eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Nieszczęśliwa miłość naraża prywatność w sieci na szwank?

Nieszczęśliwa miłość naraża prywatność w sieci na szwank?

2018-02-16 10:50

Nieszczęśliwa miłość naraża prywatność w sieci na szwank?

Związki a prywatność online © fot. mat. prasowe

W szczęśliwym związku realne i cyfrowe życie dwojga partnerów stapia się w jedność. Dzielimy z najbliższą osobą nie tylko codzienność, ale również loginy, hasła i PIN-y. I wszystko jest w porządku dopóki relacja kwitnie. W momencie jednak, gdy okazuje się, że trafiła nam się nieszczęśliwa miłość, nasza prywatność zostaje narażona na szwank.
Żyjemy w czasach, w których pokaźna część naszego życia doczekała się ucyfrowienia. Owocem tego jest zmiana roli, jaką dotychczas pełniła w związkach przejrzystość i prywatność. Z globalnego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i Toluna wynika, że pokaźna część (80%) badanych uważa, że w związku powinno znaleźć się miejsce dla prywatnej przestrzeni i to zarówno off, jak i online. Jednocześnie 70% osób podkreśla, że swój związek ceni sobie bardziej niż prywatność. Połowa partnerów udostępnia sobie PIN-y i różnego rodzaju hasła, a jedna czwarta umożliwia najbliższej osobie zdjęcie blokady z urządzenia za pomocą jej własnego odcisku palca.

Warto jednak pamiętać, że zawsze, gdy dajemy komuś pełny dostęp do naszej sfery cyfrowej, ujawniamy pewne ślady oraz tajemnice, które nie zawsze powinny wychodzić na jaw. Co trzeci uczestnik badania przyznał się, że szpieguje swojego partnera online, aby sprawdzić, co tam robi, a w przypadku osób, które określają swój związek jako niestabilny lub nie są pewne wspólnej przyszłości, liczba ta wzrasta do około 50%.

Nieszczęśliwa miłość sprawia, że partnerzy częściej czują, iż ich prywatność jest zagrożona przez ich partnera (31% wskazań). W przypadku osób pozostających w szczęśliwych związkach takich wskazań jest o połowę mniej (15%).

Nieszczęśliwi partnerzy częściej pragną zachować część swojej aktywności dla siebie (76% w porównaniu z 54% osób w udanym związku). Najczęściej ukrywane informacje to zawartość wiadomości wysyłanych do innych osób, szczegóły dotyczące wydawanych pieniędzy, osobiste pliki oraz odwiedzone strony. Kwestia prywatności oraz tajemnica otaczająca aktywność online może również prowadzić do kłótni między partnerami – w przypadku jednej trzeciej (33%) par doszło do kłótni po tym, jak jeden z partnerów zobaczył coś, czego druga strona nie chciała udostępnić.

fot. mat. prasowe

Związki a prywatność online

Nieudane relacje mogą wzmagać obawy dotyczące poufności, a przekraczanie granic często prowadzi do problemów.


Kiedy wchodzimy w związki, weryfikacji zostają poddane granice prywatności online, jak również to, jak wiele wiedzy i dostępu do swojego życia online jesteśmy gotowi przekazać swojemu partnerowi. Ponieważ tak wielu partnerów współdzieli swoje urządzenia lub szpieguje swoje najbliższe osoby, granice prywatności przestają istnieć. To może popsuć wszelkie niespodzianki walentynkowe lub urodzinowe i uniemożliwić posiadanie jakichkolwiek tajemnic przed swoim partnerem – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między przejrzystym, szczerym związkiem a ochroną swojego życia cyfrowego. Dobrym początkiem jest szczera rozmowa ze swoim partnerem i ustanowienie granic prywatności, co można wspomóc funkcjami prywatności oferowanymi przez rozwiązania bezpieczeństwa, takie jak produkty Kaspersky Lab.

Partnerstwo może współistnieć z prywatnością, wystarczy tylko zrobić kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć swoje osobiste życie cyfrowe, nawet jeśli otworzymy przed kimś swój świat online.

Narzędzie usuwania danych zawarte w programie Kaspersky Total Security trwale niszczy pliki, tak aby nie było można ich odzyskać, dzięki czemu sekrety pozostają bezpieczne. Funkcja „Ochrona prywatności” pozwala ukryć wiadomości i połączenia telefoniczne na urządzeniu z systemem Android. Z kolei funkcja „Czyszczenie śladów aktywności” usuwa historię przeglądanych stron oraz inne poszlaki powstające podczas korzystania z systemu Windows.

Funkcja „Surfowanie incognito” blokuje śledzenie stron internetowych oraz wszelkie próby gromadzenia danych, uniemożliwiając wyświetlanie powiązanych reklam oraz pomagając utrzymać w tajemnicy przed partnerem prezenty i plany walentynkowe. Aby logowanie do usług online było bezpieczne, narzędzie Kaspersky Password Manager nie tylko generuje mocne hasła, ale także przechowuje je w zaszyfrowanym sejfie.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: