eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Phishing: cyberprzestępcy postawili na oszustwa finansowe

Phishing: cyberprzestępcy postawili na oszustwa finansowe

2018-03-08 13:49

Phishing: cyberprzestępcy postawili na oszustwa finansowe

Płatności online © fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy nie próżnują, a ich ofiary wciąż połykają haczyk. Dowodem na to mogą być statystyki prowadzone przez firmę Kaspersky Lab. Wynika z nich, że w minionym roku użytkownicy podjęli - bagatela - 246 milionów prób odwiedzenia najróżniejszych stron phishingowych. Aż 53% z nich to próby wejścia na witryny związane z finansami. Taki wynik oznacza wzrost o 6 punktów procentowych rdr. Eksperci Kaspersky Lab podkreślają, że jest to pierwszy raz, gdy oszustwa finansowe w tak dużym stopniu zdominowały ataki phishingowe.
Phishingowe oszustwa finansowe bazują na fałszywych wiadomościach e-mail, które w swej treści zawierają linki do fałszywych, ale łudząco przypominających oryginały, stron internetowych. Ich nadrzędnym celem jest uzyskanie danych umożliwiających dostanie się do pieniędzy ofiary, a więc np. pozyskanie loginów do bankowości internetowej. Taką właśnie formę przyjmuje obecnie aż 53% wszystkich ataków phishingowych, a zatem co drugi przeprowadzony na świecie atak jest próbą oszustwa finansowego.

W 2017 r. wszystkie kategorie phishingu finansowego – ataki na banki, systemy płatności oraz sklepy internetowe – zwiększyły swój udział odpowiednio o 1,2; 4,3 i 0,8 punktów procentowych i po raz pierwszy stanowiły trzy najpopularniejsze kategorie pośród wszystkich wykrytych ataków phishingowych.

Co więcej, liczba ataków związanych z globalną kategorią portali internetowych – która obejmuje globalne wyszukiwarki, portale społecznościowe itp. – spadła z drugiej pozycji na czwarte miejsce, a udział tego typu ataków zmniejszył się o ponad 13 punktów procentowych. To oznacza, że przestępcy wykazują mniejsze zainteresowanie kradzieżą tego typu kont, koncentrując się zamiast tego na uzyskaniu bezpośredniego dostępu do pieniędzy.

fot. mat. prasowe

Płatności online

Płacąc online, musimy być świadomi zagrożeń generowanych przez cyberprzestępców


Z danych Kaspersky Lab wynika również, że użytkownicy komputerów Mac są coraz bardziej zagrożeni. Wbrew powszechnej opinii na temat bezpieczeństwa tych urządzeń 31,38% ataków phishingowych w 2016 r. na użytkowników tej platformy miało na celu kradzież danych finansowych. Udział ten osiągnął szczytową wartość w 2017 r., wynosząc 55,6%.
To, że cyberprzestępcy coraz bardziej koncentrują się na przeprowadzaniu finansowych ataków phishingowych, oznacza, że użytkownicy muszą zwiększyć czujność. Aby kraść pieniądze, oszuści nieustannie poszukują nowych metod i technik, które pozwolą im wywieść w pole użytkowników. Musimy być równie mocno zdeterminowani i nie pozwolić im wygrać, nieustanne inwestując w rozwój umiejętności cybernetycznych – powiedziała Nadieżda Demidowa, czołowy analityk zawartości internetowej, Kaspersky Lab.

W celu zapewnienia sobie ochrony przed phishingiem eksperci z Kaspersky Lab zalecają użytkownikom podjęcie następujących działań:
 • W przypadku realizowania płatności online zawsze sprawdzaj legalność strony internetowej. Zwracaj uwagę, między innymi, na obecność połączenia https oraz na to, czy nazwa domeny należy do organizacji, której przekazujesz płatność.
 • Stosuj sprawdzone rozwiązania bezpieczeństwa, które zawierają technologie antyphishingowe oparte na analizie zachowania aplikacji w systemie. Pozwalają one zidentyfikować nawet najnowsze oszustwa phishingowe, które nie zostały jeszcze dodane do baz danych.

Pozostałe główne wyniki raportu obejmują:

Phishing:

 • W 2017 r. udział phishingu finansowego zwiększył się z 47,5% do niemal 54% wszystkich wykrytych przypadków phishingu. Jest to rekordowo wysoki udział według statystyk firmy Kaspersky Lab dotyczących phishingu finansowego.
 • Więcej niż co czwarta próba załadowania strony phishingowej, która została zablokowana przez produkty firmy Kaspersky Lab, jest związana z phishingiem bankowym.
 • Udział phishingu związanego z systemami płatności oraz sklepami internetowymi stanowił w 2017 r. odpowiednio 16% i niemal 11%. Jest to nieco więcej niż w 2016 r.
 • Udział phishingu finansowego, którego cel stanowili użytkownicy komputerów Mac, zwiększył się niemal dwukrotnie, wynosząc około 56%.

Szkodliwe oprogramowanie bankowe:

 • Liczba użytkowników atakowanych przy użyciu trojanów bankowych zmniejszyła się o 30% z 1 088 900 w 2016 r. do 767 072 w 2017 r.
 • 19% użytkowników atakowanych przy użyciu szkodliwego oprogramowania bankowego stanowili użytkownicy korporacyjni.
 • Szkodliwe oprogramowanie bankowe najczęściej atakowało użytkowników w Niemczech, Rosji, Chinach, Indiach, Wietnamie, Brazylii oraz Stanach Zjednoczonych.
 • Najszerzej rozpowszechnioną rodziną szkodliwego oprogramowania bankowego był Zbot (prawie 33% zaatakowanych użytkowników). Tuż za nią znajdowała się rodzina Gozi (27,8%).

Szkodliwe oprogramowanie bankowe dla Androida:

 • W 2017 r. liczba użytkowników, którzy zetknęli się ze szkodliwym oprogramowaniem bankowym dla Androida, zmniejszyła się o niemal 15%, wynosząc 259 828 na całym świecie.
 • Zaledwie trzy rodziny szkodliwego oprogramowania bankowego odpowiadały za ataki na zdecydowaną większość użytkowników (ponad 70%).
 • Rosja, Australia i Turkmenistan to państwa o najwyższym odsetku użytkowników atakowanych przez szkodliwe oprogramowanie bankowe dla Androida.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.