eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › W USA mniej upadłości, ale i utrzymująca się niepewność

W USA mniej upadłości, ale i utrzymująca się niepewność

2018-02-13 12:17

W USA mniej upadłości, ale i utrzymująca się niepewność

W USA mniej upadłości © alfexe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed nami rezultaty jednego z najnowszych raportów firmy Atriadus. Tym razem pod lupę wzięto Amerykę Południową, w tym Kanadę, Kostarykę, Meksyk, Panamę i USA. Opracowanie zawiera analizy oraz prognozy odnośnie kondycji gospodarczej tych krajów w nadchodzących miesiącach. Jego autorzy podkreślają, że pomimo ustąpienia obaw o gwałtowny wzrost protekcjonizmu, polityka handlowa, którą prowadzi obecna administracja USA, może okazać się ryzykowna i to zarówno dla partnerów handlowych Stanów, jak i ich gospodarki.
Po niezbyt optymistycznie napawających latach 2008 i 2009, kiedy to liczba niewypłacalności w Stanach Zjednoczonych istotnie wzrosła, dziś możemy już mówić o systematycznych spadkach. Z informacji przedstawianych przez amerykańskie sądy wynika, że w 2016 roku liczba wniosków o ogłoszenie upadłości spadła o 2,5 proc. rdr, osiągając ok. 24 tys. przypadków. Wstępne szacunki wskazują, że w minionym roku dobra sytuacja gospodarcza pozwoliła na kolejny spadek rzędu 4 proc.

Co więcej, prognozy na bieżący rok, również zakładają spadki, liczby niewypłacalności, choć tym razem mają być one skromniejsze (o 2 proc.) i dość niepewne. Na przykład renegocjacje umów NAFTA mogą mieć poważne konsekwencje dla amerykańskich przedsiębiorstw ze względu na niższe inwestycje w oparciu o powszechną obawę wystąpienia nowych przeszkód w prowadzeniu ich działalności. Jednocześnie szybsze niż prognozowane zacieśnienie polityki pieniężnej również może negatywnie wpłynąć na bilanse przedsiębiorstw.

Po wzroście PKB w 2016 r. o zaledwie 1,5 proc., wzrost gospodarczy w 2017 r. wyniósł około 2,2 proc. Głównymi czynnikami wzrostu była konsumpcja prywatna, ale także ożywienie w eksporcie dzięki silniejszemu popytowi zewnętrznemu. Także inwestycje ponownie wzrosły ze względu na umiarkowane ożywienie cen energii. Odbicie eksportu i inwestycji spowodowało szerszą ekspansję ekonomiczną niż w 2016 r. Eksport, inwestycje i konsumpcja prywatna powinny nadal rosnąć w 2018 r., wspierane przez niedawno zatwierdzoną kompleksową reformę podatkową. Analitycy Atradius prognozują, że wzrost gospodarczy przyspieszy do 2,5 proc. lub nawet więcej w 2018 roku.

fot. mat. prasowe

Niewypłacalności w USA

W 2018 r. prognozowany jest skromniejszy spadek liczby niewypłacalności – o 2 proc. – ale w dalszym ciągu istnieje spora niepewność w tym względzie.


Amerykańska Rezerwa Federalna ostrożnie podniosła stopę procentową o 0,25 proc. do 1,5 proc. podczas grudniowego posiedzenia w 2017 r. Wzrost ten był uzasadniony trwającym rozwojem amerykańskiego rynku pracy i oczekiwaną silną ekspansją gospodarczą w 2018 r. Oczekuje się, że System Rezerwy Federalnej kontynuować będzie stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej w 2018 r. (ogłoszono trzy dodatkowe podwyżki stóp w 2018 r.), to natomiast nie będzie miało znacznego wpływu na wzrost gospodarczy. Przewiduje się, że inflacja wzrośnie w sposób umiarkowany w 2018 r., o 2,2 proc., pozostawiając System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych z pewną swobodą w polityce pieniężnej. Przy kontynuacji planów, ważne jest, aby stworzyć narzędzia pieniężne niezbędne do ustabilizowania gospodarki USA w przypadku przyszłych spowolnień gospodarczych.
– Obawy związane z gwałtownym wzrostem protekcjonizmu zainicjowanego przez USA nieco się zmniejszyły. Do tej pory nie wystąpiły radykalne zmiany w polityce gospodarczej Stanów Zjednoczonych, ponieważ w dużej mierze spodziewano się wyjścia z planowanego TPP i załamania negocjacji TTIP, nie zmieniając obecnych reżimów handlowych. Jednak realizowana polityka handlowa administracji USA pozostaje zagrożeniem, nie tylko dla partnerów handlowych, ale także dla samej gospodarki amerykańskiej – komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius. – Biorąc pod uwagę zależność niektórych dużych segmentów amerykańskich przedsiębiorstw od łańcuchów dostaw z Meksykiem, niepowodzenie trwających renegocjacji NAFTA i wycofanie się USA z umowy może poważnie wpłynąć na niektóre branże, np. motoryzacyjną.

Spośród innych analizowanych krajów, najszybciej w tym roku rozwijać powinna się Panama. Zdaniem ekspertów kraj ten zawdzięczy wzrost na poziomie 5,4 proc. dzięki otwartej, wysoce zdywersyfikowanej i konkurencyjnej gospodarce. Główne wyzwania Panamy stanowią obecnie m.in. walka z korupcją i przestępczością.

W raporcie zwrócono również szczególną uwagę na sposób renegocjacji umów Północnoamerykańskich o wolnym handlu (NAFTA) i ich prawdopodobnego wpływu na każdy kraj.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: upadłości, bankructwa, USA, sytuacja w USA

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.