eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania I 2018

Monitoring mediów: cytowania I 2018

2018-02-21 13:40

Monitoring mediów: cytowania I 2018

Czytanie gazety © sisterspro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy przeprowadzonej przez Newton Media wynika, że w styczniu 2018 roku na pozycji lidera cytowań wśród dzienników ogólnopolskich na pierwszym miejscu podobnie jak w grudniu 2017 była Gazeta Wyborcza. Drugie miejsce na podium także bez zmian - to Rzeczpospolita. Zmiana na trzecim miejscu - Dziennik Gazeta Prawna spada na pozycję szóstą, a jego miejsce zajmuje Fakt. Wśród dzienników regionalnych nowym liderem został Dziennik Bałtycki, a wśród tygodników ogólnopolskich - Do Rzeczy.
Gazeta Wyborcza pozycję lidera zawdzięcza artykułowi pt. „Premier i kłamstwa o sędziach”. „Gazeta Wyborcza” cytowała w nim m.in. fragment tekstu, który premier Mateusz Morawiecki miał przekazać dziennikarzom zagranicznych mediów 10 stycznia w czasie wizyty w Brukseli.

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w styczniu 2018 roku na pierwszym ponownie znalazła się Gazeta Wyborcza (152), na miejscu drugim - Rzeczpospolita (120), a na trzecim nowość - Fakt (79).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (77), Przegląd Sportowy (68), Dziennik Gazeta Prawna (52), Gazeta Polska Codziennie (29), Nasz Dziennik (16), Puls Biznesu (12), Trybuna i Parkiet (po 1).

Dzienniki regionalne


Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym został w styczniu 2018 roku Dziennik Bałtycki (15). Na dalszych miejscach podium pojawiły się na miejscu drugim Polska The Times (12), a na trzecim miejscu znalazła się Gazeta Wrocławska (7).

Tygodniki ogólnopolskie


W styczniu 2018 nowości na podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich. Nowym liderem został Do Rzeczy (85). Dziennikarze najczęściej odwoływali się do artykułu z 2016 roku m.in. o „komunistycznych złogach” w SN, w którym tygodnik napisał o Waldemarze Płócienniku (w stanie wojennym miał skazać opozycjonistkę Zofię Pietkiewicz).

Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajął Tygodnik Powszechny (55), a trzecie – Newsweek Polska (44).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W styczniu liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (152).


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się Dziennik Bałtycki (15).


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazło się Do Rzeczy (85).


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Wśród dzienników ogólnopolskich w styczniu 2018 roku najczęściej pisano, podobnie jak w grudniu 2017, o Gazecie Wyborczej (279). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (145), a na trzecim Przegląd Sportowy (120). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (127).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (279).


Dzienniki regionalne


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Bałtycki (18), na drugim Polska The Times (17), a na trzecim Gazeta Pomorska (15). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Pomorskiej (9).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się Dziennik Bałtycki (18).


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Polska (128), na drugim Do Rzeczy (101), a na trzecim Tygodnik Powszechny (86). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Polskiej (92).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Polska (128).


Informacje o badaniu:
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 31 stycznia 2018 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita).

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: