eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w 2017 r.

Rynek pracy w 2017 r.

2018-01-29 12:06

Rynek pracy w 2017 r.

Jakie trendy na rynku rekrutacyjnym? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Serwis Praca.pl dokonał podsumowania ubiegłych 12 miesięcy. Okazuje się, że w zeszłym roku na rynku pracy raczej nie wiało nudą. Z jednej strony mieliśmy pracodawców, przed którymi pojawiły się nowe wyzwania i problemy rekrutacyjne, z drugiej - pracowników z coraz większymi szansami i możliwościami. Z danych resortu pracy wynika, że u schyłku roku stopa bezrobocia osiągnęła poziom 6,6%. Dopisywały również publikowane w serwisie Praca.pl oferty pracy. Było ich nie tylko dużo, ale też ich jakość okazała się o wiele lepsza niż ostatnio.

Trendy na rynku rekrutacyjnym w 2017 roku


Co proponowały publikowane w zeszłym roku oferty pracy? Pracownicy mogli zacierać ręce. Pracodawcy kusili ich nie tylko szeroki wachlarzem świadczeń pozapłacowych, ale także wysokimi wynagrodzeniami, a także wyczerpującymi opisami stanowisk i korzyści płynących z pracy w danej firmie. Analiza ubiegłorocznej sytuacji pozwoliła również zauważyć, że polskie firmy przywiązują coraz większą wagę do employer brandingu, co dowodzi ich wrastającej świadomości w zakresie wagi, jaką ma wizerunek pracodawcy na trudnym dziś rynku pracy. Dbałość o politykę rekrutacyjną spodobała się także kandydatom do pracy. Rzesza użytkowników rosła niemal każdego miesiąca (z wyłączeniem wiosny). Największe zainteresowanie ogłoszeniami o pracę widoczne było w pierwszych trzech miesiącach minionego roku.

W podsumowaniu ubiegłorocznej sytuacji na rynku pracy nie sposób nie wspomnieć o fali pracowników zza wschodniej granicy, którzy w skuteczny sposób zasilali szeregi pracowników fizycznych oraz wakaty w produkcji i w usługach. W obliczu znacznych problemów kadrowych, wynikających w powyższych obszarach głównie z emigracji naszych rodaków, dla wielu pracodawców okazało się to zbawienne.

Kolejny ważny trend, wynikający z trudności w zapełnieniu wolnych miejsc pracy, prognozowany wcześniej przez ekspertów, to aktywizacja osób starszych i bardzo młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową. Wobec problemów rekrutacyjnych rozszerzenie zainteresowania pracodawców na te grupy było nieuniknione.

Zatrudnianie młodego pokolenia wymaga od rekruterów i pracodawców nowego, świeżego podejścia do pracownika. Okazało się bowiem, że bardzo odmienne są wymagania i motywacje do pracy pracowników z pokoleń baby boomers, X czy Y od tych, którymi kierują się „zetki”. Badania pokazały, że najmłodszym pracownikom zależy na elastycznej pracy i możliwości realizacji pasji. Branża HR stoi przed nowymi wyzwaniami.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Rynek pracownika?


Branże, które notują największe braki kadrowe z pewnością odpowiedzą, że tak. W IT brakuje rąk i głów do pracy, proponowane wynagrodzenia są coraz wyższe (i przede wszystkim jawne – często już na poziomie publikacji ogłoszenia) – tu warunki dyktują pracownicy (szczególnie specjaliści). Podobnie sytuacja wygląda w takich obszarach zawodowych jak praca fizyczna, budownictwo, sprzedaż i obsługa klienta. Pracownicy rządzą. Nie bez znaczenia jest też wielkość miasta. 40% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Praca.pl w 2017 roku pochodziło z 7 największych miast w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań, Łódź, Szczecin).

Jeśli jednak analizie poddamy sytuację osób szukających pracy w administracji, najczęściej na stanowisku asystenta ds. administracji, w regionach o wysokiej stopie bezrobocia.

Kogo poszukiwał rynek pracy?


Zdecydowanie najczęściej na Praca.pl pojawiały się ogłoszenia na pracownika produkcyjnego – 3% wszystkich ofert pracy na portalu dotyczyło tego stanowiska.

Drugie miejsce należy do doradcy klienta, w drugiej połowie roku do pierwszej piątki najczęściej poszukiwanych pracowników dołączył również doradca klienta w bankowości.

Niezmiennie na wagę złota dla pracodawców są też sprzedawcy i specjaliści ds. administracyjnych. Oferty pracy na stanowiska z pierwszej piątki stanowiły 12% wszystkich ogłoszeń opublikowanych na Praca.pl w 2017 roku.

Polski pracownik w 2017 roku


Praca.pl 10-krotnie pytała swoich użytkowników o ocenę rynku pracy i zawodowych aspektów życia. Jaki był polski pracownik w 2017 roku?
  • Coraz mniej czasu potrzebował na znalezienie pracy – co czwarty ankietowany nowej pracy szukał krócej niż miesiąc, a co piątego praca znalazła sama;
  • Kobiety aktywne zawodowo – rośnie aktywność zawodowa Polek, wyrównują się płace kobiet i mężczyzn, coraz rzadziej pracownicy dostrzegają przejawy dyskryminacji ze względu na płeć;
  • Chętny do zmiany stanowiska z wyższego na niższe, ale pod pewnymi warunkami - panie stawiały na rozwój, panowie na pieniądze;
  • Obłożony pracą i z tego powodu nie wykorzystujący zaplanowanego urlopu - 27% ankietowanych;
  • Niezadowolony z otrzymywanego wynagrodzenia – aż 48% ankietowanych;
  • Nisko oceniający politykę pracodawców dotyczącą świadczeń pozapłacowych – blisko połowa użytkowników Praca.pl nie otrzymuje żadnych benefitów;
  • Bojący się zapytać o podwyżkę – 35% ankietowanych pracowników nie otrzymało w zeszłym roku podwyżki. Okazuje się, że głównym powodem był strach przed rozmową z przełożonym;
  • Lubiący ludzi, z którymi pracuje. Przyjazna atmosfera, ale też zespół, w których można rozwinąć skrzydła – za to swoją pracę lubi co piąty polski pracownik;
  • Nie popierający zakazu handlu w niedzielę;
  • Planujący zmianę pracy w 2018 roku. To postanowienie noworoczne 40% użytkowników Praca.pl.

fot. mat. prasowe

Trendy na rynku pracy 2017

40% ogłoszeń pochodziło z 7 największych miast w Polsce.


Prognoza ekspertów rynku pracy na rok 2018


Rosnące płace i zatrudnienie – jak twierdzi Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy Praca.pl – to główne zjawiska, które będą charakteryzować rynek pracy w 2018 roku.

Płace rosły przez kilka miesięcy, średnio w tempie 6-7% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. GUS podał, że średnie grudniowe wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 973,73 zł. Te informacje pozwalają na optymistyczne prognozy na 2018 rok (dane co prawda dotyczą przedsiębiorstw w zatrudniających powyżej 9 osób, ale trend wzrostowy przekłada się na cały rynek). Wpływ na wzrost wynagrodzeń będzie miała też rosnąca presja płacowa, której pracodawcy, przy utrzymującym się niskim poziomie bezrobocia, będą musieli się poddać.

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza będzie sprzyjać dalszym wzrostom zatrudnienia. Prognozujemy, że największe zapotrzebowanie będzie dotyczyło pracowników fizycznych i produkcyjnych, szczególnie w budownictwie, oraz specjalistów ds. sprzedaży i obsługi klienta – dodaje Michał Filipkiewicz.

Prognozy rządu również są optymistyczne. Przewidywana stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku ma wynieść 6,4%.

Jeśli prognozy się potwierdzą rok 2018 będzie idealnym momentem na znalezienie lub zmianę pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: