eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy 2018. Prognozy dla pracodawców

Rynek pracy 2018. Prognozy dla pracodawców

2018-01-23 00:40

Rynek pracy 2018. Prognozy dla pracodawców

Rynek pracy 2018 © Tom Wang - Fotolia.com

W minionym roku sytuacja na polskim rynku pracy wyglądała dość obiecująco i wiele wskazuje na to, że również w tym roku kontynuacji doczekają się zarówno korzystne tendencje, jak i poziomom optymizmu kandydatów. Pracodawcy muszą być zatem przygotowani na zacięty bój o talenty, w którym powinni przede wszystkim uwzględnić oczekiwania pracowników, ich umiejętności oraz oczywiście zachętę finansową.

Wysoki poziom optymizmu polskich kandydatów


Roczne podsumowanie realizowanego przez Michael Page badania Confidence Index wskazuje, że na przestrzeni całego minionego roku kandydatów do pracy nie opuszczał optymizm - ich nastroje rosły systematycznie przez cały miniony 2017 rok - z 58% w pierwszym do 63% w ostatnim kwartale. Roczna średnia pozytywnych odpowiedzi okazała się o 4,2 p.p. wyższa od wyniku, jaki udało się osiągnąć w 2016 roku (56,3%).
– Nasze obserwacje wskazują, że w 2017 roku firmy nie tylko rekrutowały kandydatów w ramach wolnych wakatów, ale i tworzyły nowe miejsca pracy. Miało to też swoje bezpośrednie przełożenie na nastroje na rynku pracy. Zgodnie z zapowiedziami naszych klientów można wnioskować, że w 2018 firmy również będą intensywnie rekrutować. Kandydaci mogą więc patrzeć w przyszłość z optymizmem i liczyć na częste oraz ciekawe oferty pracy, którymi pracodawcy będą chcieli ściągnąć ich do siebie – mówi Piotr Dziedzic.

fot. Tom Wang - Fotolia.com

Rynek pracy 2018

W tym roku przed pracodawcami rysują się kolejne, poważne wyzwania.


Oczekiwania względem pracodawców


Silna pozycja pracownika na rynku pracy jest więc faktem, a to oznacza, że w tym roku przed pracodawcami rysują się kolejne, poważne wyzwania. Muszą oni sprostać wymaganiom stawianym przez pracowników, wśród których wymienić można wskazywaną przez 3/4 z nich chęć rozwoju własnych umiejętności. Jest to nieodzownie związane z ich oczekiwaniami o organizowaniu przez firmy interesujących dla nich szkoleń, dzięki którym mogą oni rozwinąć nowe kompetencje.

Przydatne linki:
Oferty pracy

Ważne jest też podjęcie szeregu działań niefinansowych – korzystnych także dla pracodawców – na które wskazują sami pracownicy. Aż 57,4% z nich byłoby w związku z własnym rozwojem otwartych na dodatkowy zakres obowiązków oraz nowe funkcje czy projekty w firmie. Wśród istotnych oczekiwań jest także podwyżka. Zdaniem 54,4% kandydatów, którzy w 2017 roku wypowiedzieli się w badaniu pod tym kątem, miałaby ona nastąpić w przeciągu najbliższych 12 m-cy. Ponadto, średnio 44,2% osób wskazało również na chęć awansu w strukturach organizacji.
– Oczekiwania pracowników są jasno sprecyzowane, przy czym dość wysoko stawiają poprzeczkę pracodawcom. Na tym jednak nie koniec. W 2018 roku firmy poza działaniami z obszaru employer brandingu, wdrożeniem strategii employee experience oraz budowaniem zaangażowania będą musiały stawić czoła poszukiwaniom pasywnych kandydatów, co wiąże się ze sporymi nakładami czasu oraz środków. Ponadto, pracodawcy muszą również zweryfikować swoje procedury, tak aby w jeszcze szerszym stopniu umożliwić pracownikom pracę zdalną – zauważa dyrektor w Michael Page.

O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Kiedy sięgamy po alkohol?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: