eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek leasingu rośnie już od 9 lat

Rynek leasingu rośnie już od 9 lat

2018-02-14 11:50

Rynek leasingu rośnie już od 9 lat

Rynek leasingu rośnie © DOC RABE Media - Fotolia.com

W minionych latach rynek leasingu miał się co najmniej dobrze i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie i teraz. Jak przewiduje EFL, 2018 rok będzie już dziewiątym z rzędu, w którym mówić będziemy o wzrostach. Co więcej, sytuacja ma być bezprecedensowa, ponieważ branża leasingowa zakończy szósty już z rzędu rok dwucyfrową dynamiką. Wartość aktywów sfinansowanych za pomocą leasingu ma podnieść się o ponad 15 proc.
- Za nami kolejny roczny rekord branży leasingowej. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że firmy leasingowe sfinansowały w 2017 roku aktywa o wartości 67,8 mld zł, czyli o 15,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Mamy bezprecedensową sytuację, w której nasz rynek od pięciu lat rozwija się w dwucyfrowym tempie, a wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja utrzyma się również w najbliższych dwóch latach. Tak dobre wyniki naszej branży to pochodna świetnej kondycji polskiej i światowej gospodarki. W szczególności jednak na poszczególne obszary rynku leasingowego wpłynęły takie czynniki jak eksport, produkcja przemysłowa, wykorzystanie zdolności produkcyjnych oraz konsumpcja prywatna – zwraca uwagę Marcin Nieplowicz, główny ekonomista EFL.

Kiedy rośnie eksport i produkcja przemysłowa…


… leasing maszyn rośnie jak na drożdżach.
2017 rok upłynął pod znakiem ożywienia w międzynarodowym handlu, od czego kupony odcinał przede wszystkim Euroland, ponieważ jego gospodarka ma wyraźnie eksportowy charakter. W efekcie strefa euro może się dziś pochwalić najwyższym wzrostem gospodarczym od sześciu lat. Te wyniki, co nie jest specjalnym zaskoczeniem, nie pozostają bez znaczenia dla polskiej gospodarki, która niemal 80 proc. swojego eksportu kieruje właśnie do państw członkowskich UE. Nie dziwi zatem, że od stycznia do listopada 2017 roku rodzimy eksport podskoczył o 10,7 proc. r/r, a dynamika odnotowana w samym listopadzie osiągnęła 12,5 proc. r/r.

fot. DOC RABE Media - Fotolia.com

Rynek leasingu rośnie

Czeka nas kolejny rok wzrostu rynku leasingu. Konsumpcja prywatna lekko wyhamuje, wyraźnie odbiją inwestycje.


Pnący się ku górze eksport w istotny sposób przekłada się na wyniki osiągane przez przetwórstwo przemysłowe. Dynamika produkcji przemysłowej w tym obszarze wyniosła w ubiegłym roku 7,3 proc. r/r. A przetwórstwo jest tą częścią gospodarki, która jest mocno powiązana z finansowaniem maszyn przez firmy leasingowe. Jeżeli dodamy do tego bardzo wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w polskich firmach (rzędu 83,5 proc.) i rozpoczęcie utylizacji środków unijnych z perspektywy 2014-2020, to w efekcie sektor maszyn stał się siłą napędową całego rynku leasingu z ponad 20 proc. dynamiką.

Kiedy są grubsze portfele Polaków


…zyskuje rynek finansowania samochodów. Głównym motorem rozwoju polskiej gospodarki stały się wydatki konsumentów, rosnące zarówno za sprawą bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, ale też wsparte programem Rodzina 500+. Te natomiast były ściśle powiązane z trendami dominującymi na rynku leasingu. Firmy leasingowe ponad 3/4 swoich usług kierują do firm mikro- i małych z sektora prywatnego, czyli do firm inwestujących w odpowiedzi na silny wzrost popytu krajowego w Polsce, napędzanego rosnącymi wydatkami konsumpcyjnymi gospodarstw domowych. Znajduje to mocne odzwierciedlenie w finansowaniu pojazdów lekkich, gdzie dodatkowo dynamiczny wzrost rejestracji nowych aut osobowych i dostawczych (o 15 proc. w 2017 r.) jest wpierany korzystnymi przepisami fiskalnymi. W rezultacie sektor finansowania samochodów osobowych i dostawczych wzrósł w ubiegłym roku o 22 proc.

To, co zawiodło w 2017, zaskoczy w 2018…


…czyli inwestycje. One rosły wyraźnie na poziomie mikro- i małych firm (i widzimy to w wynikach branży leasingowej), ale wzrost inwestycji w całej gospodarce wyniósł za trzy kwartały 2017 roku jedynie 1,1 proc. r/r. Jednak patrząc na ostatnią część ubiegłego roku można spodziewać się, że w 2018 roku będziemy mieć do czynienia z ożywieniem w tym obszarze. Bowiem wzrost inwestycji w IV kwartale jest szacowany na ok. 12,0 proc. r/r.
- Spodziewamy się, że w tym roku z jednej strony wyhamuje nieco dynamika konsumpcji prywatnej, ale za to wyraźnie odbiją inwestycje. Będzie to więc kolejny dobry rok dla branży leasingowej. Zgodnie z prognozą ZPL, wartość sfinansowanych aktywów przez firmy leasingowe wzrośnie o 15,1 proc. w 2018 roku – mówi główny ekonomista EFL.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: