eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaka odprawa dla menedżera?

Jaka odprawa dla menedżera?

2018-03-14 09:58

Jaka odprawa dla menedżera?

Odprawa pieniężna © piter2121 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na co może liczyć menedżer żegnający się z dotychczasowym pracodawcą? Okazuje się, że standardem jest odprawa pieniężna sięgająca przeważnie równowartości 4-6 miesięcznych wynagrodzeń. W pakiecie rozstaniowym często można liczyć również na cesję numeru telefonu służbowego lub możliwość wykupienia służbowego samochodu za cenę korzystniejszą od rynkowej.

Odprawy pieniężne


Raport „Odprawa, outplacement i świadczenia dodatkowe – praktyki rozstaniowe z menedżerami w Polsce” wyraźnie dowodzi, że praktyką najczęściej stosowaną przy pożegnaniu menedżera (89% wskazań) jest wręczenie mu ponadustawowej odprawy pieniężnej, która w 2/3 przypadków stanowi równowartość od 2 do 6 miesięcznych wynagrodzeń. Nie jest przy tym żadnym zaskoczeniem, że największe szanse na dodatkowe odprawy mają menedżerowie najwyższego szczebla (n oraz n-1).
„Potwierdza się zatem ogólna opinia, że na wyższych stanowiskach odprawa pieniężna jest po prostu większa. Wynika to z oczywistego faktu, że menedżerowie wyższych szczebli zarabiają więcej. Ale są też inne przyczyny. Im wyższe stanowisko, tym potencjalne szkody wizerunkowe, jakie może wyrządzić rozczarowany i rozgoryczony pracownik, mogą być dotkliwsze. Jest też logiczna przyczyna rynkowa – im wyższa pozycja, tym mniej stanowisk realnie do objęcia i tym dłuższy czas poszukiwania pracy, a zatem większe odprawy stanowią zabezpieczenie na jej poszukiwanie”- mówi Małgorzata Szwertner, konsultantka rynku pracy z Lee Hecht Harrison DBM Polska.

fot. mat. prasowe

Odprawa i pakiet świadczeń dla zwalnianego menedżera

Większość menedżerów może liczyć na odprawę wyższą od ustawowej.


Dodatkowe benefity


Odprawa pieniężna to tylko część oferowanych menedżerom rozwiązań. Istotną częścią pakietu rozstaniowego są również pozafinansowe elementy jak:
  • samochód,
  • cesja numeru telefonu służbowego,
  • opieka medyczna
  • outplacement.

fot. mat. prasowe

Odprawa dla najwyższego kierownictwa

Odprawy dla menedżerów najwyższego stopnia to przeważnie od 4 do 6 miesięcznych wynagrodzeń.


Samochód według deklaracji respondentów był szczególnie ważny ze względu na utrzymanie względnie stałego rytmu funkcjonowania na co dzień (np.: zobowiązania rodzinne) oraz mobilności przy poszukiwaniu pracy. Dużym zainteresowaniem ze strony odchodzących menedżerów cieszyła się możliwość przeniesienia na prywatny służbowego numeru telefonu. I większość ankietowanych (65%) otrzymało zgodę na takie działanie. 65% menedżerów w okresie wypowiedzenia lub nawet po nim mogło korzystać z firmowego pakietu opieki medycznej.

fot. mat. prasowe

Możliwość wykupu samochodu służbowego

Co siódmemu z respondentów zaproponowano wykup samochodu służbowego.


„Zarówno w badaniu ankietowym, jak i w naszych rozmowach z menedżerami słyszymy, że możliwość korzystania z wszystkich opisanych powyżej elementów jest bardzo pomocna zarówno tuż po zakończeniu współpracy z firmą, jak też w miesiącach następujących po tym zdarzeniu. I niezależnie od oczywistych namacalnych korzyści praktycznych, jakie te świadczenia zapewniają, pełnią też istotną rolę w wymiarze psychologicznym: ułatwiają oswojenie się z nową sytuacją i zaakceptowanie trudnej zmiany.” - mówi Małgorzata Szwertner, konsultantka rynku pracy z Lee Hecht Harrison DBM Polska.

fot. mat. prasowe

Przedłużony pakiet opieki medycznej

65% menedżerów w okresie wypowiedzenia lub nawet po nim mogło korzystać z firmowego pakietu opieki medycznej.


Informacje o badaniu
Badania ankietowe rozszerzone o pogłębione wywiady objęły osoby ze stanowisk menedżerskich, dyrektorskich i top executive, które odeszły z firmy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy w okresie nie dłuższym niż dwa lata od momentu przeprowadzenia badania (lipiec-wrzesień 2017 roku). Badania i opracowanie wyników przeprowadziła firma Lee Hecht Harrison DBM Polska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.