eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 9/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 9/2018

2018-03-04 16:02

  • Od 1 stycznia 2018 roku zmieniły się zasady wpłat do ZUS... Mamy teraz indywidualne numery rachunków do wpłat składek ubezpieczeniowych. Składki odbywają się na jeden indywidualny rachunek zamiast cztery lub pięć osobnych przelewów na poszczególne fundusze (ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i emerytur pomostowych). Wg informacji opublikowanej przez prezes ZUS, prof. Gertrudę Uścińską do Zakładu wpływa 8-11 proc. więcej środków niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Za pierwsze dwa miesiące 2018 roku wpłynęło z tytułu składek blisko 40 mld zł (wzrost o 4 mld (licząc r/r), przy czym w styczniu 2018 r. wpłynęło do ZUS 18,8 mld zł (o 11 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku), a w lutym 21,2 mld zł (o 8 proc. więcej niż w lutym 2017 r.).
  • Sytuacja na warszawskiej giełdzie. Lutowy obrót akcjami na GPW wyniósł 16,8 mld zł (spadek o 22,4 proc. r/r). Wartość indeksu WIG była o 5,8 proc. wyższa niż przed rokiem (na koniec lutego wyniosła 61 703,18 pkt). Na koniec lutego kapitalizacja 429 spółek krajowych z głównego rynku wyniosła 648,98 mld zł (155,34 mld euro) a łączna kapitalizacja 477 spółek krajowych i zagranicznych rynku głównego sięgnęła 1 368,11 mld zł (327,46 mld euro). Na rynku NewConnect w lutym spadł obrót akcjami o 60,1 proc. rok do roku do 75,3 mln zł. Wartość obrotów akcjami w ramach arkusza zleceń na rynku NewConnect spadła o 63,3 proc. rok do roku i wyniosła 67,2 mln zł.
  • Polski minister inwestycji i rozwoju w swoim niedawnym wystąpieniu przedstawił główny kierunek naszej polityki gospodarczej. Są nim działania mające na celu pobudzenie rozwoju firm innowacyjnych. Oświadczył on, że stawiamy na startupy i chcemy, żeby Polska za 10 lat była postrzegana jako kraj startupów. Ma to być osiągane przez wspieranie finansowania tych inicjatyw, które w swojej działalności podejmuje się realizacji przedsięwzięć z wysokim ryzykiem.
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych rewiduje i renegocjuje umowy praktycznie wszystkich obszarów IT. Według ZUS da to spore oszczędności. W komunikacie mówi się, że w ciągu najbliższych czterech lat ma to zmniejszyć koszty działania ZUS o ok. 600 mln zł. Okazało się, że przedmiotem tych prac były niekorzystne zapisy umów w zakresie praw własności intelektualnej, sprzętu i usług. Wprowadzone zmiany zapisów umów zmniejszyło koszty, a także redukcje uzależnień prawnych i technologicznych.
  • Kolejny etap integracji na rynku instytucji bankowych. BZ WBK ma zgodę na przejęcie części Deutsche Bank Polska. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na nabycie wydzielonej części banku. Stosowną umowę w tym zakresie w grudniu podpisały BZ WBK oraz Deutsche Bank Polska. Uzgodniono, że z niemieckiego banku wydzielona została część detaliczna, private banking, business banking oraz DB Securities. Uzgodniono też cenę transakcji w wysokości 1,29 mld zł, przy czym 20 proc. będzie płatne w gotówce, a 80 proc. w formie akcji nowej emisji BZ WBK.
  • Czy to oznacza koniec problemów bydgoskiej Pesy?... Ta znana firma specjalizująca się w produkcji taboru szynowego w ostatnich latach rozwijała się dynamicznie. Kłopoty wybuchły z dużą mocą w roku ubiegłym. W IV kwartale firma podpisała umowę kredytową z konsorcjum banków (liderem konsorcjum było PKO BP) na kredyt w wysokości 200 mln zł. Równocześnie czyniono wysiłki, aby znaleźć inwestora branżowego lub finansowego. Teraz dowiedzieliśmy się, że Polski Fundusz Rozwoju ma teraz wyłączność na prowadzić negocjacji dotyczących zainwestowania w Pesę. Oznacza to, że na obecnym etapie nie będą oficjalnie kontynuowane rozmowy z czeską Skodą. Oznacza to, że kontrolę nad tą znaną firmą przejmie fundusz państwowy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZEZ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE NIEKTÓRZY STRACĄ WOLNE ŚWIĘTA.

Od marca br. handel w niedzielę będzie stopniowo ograniczany. Zgodnie z ustawą, którą 30 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda, począwszy od 11 marca, tylko dwie niedziele w miesiącu będą pracujące. Od początku 2019 roku w handlu będzie można pracować tylko w jedną niedzielę w miesiącu, zaś od 1 stycznia 2020 roku zakaz sprzedaży będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Za złamanie zakazu została przewidziana kara grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jakie konsekwencje poniosą klienci i pracownicy sklepów w związku z podpisaną ustawą?

11 marca będzie pierwszą niedzielą, w którą większość sklepów będzie zamknięta. Większość, ponieważ ustawa o ograniczeniu handlu nie dotyczy stacji benzynowych, lecznic dla zwierząt, zakładów pogrzebowych, punktów z dewocjonaliami, piekarni, poczty i oczywiście sklepów online.

Co ciekawe, dotychczasowe przepisy sprawiały, że pracownicy handlu byli zwolnieni z pracy przez 13 dni świątecznych w roku – w święta mogli pracować tylko właściciele sklepów. Wyjątkiem były jedynie stacje paliw. W efekcie nowej ustawy, pracownicy poczty, sklepów na dworcach, cukierni, piekarni czy kiosków będą musieli przyjść do pracy w święta Bożego Narodzenia czy w Wielkanoc, jeśli tylko pracodawca sobie tego zażyczy.

Jakie skutki wywrze zakaz handlu w niedziele?


- Głównym argumentem pomysłodawców ustawy było prawo do odpoczynku pracowników handlu – aby niedziele mogli spędzać z rodziną, nie w pracy. Obawiam się jednak, że z powodu zakazu handlu w niedziele, ilość pracy w soboty, kiedy trzeba będzie obsłużyć klientów robiących zakupy „na zapas” i przygotować sklep do otwarcia w poniedziałek, sprawi, że pracownicy będą pracowali intensywniej niż do tej pory, a niedziele zamiast spędzać z bliskimi, poświęcą na sen. Może okazać się, że sklepy, aby nadrobić straty z niedziel, wydłużą godziny otwarcia sklepów w pozostałe dni. Już teraz wiele sklepów jest otwartych do 21:00, a w Warszawie nawet do 22:00. Niewykluczone, że w dużych miastach galerie handlowe będą otwarte nawet do północy. Co ważne, zakaz handlu w niedziele obowiązuje dokładnie do północy, więc możliwe, że osoby w poniedziałek będą musiały przyjść do pracy tuż po godzinie 24-tej, aby przygotować sklep do otwarcia. Zakaz handlu w niedzielę uderzy także w studentów dziennych, dla których niedziela była do tej pory jednym z 2 dni w tygodniu, w którym mogli sobie dorobić. – mówi Natalia Bogdan, Prezes Zarządu agencji pracy Jobhouse.

Jak podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji w wyniku zakazu handlu w niedziele zlikwidowanych zostanie od 25 do 60 tys. etatów i nastąpi redukcja zatrudnienia o ok. 10%. Może też wywołać ograniczenie popytu konsumpcyjnego o ok. 1/7 na rynku wewnętrznym.[1]

- Czy zakaz handlu w niedziele to dobre rozwiązanie okaże się dopiero za jakiś czas. Aczkolwiek do tej pory w większości sklepów grafiki były tak konstruowane, aby pracownicy nie musieli pracować w każdą niedzielę. Wobec tego proponowane rozwiązanie może spowodować ogrom pracy w soboty poprzedzające niepracujące niedziele i poniedziałki przed ponownym otwarciem sklepów, nie mówiąc o korkach i kolejkach. Pamiętajmy bowiem, że ustawa oczywiście dotyczy 1,2 mln osób pracujących w handlu, ale także właścicieli sklepów i tak naprawdę każdego z nas, bo zakupy robimy wszyscy.– podsumowuje Natalia Bogdan, Prezes Zarządu agencji pracy Jobhouse.

W które niedziele będzie zakazany handel?


W 2018 roku zakaz handlu będzie obowiązywał w 2 niedziele w miesiącu. Trudno będzie się zorientować, w którą niedzielę sklepy będą otwarte, w które zamknięte, ponieważ nie dotyczy to co drugiej niedzieli. Na przykład w marcu sklepy będą nieczynne zarówno 11 marca, jak i tydzień później, czyli 18 marca, w kwietniu zaś z powodu Wielkiejnocy zakupy zrobimy tylko w 1 niedzielę 29.04, w maju i czerwcu handel będzie zakazany w dwie niedziele w połowie miesiąca, ale już w lipcu zakupów nie zrobimy w niedziele 8, 15 i 22.07. Ten brak logiki może spowodować sporo chaosu zarówno wśród konsumentów, jak i pracowników sklepów.

Rok 2018 jest rokiem przejściowym, w którym przepisy będą bardziej liberalne, jednak już od 1 stycznia 2019 roku w handlu będzie można pracować tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wolne od zakazu będą wówczas tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14.

Natalia Bogdan, Prezes Zarządu agencji pracy Jobhouse

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.