eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: presja na pracodawców i optymizm pracowników

Rynek pracy: presja na pracodawców i optymizm pracowników

2018-02-13 11:44

Rynek pracy: presja na pracodawców i optymizm pracowników

Dobre nastroje wśród pracowników © Robert Kneschke - Fotolia.com

Miniony rok nie przyniósł pracownikom powodów do niezadowolenia i to zarówno jeżeli chodzi o ich pozycję zawodową, jak i sytuację, która panowała na rynku pracy. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby dane napływające z podsumowującego ostatnie 12 miesięcy badania Confidence Index. Opracowanie autorstwa Michael Page dowodzi również rosnącej presji na pracodawców. Okazuje się, że przeszło połowa ankietowanych spodziewa się podwyżki pensji i jest przekonana, że w razie potrzeby nowe zatrudnienie znajdzie szybciej niż w ciągu 3 miesięcy.

Dobre nastroje wśród coraz większej liczby pracowników


Ubiegły rok upłynął Polakom pod znakiem poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Confidence Index rósł wraz z każdym kolejnym kwartałem. Od 58% w pierwszym kwartale, przez 60% w drugim, 61% w trzecim, aż po 63% u schyłku roku. Ten ostatni z wyników zagwarantował nam pozycję w ścisłej czołówce europejskich liderów - zajęliśmy 3 miejsce ex aequo z Austrią. Pod względem zadowolenia ze swojej pozycji wyprzedzili nas wyłącznie Szwedzi (70%) oraz Niemcy (67%).

Ponad połowa badanych oczekuje podwyżki


Optymizm panujący wśród pracowników znajduje wyraźne przełożenie na ich oczekiwania względem możliwości, jakie daje dzisiaj rynek pracy. W ostatnim kwartale minionego roku aż 56% badanych (wzrost o 2 p.p. względem I kw.) oczekiwało podwyżki wynagrodzenia. Podniósł się również (z 57,5% do 59%) odsetek osób przekonanych o tym, że do znalezienia nowego miejsca pracy potrzebne będzie im mniej niż trzy miesiące. Pod tym względem uplasowaliśmy się na czwartej pozycji w Europie, ustępując miejsca Francji (66%), Turcji (61%) oraz Belgii (63%).

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Dobre nastroje wśród pracowników

Przez ostatni rok Polacy byli coraz bardziej przekonani, że ich sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać.


– Według danych GUS, stopa bezrobocia w okresie styczeń-grudzień spadła o 1.9 p.p., wynosząc w grudniu 6,6%. Malejące bezrobocie sprawia że pracownicy mogą być bardziej pewni swojej pozycji na rynku pracy i optymistycznych perspektyw na dalsze zatrudnienie. Potwierdza to również nasze badanie. Cieszy więc fakt, że polscy pracownicy są w gronie europejskich nacji najbardziej zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, według badania jest to aż 63% respondentów – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.