eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2018

Przetargi - raport I 2018

2018-02-28 12:39

Przetargi - raport I 2018

Budowlany szał w przetargach © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W pierwszym miesiącu 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 180 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o zaledwie 1,4 procent mniej niż miesiąc wcześniej, w grudniu 2017, i o aż 43,5 procent więcej niż rok wcześniej, czyli w styczniu 2017 roku – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Za tak mocny przyrost w skali roku odpowiadają głównie zamówienia na prace remontowo-budowlane, których wolumen wzrósł w relacji rocznej aż o 131,5 procent.

Przeczytaj także: Przetargi - raport 2017

Serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl przeanalizował dane dotyczące ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Tegoroczny styczeń okazał się dla dostawców sektora publicznego najlepszym startem roku od kilku lat.

W relacji rocznej – względem stycznia 2017 roku – wzrosły liczby ogłaszanych postępowań przetargowych we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. I tak, liczba przetargów na dostawy usług wzrosła o 9,4 procent, na dostawy towarów zaś o 10,4 procent. Jednak absolutnym i bezkonkurencyjnym królem wzrostów okazały się przetargi na prace remontowo-budowlane. W styczniu 2018 roku ogłoszona takich przetargów aż o 131,5 procent więcej niż rok wcześniej, w styczniu 2017 roku.

Z czego może wynikać mocny ruch w budownictwie? Ostatnio tak wysokie poziomy zamówień budowlanych na początku roku odnotowano w 2014 roku, czyli cztery lata temu. Nie sposób więc nie odnieść wrażenia, że tegoroczny styczniowy rekord to skutek kalendarza wyborczego – lokalne samorządy w ramach kampanii wyborczej ożywiły się, starając się inwestycjami zdobyć punkty u wyborców. Jednak – jak pokazują dane za ostatnie lata, same wybory to za mało, wygenerować zaobserwowane wzrosty. Może to zwiastuny początków znacznego ożywienia inwestycyjnego?

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W pierwszym miesiącu 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 9 tys. 180 ogłoszeń.


Spadek liczby przetargów w relacji miesięcznej w kategorii dostawy towarów oraz dostawy usług wynika z prawideł kalendarza budżetowego. Ostatnie miesiące roku, czyli listopad i grudzień, charakteryzują się wzmożonymi zakupami sektora publicznego. W miesiącach tych wykorzystywane są fundusze z kończącego się roku budżetowego oraz realizowane są procedury przetargowe na kolejny rok, mające na celu zapewnienie ciągłości działania. Stąd w styczniu każdego roku ogłasza się mniej przetargów na dostawy towarów oraz dostawy usług niż w poprzedzającym grudniu.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., styczeń, lata 2010-2018

W relacji rocznej – względem stycznia 2017 roku – wzrosły liczby ogłaszanych postępowań przetargowych we wszystkich trzech analizowanych kategoriach.


Solidne tempo gospodarki. Brakuje rąk do pracy


Jak podał GUS, w styczniu 2018 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,9 proc. z 6,6 proc. w grudniu ubiegłego roku. Od 1992 r. nie odnotowano tak niskiego bezrobocia w styczniu. Według danych MRPiPS, liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2018 roku wyniosła 1 mln 134,7 tys. osób i w porównaniu do końca grudnia 2017 roku wzrosła o 52,9 tys. osób, czyli o 4,9 proc. W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku była o 262,4 tys. osób niższa (spadek o 18,8 procent). Styczeń należy do tych miesięcy, w których bezrobocie rośnie, co wynika z przyczyn sezonowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu 2018 r. o 1,9 proc. rdr, a w stosunku do grudnia o 0,3 proc. W styczniu 2018 r. inflacja nieco wyhamowała, bo spowolnił wzrost cen żywności, napojów bezalkoholowych, alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Jednak w styczniu 2018 roku w stosunku do poprzedniego miesiąca to właśnie żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe najbardziej podrożały, średnio o 1,1 proc. W stosunku do stycznia poprzedniego roku wzrost ten wyniósł aż 4,1 proc.

W styczniu wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 7,3 proc. rdr, zaś zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc. rdr. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wyniosło 6 mln 186,6 tys. osób, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) 4 tys. 588,58 zł.

Jak podał GUS, w styczniu 2018 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,6 procent w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku (kiedy notowano wzrost o 9,3 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa była aż o 34,7 procent wyższa niż przed rokiem (kiedy to notowano wzrost o 2,0 procent).

W stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34 definiowanych przez GUS) działach przemysłu.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych w styczniu wyniosła 7,7 w skali roku. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej było wyższe niż przed miesiącem, kiedy odnotowano wzrost o 5,2 procent, lecz niższe niż w styczniu 2017 r. (wzrost o 9,5 proc.). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 20,5 procent.

Utrzymuje się wysoka dynamika PKB – według wstępnych szacunków GUS, w czwartym kwartale 2017 roku produkt krajowy brutto wzrósł o 5,1 proc. rdr, a PKB wyrównany sezonowo - o 4,3 procent.
– W ubiegłym roku polska gospodarka rozwijała się w bardzo dobrym tempie. Utrzymywało się rekordowo niskie bezrobocie, dynamicznie rosło zatrudnienie. Dane wskazują również na stopniowe uwalnianie „drugiej nogi” polskiego PKB, czyli inwestycji. O ile konsumpcja, prawdopodobnie dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy, oraz programom socjalnym, przez cały rok utrzymywała się na wysokim poziomie, o tyle inwestycje nieco kulały. Koniec roku przyniósł już zauważalną poprawę w tym obszarze, a styczniowe dane przetargowe wskazują, że w tym segmencie mieliśmy do czynienia wręcz z eksplozją zamówień sektora publicznego – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Jednak warto mieć na uwadze, że sam wzrost liczby ogłoszeń przetargowych niekoniecznie może świadczyć, że inwestycję będą realizowane. Samorządy mianowicie coraz częściej donoszą, że przy cenach kosztorysowych nie znajdują chętnych wykonawców. Wykonawcom brakuje rąk do pracy, a rynek wymusza coraz wyższe wynagrodzenia. Obawiam się, że realny brak pracowników stanie w 2018 tak poważną barierą wzrostu, że nawet „import” pracowników z Ukrainy oraz Białorusi nie przyniesie poprawy – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo: inwestycyjna eksplozja


Szczegółowa analiza zamówień publikowanych wskazuje jednoznacznie na gigantyczny wręcz wzrost inwestycji. Jak wspomniano powyżej, wzrostu tego nie można wyjaśnić wyłącznie tegorocznymi wyborami, bowiem wzmożenie inwestycyjne jest dużo wyższe, niż we wcześniejszych latach wyborczych. Można śmiało postawić tezę, że inwestycje ruszają całą parą.

To właśnie przetargi na różnego rodzaju prace budowlane pojawiały się w BZP wyjątkowo licznie: roboty budowlane (1.339 ogłoszeń), roboty instalacyjne elektryczne (689 ogłoszeń), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (670), przygotowanie terenu pod budowę (646 ogłoszeń w styczniu), roboty w zakresie budowy dróg (497), roboty w zakresie nawierzchni dróg (477), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (472), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (464), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (458), roboty drogowe (457), roboty instalacyjne w budynkach (371).

W ciągu roku (styczeń 2018 względem stycznia 2017) najmocniej wzrosła liczba przetargów na roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (w styczniu 2018 roku o 979,1 procent więcej niż rok wcześniej), roboty elewacyjne (+961,5 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy linii energetycznych (+872,2 proc.), roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei (+733,3 proc.), roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (roczna dynamika w wysokości 635,4 proc.), roboty w zakresie nawierzchni dróg (+611,9 proc.), roboty budowlane w zakresie budynków (+435,1 proc.), roboty remontowe i renowacyjne (+424,5 procent), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg (+403,4 procent), usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne (+278,1 proc.) oraz usługi nadzoru budowlanego (+265,2 procent).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: