eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 6/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 6/2018

2018-02-11 16:07

  • Prognozy "Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla polskiej gospodarki. MFW po raz drugi z rzędu zrewidował w górę swoje prognozy dla większości gospodarek (po siedmioletniej fali ciągłych rewizji w dół). Komisja Europejska również podniosła swoje oczekiwania w zimowej rundzie prognostycznej. Dotyczy to także prognozy wzrostu PKB dla Polski do 4,3 proc. w 2018. Zwracam też uwagę na dobre prognozy ekonomistów Goldman Sachs dla polskiej gospodarki. Prognozują oni wzrost polskiego PKB w 2018 roku na poziomie 4,2 proc., oraz inflacje średnioroczną w wysokości ok. 2,2 proc. Według Goldman Sach, pierwszej podwyżki stóp procentowych (o 25 p.b) można spodziewać się dopiero w I kw. 2019 r.
  • Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej sukcesji firm. Ma ona na celu zabezpieczenie firm prowadzonych na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przed skutkami śmierci przedsiębiorcy. Projekt umożliwi zabezpieczenie interesów firmy jeszcze za życia przedsiębiorcy - przez powołanie zarządcy sukcesyjnego. Warto ten problem rozważyć już obecnie na bazie obowiązującego prawa. Warto też z uwagą obserwować prace nad nową ustawą...
  • Waloryzacja emerytur. Według resortu pracy najniższa emerytura wzrośnie o 29,8 zł, a przeciętne świadczenie - o ok. 67,28 zł. Według obowiązującego prawa waloryzacja wyniesie 2,98 proc. i jest najwyższa od pięciu lat. GUS informuje, że najniższe emerytury pobierają emeryci na Podkarpaciu, a najwyższe - na Śląsku. Emerytura minimalna finansowana z budżetu wynosiła dotychczas 1 tys. zł brutto, a po waloryzacji wzrośnie o 29,8 zł. Tak niską emeryturę otrzymuje ponad 150 tys. Polaków. W KRUS łącznie świadczenie w wysokości do 1 tys. zł brutto pobiera ok. 406 tys. osób.
  • Do sejmu dotarły analizy i prognozy dot. rynku kryptowalutowego. Wnioski zostały włączone do rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Projekt nakłada m.in. obowiązek określania ryzyka prania pieniędzy przez prowadzących giełdy kryptowalut, wprowadza też definicje waluty wirtualnej. Wg projektu ustawy walutą wirtualną jest "cyfrowe odwzorowanie wartości", które "jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego". UFF! Zgodnie z projektem ustawy waluta wirtualna nie będzie: prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej; międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące; pieniądzem elektronicznym; instrumentem finansowym; wekslem; czekiem. Rządowy dokument określa także na nowo zadania, skład i zasady funkcjonowania Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego, który ma wspierać GIIF w jego działalności.
  • Ekonomiści Credit Agricole prognozy dla polskiej gospodarki. W ich ocenie tempo wzrostu PKB w 2017 r. wyniesie 4,5 proc. r/r, w 2018 r. wyniesie 3,8 proc. a w 2019 r. spadnie do 3,3 proc. Zwracają też uwagę na przyspieszenie wzrostu inwestycji do ok. 11,7-11,9 proc. r/r, oraz zbyt słabe nakłady inwestycyjne firm prywatnych.
  • Finanse młodych Polaków żyjących w związku. Na ten temat został przygotowany raport przez Maison & Partners dla firmy Wonga. Wynika z niego, że wielu Polaków ceni sobie niezależność i swobodę decydowania o własnych wydatkach, na ogół są za niezależnością finansową w związku. Blisko 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że domowymi finansami zarządza wspólnie ze swoim partnerem. Za całkowitą niezależnością finansową, bez ingerencji bliskiej osoby, opowiada się tylko 18 proc. badanych. 63 proc. badanych osób uważa, że partnerzy powinni równomiernie dzielić się odpowiedzialnością finansową za pokrywanie kosztów utrzymania domu, ale 58 proc. uważa, że małżonkowie lub partnerzy powinni wspólnie dbać o wydatki dotyczące ich obojga, przy czym każdy z nich powinien dysponować również własnymi pieniędzmi.
  • Rekompensaty dla górników wyniosły ok. 2 miliardy złotych. Wypłacono je w ramach rekompensat za utracone deputaty węglowe. Świadczenie otrzymało już 198 tys. a szacuje się, że otrzyma je jeszcze ok. 20-30 tys. Uprawnemu przysługiwała wypłata rekompensaty w wysokości 10 tys. zł. Deputaty węglowe stanowiły pewnego rodzaju elementem wynagrodzenia górników. Było to zobowiązanie państwa, gwarantowana część umowy o pracę.
  • Raport firmy EY przygotowanego dla Tacit Investment o rynku apartamentów premium. Apartamenty premium to takie, gdzie m2 kosztuje co najmniej 20 tys. zł. Wzrost na tym rynku prognozowany jest na ok. 8 proc. W 2017 r. ta branża była warta 1,3 mld zł. W roku ubiegłym średnia cena w stołecznym Cosmopolitan wyniosła 31 tysięcy złotych za metr, a najdroższy apartament został sprzedany za 6 mln złotych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

84% POLAKÓW SPOTYKA SIĘ Z NARZEKANIEM NA PRACĘ

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że często spotyka się z narzekaniem na pracę. 66% pytanych wskazuje niskie zarobki, jako najczęstszy powód narzekania – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie drukarni Chroma*. Co piąty ankietowany stwierdza, że Polacy narzekają również na panującą w pracy atmosferę i stres.

Już ponad 20 lat temu polski psycholog, Janusz Czapiński, zbadał, czy narzekamy bardziej niż inni. W 1993 roku przeprowadził badania, z których wynikało, że zdaniem 51% respondentów Polacy lubią narzekać. Liczne badania prowadzone w kolejnych latach potwierdzają, że narzekanie stało się naszym obyczajem. Kiedy CBOS zapytał Polaków w 2015 roku jak oceniają siebie samych, drugim pod względem częstości wskazań wyróżnikiem – zaraz po pracowitości, okazało się malkontenctwo, narzekanie i pesymizm. Badani twierdzili, że Polacy uwielbiają narzekać, są smutni, pesymistyczni, niezadowoleni z życia. Narzekamy na pogodę, polityków, partnera. Trudno też znaleźć kogoś zadowolonego z zajmowanego stanowiska.

Z przeprowadzonego w ramach kampanii Najpozytywniejsza Praca Świata badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych (84%) często spotyka się z narzekaniem na pracę. Tymczasem sytuacja na polskim rynku pracy z roku na rok ulega poprawie. Obserwujemy znaczy spadek bezrobocia, a od 2000 roku poziom płacy minimalnej wzrósł trzykrotnie. Polacy ciągle chcą jednak zarabiać więcej. Potwierdzają to również dane z raportu EY**, według którego 76% ankietowanych wskazuje niski wzrost płac, jako jedną z głównych przyczyn odejść z obecnego miejsca pracy.

Jak pokazało badanie nie tylko zarobki mają znaczenie. Dobre relacje ze współpracownikami i przełożonymi, samopoczucie psychiczne w miejscu, w którym spędzamy około 1750 godzin rocznie jest dla nas bardzo istotne. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem co piąty ankietowany bez względu na wiek twierdzi, że Polacy narzekają na panującą w pracy atmosferę i stres.

Chcąc przełamać stereotyp wiecznie narzekającego Polaka – zwłaszcza w kontekście pracy, z początkiem roku globalną rekrutację do najpozytywniejszej pracy na świecie ogłosiła polska drukarnia Chroma. Szuka ona kandydata na Menedżera Gwarancji Jakości, któremu oferuje miesięczny etat o wartości 60 tys. w zamian za pozytywne nastawienie i „bycie na tak”. Drukarnia zdecydowała się na przeprowadzenie rekrutacji, by zwrócić uwagę na to, jak istotne jest pozytywne nastawienie w miejscu pracy i umiejętność proponowania rozwiązań, szczególnie w obsłudze klienta. Rekrutacja potrwa jeszcze do 4 lutego br.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: