eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co będzie motywowało nas do zmiany pracy w 2018 r.?

Co będzie motywowało nas do zmiany pracy w 2018 r.?

2018-02-06 11:57

Co będzie motywowało nas do zmiany pracy w 2018 r.?

Czas na zmianę pracy? © Marek - Fotolia.com

Wprawdzie zmiana pracy ciągle podyktowana jest chęcią uzyskiwania wyższych zarobków, na co w minionym roku wskazywało 39% polskich pracowników, to okazuje się, że znaczenie tego czynnika dość mocno osłabło. Jak wynika z rocznego podsumowania Confidence Index, powodem podjęcia poszukiwań nowego pracodawcy najczęściej stawała się chęć rozwijania nowych umiejętności (51,9%). Zdaniem Piotra Dziedzica, dyrektora w Michael Page oraz członka zarządu Polskiego Forum HR, nadchodzące miesiące nie będą się pod tym względem wiele różnić.

Przeczytaj także: Jak pracownicy postrzegają rynek pracy?

Miniony rok upłynął pod znakiem spadku odsetka osób, które deklarowały, że zmiana pracy interesuje ich przede wszystkim ze względu na chęć rozwijania nowych umiejętności (z 54% w pierwszym kwartale do 46% u schyłku roku). Jednocześnie rosła rzesza Polaków mających chrapkę na wyższe zarobki - w pierwszym kwartale 2017 roku tego rodzaju deklaracje składało 36% respondentów, a w czwartym już niemal 40%. Miniony rok przyniósł również sukcesywny wzrost odsetka osób przekonanych, że poszukiwania nowego miejsca pracy nie zajmą im więcej niż trzy miesiące (od 57,5% w pierwszym kwartale do 59% na koniec roku). Pod tym względem uplasowaliśmy się na wysokiej, 4. pozycji w Europie, ustępując miejsca jedynie Francji (66%), Szwecji, Belgii (63%) i Turcji (61%).

Przydatne linki:
Oferty pracy


– Miniony rok był dla pracowników czasem wysokiego poziomu optymizmu, który w badaniu Confidence Index w 2017 roku wzrósł z 58% w pierwszym kwartale do 63% w czwartym. Dotyczył on zarówno ich pozycji zawodowej, jak i ogólnej sytuacji na rynku pracy – mówi Piotr Dziedzic. – Wpływ na to miała rosnąca liczba nowo tworzonych stanowisk, a co za tym idzie ofert pracy oraz malejąca stopa bezrobocia. A skoro pracownicy widzą i słyszą, że jest popyt na ich pracę to chcą za nią otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Liczą też, że bardzo szybko znajdą zatrudnienie, jeżeli tylko zaczną go szukać. Posiłkując się prognozami Banku Światowego, zgodnie z którymi PKB Polski wzrośnie w 2018 roku o 4%, możemy zakładać, że w najbliższym czasie oczekiwania pracowników i czynniki motywujące ich do zmiany pracy nie zmienią się – podkreśla dyrektor w Michael Page.

fot. Marek - Fotolia.com

Czas na zmianę pracy?

W 2018 roku pracodawcy będą zmuszeni odpowiedzieć na coraz wyższe oczekiwania finansowe pracowników i kandydatów.


Pozytywne nastroje na rynku pracy oznaczają również rosnącą presję na pracodawców. W czwartym kwartale 2017 roku aż 56% badanych liczyło na otrzymanie podwyżki – jest to o ponad 2 p.p. więcej niż na początku roku.
– W 2018 roku pracodawcy będą zmuszeni odpowiedzieć na coraz wyższe oczekiwania finansowe pracowników i kandydatów. Będą też wkładały więcej wysiłku w poszukiwanie nowych osób, a programy employer brandingowe będą zorientowane równolegle na intensywny dialog z kandydatami oraz na identyfikowanie i dbanie o najlepszych pracowników – dodaje Piotr Dziedzic.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: