eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa

Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa

2018-01-23 13:45

Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa

Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa © nespix - Fotolia.com

Rynek inwestycyjny zdecydowanie nie może narzekać na złą passę. W minionym roku odnotowano na nim kolejne rekordy, a wartość dokonanych nad Wisłą inwestycji okazała się o 3% wyższa niż rok wcześniej. Jakie trendy dały o sobie znać w minionym roku? Oto podsumowanie ekspertów Knight Frank.

Aleksandra Burkot, Konsultant, Dział Badania Rynku, Knight Frank:


„Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa. Kolejne rekordy odnotowano w 2017 roku, kiedy wolumen transakcji osiągnął wartość równą niemal 4,7 mld EUR. To efekt wysokiej aktywności inwestorów pod koniec roku, kiedy sfinalizowano większość umów kupna/sprzedaży, zarówno pojedynczych nieruchomości, jak i całych portfeli. Wartość zainwestowanego kapitału w Polsce wzrosła o 3% w porównaniu z poprzednim rokiem, a największe zainteresowanie inwestorów obserwowaliśmy w sektorze handlowym, gdzie w 2017 roku ulokowano aż 40% wszystkich środków. Ponadto, pierwszy raz w historii polskiego rynku kapitałowego odnotowano tak wysoki wolumen przejęć na rynku hotelowym, gdzie w 2017 roku zainwestowano prawie 360 mln EUR, co stanowiło niemal 8% ulokowanego kapitału.

Wysoki wolumen transakcji inwestycyjnych to także zasługa dobrych wyników polskiej gospodarki, wysokiej aktywności najemców w sektorach komercyjnych, a także relatywnie niskiego ryzyka i możliwości dywersyfikacji portfela przy odpowiedniej stopie zwrotu z inwestycji. Tym samym rynek utrzymuje wysokie tempo wzrostu, a atrakcyjność Polski jako lokalizacji dla inwestycji potwierdza rosnące zainteresowanie podmiotów dotychczas nieobecnych na rynku, m.in. inwestorów z Chin czy Singapuru.

Szacuje się, że aż 40% wolumenu wszystkich podpisanych transakcji w 2017 roku stanowiły przejęcia w segmencie handlowym, opiewając łącznie na kwotę ponad 1,86 mld EUR. Apetyt inwestorów na nieruchomości handlowe nie słabnie, co odzwierciedlają duże transakcje portfelowe. Nowego właściciela, fundusz Pradera, zyskały cztery obiekty Ikea w Polsce. Transakcja była częścią sprzedaży 25 projektów w 8 europejskich krajach. Ponadto, przeprowadzono transakcję sprzedaży centrów wyprzedażowych Fashion House w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu, a nowym właścicielem został RREEF Spezial Investment GmbH. W 2017 roku podpisano również umowy kupna/sprzedaży kilku mniejszych obiektów handlowych, w tym przejęcie przez Echo Polska Properties czterech nieruchomości z portfela Blackstone oraz przejęcie przez Master Management portfolio Marcredo. Największą transakcją kupna pojedynczego aktywa okazało się nabycie wrocławskiego centrum handlowego Magnolia za niemal 380 mln EUR przez niemiecki fundusz Union Investment.”

fot. nespix - Fotolia.com

Boom na rynku inwestycyjnym wciąż trwa

Kolejne rekordy odnotowano w 2017 roku, kiedy wolumen transakcji osiągnął wartość równą niemal 4,7 mld EUR.


Marcin Purgal, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, Knight Frank:


„Całkowity wolumen transakcji zawartych w segmencie biurowym w 2017 roku opiewał na kwotę 1,6 mld EUR, co stanowiło 33% wartości wszystkich inwestycji. Jednocześnie odnotowano wzrost zainteresowania rynkami regionalnymi, takimi jak Poznań, Trójmiasto czy Wrocław. Największe transakcje biurowe w miastach regionalnych odnotowane w 2017 roku to przejęcie przez Union Investment poznańskiego biurowca Maraton, łódzkiego biurowca Przystanek mBank przez LCN Capital, wrocławskiego Wratislavia Center przez austriacki FLE GmbH, zakup katowickiego A4 Business Park III przez Echo Polska Properties czy akwizycja Pilot Tower w Krakowie przez First Property Group.

Z kolei sfinalizowane transakcje biurowe w Warszawie to przede wszystkim umowy sprzedaży budynków atrakcyjnie zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta lub w jego pobliżu. Nowego właściciela znalazły takie obiekty jak Proximo I, kupiony przez REICO (Ceska Sporitelna), Warsaw Spire faza B nabyty przez CA Immo. Nabywcę znalazły również nieruchomości z portfolio BPH TFI – przejął je Octava FIZAN. Transakcja portfelowa obejmowała 3 obiekty handlowe i 8 biurowych w Warszawie i Krakowie.

Bardzo dobra kondycja rynku magazynowego przełożyła się również na wzrost aktywności inwestorów w tym segmencie. Wolumen transakcji sięgnął 875,5 mln EUR i był wyższy o 13% w porównaniu z wynikiem odnotowanym w 2016 roku. Największa transakcja portfelowa to przejęcie od Blackstone obiektów platformy Logicor przez chiński fundusz China Investment Corporation za niemal 750 mln EUR. Transakcja była częścią przejęcia 650 obiektów magazynowych zlokalizowanych w 17 krajach, a w ramach akwizycji w Polsce nowego właściciela zyskało 28 obiektów logistycznych. Ponadto, w sektorze magazynowym odnotowano m.in. takie akwizycje jak przejęcie Hillwood Ożarów przez CBRE GI, Panattoni Warszawa Konotopa przez M&G Real Estate oraz Metsa Krapkowice przez Hillwood.

Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości typu „prime” utrzymują się na stabilnym poziomie. Nieruchomości biurowe zlokalizowane w centrum Warszawy są obecnie wyceniane przy stopach kapitalizacji na poziomie 5,25%-5,40%, natomiast poza centrum miasta kształtują się pomiędzy 7,00% a 7,50%. Z kolei w miastach regionalnych stopy kapitalizacji oscylują na poziomie 6,25%-7,00% za najlepsze nieruchomości biurowe. W sektorze handlowym szacowany poziom stóp kapitalizacji za najatrakcyjniejsze aktywa to 5,25%-5,50%, a w przypadku obiektów magazynowych - blisko 6,75%-7,00%.”

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.