchni biurowej, więc w ujęciu procentowym, patrząc na chłonność versus podaż, Warszawa zajmuje zdecydowanie pierwszą pozycję, deklasując zachodnioeuropejskie miasta, takie jak np. Dublin, Frankfurt, Bruksela, Madryt, Barcelona, Berlin czy Lizbona, które są postrzegane jako lokalizacje konkurencyjne pod kątem potencjalnego pozyskiwania firm po Brexicie” -powiedział Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

fot. FilipWarulik - Fotolia.com

Warszawa

Stołeczny rynek biurowy charakteryzuje się bardzo wysoką, rekordową chłonnością.


Wysoka dynamika zatrudnienia wpływa na wzrost chłonności powierzchni biurowej. Można zakładać, że w nowoczesnych budynkach biurowych w samej Warszawie na koniec 2017 roku pracowało o około 36 000 więcej osób niż przed rokiem, w Polsce zaś – około 80 000 osób. W efekcie, znacząco spadł poziom pustostanów w stolicy –z 14,2% do 11,7% w ciągu 12 miesięcy. Łącznie w Polsce wakat obniżył się z 12,7% na koniec 2016 r. do 10,8% na koniec 2017 r.

Patrząc statystycznie, można zakładać, że cała nowa powierzchnia biurowa dostarczona na rynek w 2017 r. w Polsce została zajęta przez najemców. Oddano do użytku około 740 000 mkw. nowych biur, a dodatkowa powierzchnia zajęta przez firmy w tym samym okresie wzrosła o 800 000 mkw. Świadczy to o bardzo wysokiej dynamice wzrostu zatrudnienia, który ma bezpośrednie przełożenie na rynek nowoczesnych biur.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.