eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobiety na krętej drodze do wysokich stanowisk

Kobiety na krętej drodze do wysokich stanowisk

2018-03-14 10:05

Kobiety na krętej drodze do wysokich stanowisk

Jak firmy mogą wspierać kobiety na stanowiskach kierowniczych? © ottochka - Fotolia.com

1 na 5 pracujących kobiet nigdy nie otrzymała od przełożonych oceny swoich umiejętności, a co czwarta nie odbyła rozmowy odnośnie możliwości ich rozwoju - wynika z badania przeprowadzonego przez ManpowerGroup wśród przeszło 2 tys. pracujących pań. Tymczasem aż 64% respondentek chciałoby wiedzieć, jak doskonalić swoje kompetencje, a 66% oczekuje wskazówek, które pomogłyby im w osiągnięciu sukcesu zawodowego.
Wprawdzie kobiety stanowią dziś już połowę globalnej siły, to jednak, na co zwraca uwagę Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce, tylko co czwarta z nich piastuje stanowiska kierownicze. Wydaje się zatem, że jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę, że im więcej kobiet w organizacji, tym większe szanse na jej dynamiczny rozwój i efektywność.
– Jednym z działań, jakie mogą prowadzić firmy, które chcą świadomie promować kobiety na stanowiskach kierowniczych jest stworzenie kultury neutralnej pod względem płci. Przykład takiej postawy zawsze idzie z góry i potrzebuje również zaangażowania ze strony mężczyzn. Odpowiedzialność za działania spoczywa na całej organizacji, a nie tylko na samych zainteresowanych – dodaje Iwona Janas.

– Obchodzony niedawno Międzynarodowy Dzień Kobiet to czas, aby przypomnieć o konieczności podejmowania praktycznych działań na rzecz równości płci – mówi Stefano Scabbio, szef ManpowerGroup na Europę Północną, Wschodnią i Region Śródziemnomorski. – Same deklaracje niczego nie zmienią, potrzebne jest wdrożenie ich w życie organizacji. Ważne, aby liderzy zobowiązali się do wprowadzenia zmian kulturowych w swoich firmach. Zaczynając od stworzenia kultury świadomego włączania kobiet, która umożliwia im wykorzystanie ich potencjału, po powierzanie im stanowisk z pełną odpowiedzialnością budżetową. Każdy z nas może coś zmienić, dlatego powinniśmy zadać sobie pytanie: co zrobię, aby tak się stało? – dodaje Stefano Scabbio.

Jak firmy mogą wspierać kobiety na stanowiskach kierowniczych?


Wyniki raportu ManpowerGroup „7 kroków do wprowadzania kobiet na stanowiska kierownicze” potwierdzają, że kobiety nie chcą być faworyzowane, a ich celem jest wyrównanie szans. Panie zapytane o to, co zapewnia im wsparcie na stanowiskach kierowniczych wymieniły: elastyczność, większe ukierunkowanie na wyniki oraz możliwość udziału w szkoleniach. Podkreśliły też konieczności przyjęcia przez firmy kultury dzielenia się uprawnieniami, kierowanej odgórnie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.